Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schema programator PIC (varianta imbunatatita JDM)


Postări Recomandate

Cel mai bun programator e cel pe care il ai!Cunosc schema.De fapt sint mai multe programatoare in stilul acesta derivate de la programatorul paralel Tait.Individul este "tatal" programatoarelor pe LPT!

In principiu schema ta merge si la ICSP.Cam asa a lucrat si Fiser http://www.jofi.it/fiser/page12.html,cu un conector de 10 pini.

Iti recomand si pagina lui pe care are o multime de chestii interesante http://www.jofi.it/fiser/index.html.

Succes!Desi,personal,ti-as recomanda sa mergi pe AVR[Atmel]-se gaseste Bascomul [compiler in Basic] pt programare iar controlerele sint f ieftine.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Cel mai bun programator e cel pe care il ai!

Branca, aici ai perfecta dreptate..(se aplica si pt nevasta :yawinkle: ).Am luat cunostinta de recomandarea ta de a trece pe ATMEL si intradevar, sunt ff ieftine si la o frecventa mult mai mare decat PIC-urile.In ceea ce priveste limbajul si mediu de dezvoltare, eu prefer limbajul de asamblare cu toate ca-s incepator. Iti ofera o imagine in detaliu a ceea ce se intampla in microcontroller si un control absolut asupra lui. Multa bafta la PICuit sau ATMELit.. :supz: !
Link spre comentariu

Daca semnalele de la portul serial al calculatorului ajung "nealterate", compatibile TTL si se asigura tensiunile de Vdd - 5V si Vpp 13.5V, atunci programatorul e bun.E mai greu sa gasesti un programator cu adevarat universal. De fapt eu nu am gasit..Am un PIC16C57 - RC/P si nu stiu cu se programeaza . In Icprog imi spune caci nu e compatibil cu varianta JDM de programator.Asta ca sa nu spun ca as dori sa fie universat si pentru programarea paralela a EEPROM-urilor.Deci ceea ce folosim noi este de fapt, strictul necesar.Ar mai fi super sa gasesc si o schema(cu tot cu soft) de emulator de PIC(macar).Pana le vom avea si pe astea..noi sa fim sanatosi. :partyman:

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Pentru nosferatu:1.Conform MICROCHIP, PIC16C57 se progreameaza cu PICSTART Plus, PRO MATE II sau MPLAB PM3.2. PICSTART Plus este un programator aproape universal, pentru PIC-uri pana la 40 de pini in capsula DIP (adica cu pini). Este destinat pentru cercetare si desvoltare de produse. Spun aproape universal deoarece nu chiar toate PIC se pot programa cu el, dar marea majoritate. Din pacate are la baza un procesor PIC17C care trebuie scris daca doresti sa actualizezi softul de scriere.Cu respect,

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
Vizitator valy6005

Salut...sunt si eu nou pe aici...si ma chinui si eu la un proiect sa programez un PIC 16C55A.Problema e ca nu gasesc un programator pentru astfel de pic-uri (adica pic-uri cu 28 de pini).Daca cineva ma poate ajuta as fi foarte recunoscator... :smt001

Link spre comentariu
Vizitator valy6005

nu numarul de pini conteaza, ci doar pinii de programare. cred ca orice programator e bun.

intr-adevar m-am interesat si eu...si am ajuns la o concluzie :smt003 mai degraba la niste observatii:astfel pe pinul Vdd din PIC am vazut ca se aplica +Vc; pe pinul MCLP se aplica Vp; pe Vss se aplica GND; si semnalele DATA si CLK par a fi conectate pe ultimi doi pini de la ultimul port al PIC-ului DATA pe Rx7 si CLK pe Rx6 (la unele PIC-uri chiar sunt doi pini cu notatie alternativa PGD si PGC... de ax RB7/PGD sau RB6/PGC).acum....nu stiu cat de exacte sunt observatiile mele...rog pe cineva sa verifice daca sunt intr-adevar asa.programatorul care mi sa parut cel mai bun pana acum...(si care as vrea sa incerc sa-l fac) este http://www.bobtech.home.ro/ ... din cate am vazut este utilizat cu programul ic-prog. Cineva mi-a spus ca nu pot programa PIC16F873 cu asa programator...ce parere aveti?un alt programator este si http://www.lirast.com/microcontrolere%20PIC.htmastept pareri :smt001
Link spre comentariu

uitate la oricare 2-3 datasheet-uri de pic din aceeasi familie si o sa vezi la sectiunea de programare ca exista ceva in comun la toate. te las pe tine sa descoperi ce, doar nu vrei sa iti dau totul mura'n gura.

de exemplu,

http://www.microchip.com/stellent/idcpl ... t=PIC16F72

pagina 72 a documentului (74 a pdf-ului).

mai exista chiar si un document despre toata familia 16Fxxx, acolo ai sa gasesti cam aceeasi chestie, cu mentiunea ca este pentru toata familia.

Link spre comentariu

acuma ca te-ai luminat, iti atrag atentia ca exista totusi niste mici diferente intre microcontrolere, asta este trecuta tot in datasheetul lor. oricum, mcu uzuale nu au aceasta problema.

HINT, este ceva legat de o tensiune de programare, care este mai mare in unele cazuri.

http://www.jdm.homepage.dk/newpic.htm

mai ai si aici niste detalii. jdm mi-a mers la aproape toate mcu pe care le-am incercat. pentru inceput, joaca-te cu unul (multi incep cu 16f84, care e scump si are putine "features". de aceea iti recomand mai degraba un 16f77, sau ceva complex, pe care sa-l descoperi treptat, fara sa fie nevoie sa schimbi "platforma hardware") si dupa aia, dupa vre-o 3 luni, poti trece si la altele.

Link spre comentariu
Vizitator valy6005

deci din ce am inteles eu de prin datasheeturi si alte documentatii...:smt003 Un microcontroler PIC poate fi programat in doua feluri (insa nu toate)modul "Low Voltage Programming"-LVP si "High Voltage Programming"-HVPIn modul LVP nu este nevoie de o sursa externa pentru a alimenta pic-u deci el se poate programa si direct pe placa pe care este utilizat astfel nu mai este nevoie de aplicarea tensiuni Vpp pe pinul MCLR ci doar de restul pinilor (programarea se face la 5V +/-10% :smt001 )In modul HVP pic-ul poate fi programat daca se aplica Vpp pe MCLR (parca 12V) in rest ramane ca si la LVP.Pic-urile au un pin PGM (Programming Mode) prin care am vazut ca se seteaza modul de programare (LVP sau HVP) acest pin este de fapt un pin IO care in cazul in care modul de programare al pic-ului este LVP nu poate fi folosit ca pin pentru IO.Am mai observat ca unele pic-uri pot fi programate in mod HVP indiferent de pinul PGM, si ca toate pic-urile merg programate in modul HVP.Adevarat sau nu?Astept critici :smt001

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări