Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schema programator PIC (varianta imbunatatita JDM)


Postări Recomandate

Acest thread contine o schema de programator PIC care este o variatie a unei scheme foarte raspandite (JDM). Schema prezentata aici are alimentare externa, ceea ce ar trebui sa rezolve mare parte din problemele care apar la schema clasica. Schema a fost trimisa de Filipone si este prezentata mai jos impreuna cu comentariile trimise tot de el.

 

Atentie: nu am folosit aceasta schema, nu am testat-o, deci nu pot spune nimic (bun sau rau) despre functionarea ei. Pe de alta parte Filipone si altii au testat-o cu succes, iar faptul ca are alimtentare externa ar trebui s-o recomande din start.

 

Din seria "Caut si eu un programator PIC care merge":

 

"Chestia aia" este un programator PIC, compatibil cu JDM Programmer ce poate programa toate microprocesoarele ce suporta ICSP.

L-am facut dupa o schema ce mi-a fost daruita de un prieten, schema fiind o conceptie proprie a sa.

L-am testat pe un PIC16F77, folosind ICProg si Windows XP SP2. Daca il veti testa pe alte sisteme de operare va rog sa anuntati

pe forum cum a mers.

 

Circuitul integrat poate fi inlocuit cu SN74LS06N

"Happy Fishing!"

Posted Image

 

Unul din programele cu care se poate folosi aceasta schema este urmatorul:

 

http://www.ic-prog.com

 

Orice comentarii/sugestii referitoare la schema sunt binevenite.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

In continuare se prezinta o varianta modificata a circuitului, impreuna cu comentariile autorului:

 

A doua schema a fost modifcata in urma sugestiilor lui cirip:

Au fost adaugate doua diode zenner 4V7 care protejeaza cei doi pini de programare(pentru orice eventualitate).

A fost marita tensiunea de alimentare la 16V si a fost adaugata inca o dioda la pinul 2 al 7812

pentru a asigura o tensiune de 13V pentru MCLR.

 

 

Schema a doua reprezinta o implementare ICSP a acestui programator adica programarea procesorului in circuit.

Este foarte important sa izolam cei doi pini de programare RB6 si RB7 de restul montajului fie prin excluderea lor,

fie prin utilizarea a doi jumperi cum este indicat in schema.

 

O alta aplicatie se mai poate face prin legarea soclurilor in paralel pentru toate tipurile de procesoare 16F.

Posted Image

 

Posted Image

 

Pentru folosirea cu usurinta a schemei se poate folosi corespondenta dintre pinii circuitului integrat si conexiunile programatorului din tabelul de mai jos:

 

Pentru Memorii EEprom 24CXX:

pinii 1, 2, 3, 4, 7 ==> GND;

pinul 5 ==> RB7;

pinul 6 ==> RB6;

pinul 8 ==> VDD;

 

Pentru seria 16F cu 18 pini:

pinul 4 ==> MCLR;

pinul 5 ==> GND;

pinul 12 ==> RB6;

pinul 13 ==> RB7;

pinul 14 ==> VDD;

 

Pentru seria 16F cu 28 de pini:

pinul 1 ==> MCLR;

pinul 19 ==> GND;

 

pinul 20 ==> VDD;

pinul 27 ==> RB6;

pinul 28 ==> RB7;

 

Pentru seria 16F cu 40 de pini:

pinul 1 ==> MCLR;

pinul 11 ==> VDD;

pinul 12 ==> GND;

pinul 39 ==> RB6;

pinul 40 ==> RB7;

Link spre comentariu

D6 si D7 sunt puse invers. Trebuie "rotite" cu 180 de grade. Asa cum e, schema nu merge.Daca pui D6 si D7 cum trebuie, D1 si D2 nu mai sunt necesare.Filipone, poate era bine sa-mi trimiti si mie schema sa trag un ochi inainte de a ma arunca in gura lupilor :)Cirip

D6 si D7 sunt zener , nu au cum sa fie puse in conductie la masa, deci clar invers... :wink:
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări