Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Energie electrica gratis ????


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator cromatic

,,Einstein a fost intrebat odata cum apar inventiile.Si el a raspuns:-Multa lumea sti ca cutare sau cutare lucru este imposibil de realizat...dar,exista cineva care sa nu stie acest lucru."Vizavi de chestiile astea stiu pe cineva care incearca:1*sa transmita energie electrica la distanta2*sa foloseasca cumva nu stui cum energia din magnetiHmm...nu stiu ce sa zic,dar un lucru este sigur -cu cat suntem mai destepti cu atat vom risca sa inventam mai putin.

Link spre comentariu

Mare drepatate ai :prayer: :prayer: Ca sa poti face o descoperire sau o inventie trebuie o doza de vis,noroc filozofie,multa imaginatie,binentales cunostinte temeinice(tehnice).Dar cel care are doar cunostintele si nu are sclipirea se va rejuma la a rezolva probleme de mate ,fizica etc de liceu sau de facultate.Exista o zicala ''matematicean nu este cel care stie matematica ci cel care creaza matematica''

Link spre comentariu

asa cum spune vasile, energia obtinuta cu panouri solare este o energie care trebuie luata ca o alternativa de viitor si nu este de neglijat.stiu ca se gaseau la c---x electronic panouri solare destul de ieftin ,facusem un calcul si isi scoteau banii cam in doi ani. :prayer: totusi un radio,un tv si un letcon as putea sustine cu asa ceva,dar pana la puterea necesara sa mai alimentez si un frigider,un aer conditionat, mai este mult,daca am fi in camp sa punem vre-o 20 metri patrati de panouri ar fi ceva.deci ptr cei care stau la bloc ....nu e buna solutia :smt005

Link spre comentariu

Cirip, eu din cate am citit acolo e vorba de energie statica nu de magneti si bobinutze...Oricum ai dreptate ca ar fi frumos daca ar fi adevarat, dar nu se stie sigur....Oricum aia sunt oameni de genul: "ce-i al meu e al meu si la naiba cu restul de lume". In fine, threadul merita deschis, poate vine o minte "sucita" :laughing3: cu un plan de thestatika (ce functioneaza) de ramanem toti ca la dentisti :smt104

Se pare ca THESTATIKA chiar merge..... :smt118 :smt104 :smt115 :idea1: , vezi :http://www.overunity.com/testatika/meth5.asf ....si cateva randuri in limba romana, spre sfarsitul paginii:O ALTERNATIVA SIMPLA LA "RAZBOAIELE PETROLULUI" -Energia gratuita !http://www.ateism.ro/content/view/59/76/ :supz: :supz: :drinkers:
Link spre comentariu

Am citit despre sursele de energie gratis ca ele ar fi fost...

[...]SUPRIMATE de catre politicieni si marii industriasi care isi vedeau amenintate profiturile uriase.

Si acum intreb si io: Care industrias sau politician e asa de fraier sa arunce banii pe operarea si intretinerea surselor conventionale de energie, cand "e posibil" sa-si construiasca un aparat care da energie gratis? Cu Thestatica, daca merge, profitul ar fi infinit. Nu cheltuiesti nimic si scoti energie pe care o vinzi. De ce nu-si construiesc "marii industriasi" cate o Thestatika si sa vanda energia produsa?http://website.lineone.net/~aarekhu/index.htmlLinkul de mai sus include in desen si bobinutze. La asta m-am referit. Pe de alta parte, ceea ce vroiam sa spun este ca includerea unei bobine intr-un montaj nu are decat farmec artistic daca nu se specifica caracteristicile bobinei. Rareori am vazut in montajele astea date valori clare sau care este rolul bobinei in circuit.Of, of... In fond e si asta un fel de religie. Cei care nu cred, nu-i vei putea convinge, iar cei care cred, nu e nevoie sa-i convingi. Parerea mea.Cirip
Link spre comentariu
Vizitator cromatic

Problemele dpdv politic sunt gandite la rece adica sunt puse in balanta si se pare ca aparatul al "meserias" a cazut pe locul 2"Nimic nu se pierde nimic nu se gastiga totul se transforma"

Link spre comentariu

Si acum intreb si io: Care industrias sau politician e asa de fraier sa arunce banii pe operarea si intretinerea surselor conventionale de energie, cand "e posibil" sa-si construiasca un aparat care da energie gratis? Cu Thestatica, daca merge, profitul ar fi infinit. Nu cheltuiesti nimic si scoti energie pe care o vinzi. De ce nu-si construiesc "marii industriasi" cate o Thestatika si sa vanda energia produsa?Cirip

