Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

PIC si GPS

Recommended Posts

Am cumparat acu citeva luni de zile un GPS de la comet si m-am gindit saptamina trecuta sa il testez. GPS-ul este cu comunicatie seriala si comunica bine cu PC-ul. Am un program facut de mine pentru comunicatia seriala la un PIC(16F877A) pe care il utilizez in aplicatiile mele(la fel, comunica foarte bine cu PC-ul). Problema este ca daca conectez GSM-ul la PIC nu comunica, adica PIC-ul nu receptioneaza nimic desi receptia PIC-ului functioneaza pe intrerupere. Va rog sa-mi spuneti si mie daca aveti vreo ideie despre acest fenomen paranormal pentru mine. Multumesc

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1Sunt interesat de conectarea unui PIC cu un GPS. Ce modul GPS folosesti?2Vezi daca ai setat aceasi viteza de comunicatie a PIC cu GPS? Ai conectat corect RX si TX?3Ai folosit un integrat adaptor pentru conectarea PIC cu GPS? Eu folosesc pe iesirea seriala un MAX232 cu care conectez PICul la calculator.Cu respect,

Viteza de transmisie este 9600baud si la GPS si la PC si la PIC Desi am testat si prin intermediul MAX232 (GPS <->PIC) nu este nevoie de acest IC deoarece amindoua functioneaza intre 0 si 5V. MAX232 se utilizeaza numai la comunicare intre PC<->PIC sau PC<->GPS. GPS-ul cumparat de la COMET este TIM-LF-0-000 (ublox)

Viteza de transmisie este 9600baud si la GPS si la PC si la PIC Desi am testat si prin intermediul MAX232 (GPS <->PIC) nu este nevoie de acest IC deoarece amindoua functioneaza intre 0 si 5V. MAX232 se utilizeaza numai la comunicare intre PC<->PIC sau PC<->GPS. GPS-ul cumparat de la COMET este TIM-LF-0-000 (ublox)

Pai daca ai testat si prin intermediul MAX232 si el mergea direct TTL mi-e sa nu-l fi ars nitel ... ca ala scoate cu totul alte nivele logice.

Man .... uite aici datasheet-ul ... sper sa nu ma insel ... http://www.microem.ru/pages/u_blox/tim_LP_LF_LC/TIM-LF_Data_Sheet(GPS.G3-MS3-03017).pdf ... acolo spune ca se alimenteaza la maxim 3.6V ... ca l-ai pus la PC si inca nu s-a ars eu zic ca esti norocos ... insa nu cred ca o sa sa citesti ceva cu pic-ul (parerea mea) ... uita-te cu atentie pe datasheet si mai cauta pe net ceva scheme de conectare cu un pic ... vezi ca mai are si comunicatie SPI .... eu zic ca cu pic-ul e mai comod sa te conectezi in modul asta decat sa folosesti RS-ul ...

GPS-ul gunctioneaza la 5V. Aici sunt datele tehnice la GPS-ului care l-am cumparat de la COMET.Am testat si cu inversor si imi afiseaza o litera(T) pe LCD dar daca conectez GPS-ul la PC nu trimite nici un T.

In final am rezolvat. Acu functioneaza, inainte se bloca PIC-ul cred ca era defect, am schimbat PIC-ul si functioneaza dar numai prin MAX232 intre PIC si GPS. Multumesc pentru sfaturi :yawinkle: :yawinkle:

Am vazut ca GPS-ul accepta 2-3 protocoale, dar eu citesc serial (nu stiu pe ce protocol transmite) important e ca functioneaza. GPS-ul transmite caractere ASCII, eu doar le iau din regstrul de receptie si pe afisez pe LCD.

• 11 months later...
Guest cristian_agiu

Am vazut ca GPS-ul accepta 2-3 protocoale, dar eu citesc serial (nu stiu pe ce protocol transmite) important e ca functioneaza. GPS-ul transmite caractere ASCII, eu doar le iau din regstrul de receptie si pe afisez pe LCD.

Sal se pote sasa primesc si eu proiectul?multumesc.