Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
tranzistoras

Recomandare integrat

Recommended Posts

Am tot invartit si sucit niste sisteme 2.1 cu diverse integrate, tda2030, 8947 etc... Ce integrat imi recomandati pentru un astfel de sistem? nu vorbesc de puteri mari. sa zicem intre 10 si 30 W ca ordin de marime.PSDate tehnice, grafice etc, am tot studiat. Ma intereseaza recomandari de la cei care le-au si facut si au obtinut rezultate bune, adica un sunet placut.

N-am facut decat amplificatoare stereo, pot spune ca suna bine TDA7294Lm3886 cica ar suna bine, inca nu am facut amplificator cu acest integrat desi il am

orienteazate catre lm3886 ! eu am incercat si tda7294 si lm3886 iar lm-ul suna mult mai bine! sunetul e mai "carnos" cu lm(pot spune ca umple "golurile" tda-ului)!

Eu am incercat cu toate...In ordinea preferintelor mele iti recomand urmatoarele : -TDA7294 -A2030 V sau A2030 H ( doar astea doua , nu alte echivalente functionale )-ultimul ( chiar ultimul !!! ) LM3886 . LM-ul este pretentios la componente si PCB , si prost la performantele reale , chiar daca americanii il lauda in PDF cum ca ar fi din aur de 50 de carate ( chiar daca maximul de puritate comercial este 24 carate ) :) .Are inclusa o protectie termica de toata jena , ca sa sune acceptabil iti trebuie un radiator incredibil de mare ! TDA-urile sunt mai modeste la radiator...merg mai bine putin caldute .Daca nu ma crezi , convinge-te singur care este ordinea preferintelor . Dar pierzi vremea si banii .Nu uita : foloseste doar componente pasive de cea mai buna calitate ( oricum sunt foarte putine , dar importante ) si mare atentie la dimensionarea corecta sursei de alimentare ... altfel vei obtine rezultate submediocre , un sunet castrat , absolut tipic pentru chinezarii , fara calitate .

A2030 este varianta RDG a lui TDA2030 (deci nu se mai fabrica dar mai exista stocuri). A2030A are tensiunea maxima admisa ceva mai mare. Sufixele H si V indica modul în care sunt îndoite terminalele (pentru montare orizontala sau verticala).Dupa parerea mea, cel mai bine suna TDA1514A, dar nici acesta nu se mai fabrica.

Un A2030 am incercat si eu ceva timp in urma. Am fost multumit de rezultate. De curand am probat si un tda2050, dar parca mai mult mi-a placut primul, desi scotea mai putini watti.

Iar in locul lui 2030 v-as recomanda Lm1875 care suna fff bine.

Eu zic ca LM3886 ORIGINAL face ceva pe tot ce sa amintit aici.

Multumesc, mai astept cateva pareri, de preferat de la cei care chiar au facut ceva cu aceste integrate,adica pareri personale reale.

Dupa parerea mea, cel mai bine suna TDA1514A, dar nici acesta nu se mai fabrica.

Acest integrat aste exceptional , păcat ca nu mai este disponibil . Ar mai fi un japonez , de putere mică , din familia AN7145...din păcate , dar si asta era o raritate .

Nu caut putere mare. Am vazut ca 1514 se mai gasesc pe net...

Atentie mare la fake-uri. :)

Guest prutus

i-am oferit eu un modul de philips matchline original cu tot cu radiator cu 100 de lei si a tras concluzia ca se mai gasesc pe net...

TDA 1514A sunt raritati , vor deveni foarte scumpe in lipsa unei alternative moderne...Se pare ca industria de profil nu are interese in domeniul asta...