Probabil ca s-ar da peste cap toata economia mondiala si ar urma MARELE HAOS. Sa nu crezi ca magnatii din industria petroliera,sau industria automobilelor (care folosesc in marea majoritate combustibili conventionali, si unde se vehiculeaza sute de miliarde de dolari), nu au spioni economici care-i informeaza promt in cazul vreunei amenintari de orice gen. Tipii acestia , platesc campanii publicitare de denigrare a unei asa zise masini TESTATIKA , compromitand-o si ironizand-o in asa fel incat , cand cineva mai putin avizat,[ nu-i cazul tau @cirip], cand citeste despre asa ceva , din start respectivul va respinge asemenea idei categorisindu-le drept utopii sau fantezii. E drept ca eu sant adeptul TEORIEI CONSPIRATIONISTE , dar sant constient si de Legea Conservarii Energiei :...............................................................................................Una din calitatile esentiale ale ale conceptului de energie este conservarea sa. De fapt, materia, cu cele doua forme ale sale distincte, dar interschimbabile, de existenta , substanta si energia, se conserva, dupa cum Antoine Lavoisier remarca în 1778, într-una din lucrarile sale: "În natura, nimic nu se pierde, nimic nu se câstiga, totul se transforma.".......................................................................................................Si ca sa-l parafrazez pe @cirip:Alte opinii??dalu364
Link spre comentariu

eu am vazurt la bithbusters urmatoarea chestie.Au intins 20m de sarma de cupru(nu sunt sigur de lungime dar asa ceva era) si au cumparat un montaj de pe net care cica conectat la acea antena ar converti undele radio in curent.Ei bine au obtinut 0.5V dar la o intensitate foarte scazuta si au concluzionat ca nu este o saolutie rentabila deloc.Probabil ca,cu vreo 10 asemenea aparate putei aprinde un beculetz ceva,dar te alegeai cu vreo 200 de metri de sarma intinsa.Concluzia :finga: :finga: :weedman:

Aparatul era o punte redresoare (se leaga intre fir = antena si pamant) si probabil un condensator electrolitic pentru filtraj. In functie de lungimea firului, distanta fata de un post de emisie si puterea postului obtii ceva energie.
Link spre comentariu

S-o luam pe rand, ca doar e dezbatere si de aia ne flendurim pe forum.dalu,Fiecare are dreptul la opinie. Nu am nici cea mai vaga intentie sa schimb opinia cuiva, dar imi exersez dreptul inalienabil (traiasca limba de lemn) de a mi-o expune pe-a mea (opinia :)). Dupa mine, meritul principal al unui experiment valid este reproductibilitatea. Daca unu' se oua o idee bezmetica (adica tare), sa-si ia nene licenta/patent si sa suga banu' verde de la toti care o construiesc, ca doar e ideea lui. Dar daca ce-a facut el nu poate fi reprodus si verificat, creditul acordat va fi redus. Dupa cum scrie la poveste, chiar constructorii au refuzat analiza amanuntita a dispozitivului Testatika. Asta e secta, nu e descoperire. Crede si nu cerceta. Si io am un generator de electricitate facut cu lamaie, alimentez calculatorul si frigiderul, dar merge numai la mine acasa. :yawinkle: Daca toti marii inventatori ar fi tinut ideile lor sub pat, probabil ca la ora asta descopeream focul. Atitudini de genul "stiu io, da' nu spun" nu atrag decat indoiala. Si mai e ceva. Din experienta mea, orice om cu carte la cap, care descopera ceva nou sau deosebit, are o bucurie sa publice el primul ceea ce a descoperit si sa invite si pe altii sa valideze ca ceea ce a facut el este adevarat si ca nu a facut erori in rationament.

cu cat suntem mai destepti cu atat vom risca sa inventam mai putin.

Cred ca glumiti. Are cineva ideea cat timp si ce fel de oameni au lucrat la creearea compresiei mp3? Cati dintre cei care folosesc "banalul" mp3 are cu adevarat idee cam ce implica compresia de acest tip? As vrea sa aud si eu un singur exemplu de om fara studii serioase care a scos o inventie tare in domeniul tehnic. Ca sa poti sa inventezi ceva cu adevarat nou, trebuie sa fii la curent cu cea mai mare parte din nivelul performantelor din domeniul respectiv. Altfel, risti sa reinventezi apa calda. Eu nu sunt de acord cu ideea ca cei care nu stiu mai nimic, au "mintea curata" si le vin ideile. Le vin idei, poate, dar nu ceva aplicabil. Acum cateva luni discutam cu cineva "cu mintea curata" care venise cu o idee de a pilota aeromodele cu TCP/IP ca sa poata lucra mai multe emitatoare pe aceeasi frecv. Zic da, dar chiar daca folosesti protocol dibaci, se incaleca purtatoarele si nu merge. Replica a fost: Da' pe ethernet de ce merge...? si ca probabil ca eu sunt tributar la ceea ce am invatat, nu ma pot desprinde de tipare am mintea imbacsita si o tin ca nu se poate. Nu am mai continuat discutia.Cat despre chestia cu antena si energie "din nimic"... candva am luat antena de scurte, am cuplat-o la un circuit paralel pe 602KHz sau asa ceva, postul local din Bucale, si am redresat. Am obtinut 28V in gol, dar aia nu e gratis. Postul gaureste aerul cu jde KW, din care ciugulesc si eu ca pasarica 3 firimituri. Pana la a obtine KWattii necesari unei locuinte, mai curge multa apa pe Dunare. Deci nu numai ca nu era energie gratis, dar era energie transferata cu un randament de KKO. Din cativa KW ai postului eu scoteam niste mW. Pai asta-i treaba? Doi p-o baba/Sh-aia slaba!Hai sa traiti... bine! :partyman: Petrecerea continua!Cirip
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări