Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

InfraBass by DNA and LECO


Vizitator

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Astazi am mai facut niste "auditii" cu un coleg de pe alt forum, sper sa va impartaseasca si voua ce si cum...Dupa ce l-am acomodat cu 30Hz-20Hz preponderent, i-am pus pasaje din piese cu 25-16Hz, si fiind undeva unde se propaga foarte bine, foarte clar si foarte curat, am gasit o frecventa la care amindoi, am ramas masca, la 50-70W, vibram odata cu aerul din casa.Erau FIX 12Hz. :aplauze

Link spre comentariu

Ieri seara m-am auto invitat la Claudiu sa ii ascult si eu jucaria .Inca de cum am deschis usa de la lift m-am lovit de un bas jos pe care nu il auzeam ci pur si simplu simteam ca si cum as fi stat cumva in fata unui ventilator la vreo 4-5 metri .Incinta este impresionanta, maricica facuta frumos si cu simt de raspundere. Subwooferul vibra cu totul din picioruse ,dar nu am observat vibratii ale placilor . Sincer eu nu am mai auzit sunete asa joase decat in masini dedicate SPL facute sa coboare cat mai jos cu sensibilitate mare . Pe anumite pasaje pur si simplu nu auzeai mai nimic decat usi care vibreaza si vocea care iti tremura . Era o senzatie ciudata pt ca nu auzeam subwooferul ci auzeam mediile si inaltele de la boxe cum se intrerupeau de la bas . Cea mai tare senzatie am avut-o la 11 sau 12 hz unde in pragul usii din bucatarie hainele vibrau vizibil si simteai ca ti se misca parul de pe maini . In bucatarie geamul din termopan vibra puternic si aveam o senzatie ciudata similara cu cea simtita la un cutremur ( desigur nu asa de accentuata) . Sa nu mai zic de geamul din sufragerie care dadea impresia ca ar vrea sa iasa din rama termopanului.Testele astea s-au facut la putere mica gen 50 w , dar destul ca sa impresioneze .Filtrul pasiv, desi si mie mi s-a parut ciudat cand mi-a zis de el, sincer nu deranjeaza ca sunet, taie bine de tot si jos .Singura problema pe care am observat-o e ca langa subwoofer pe canapea nu se auzea la fel ca pe hol ( doar se muta canapeaua pe muzica ), dar aici tine de pozitionare si banuiesc ca dupa ce e gata amplificarea o sa il plimbe prin tot apartamentul sa ii gaseasca un loc in care sweetspot-ul sa fie pe canapea .Concluzia este ca subwooferul suna al naibi de bine si de jos . Tocmai bun de simulat cutremure pentru vecini .

Link spre comentariu

........ dedicate SPL facute sa coboare cat mai jos cu sensibilitate mare

Aici ceva nu e in regula. Frecvente foarte joase si sensibilitate mare, nu prea merge, ori una - ori alata. In fine, asta nu e o problema, dar din cele relatate de tine reiese ca eu aveam in mare parte dreptate in tot ce am scris pe acest subiect inainte. Din ce spui tu acolo reiese ca basul e in exces si nu canta odata cu muzica, e asa de mult in exces incat pe alocuri nu auzi muzica de bas - acelasi efect ca si la concursurile de SPL la masini. Stim cu totii ce inseamna concurs SPL si care e calitatea pe acolo. Oricum ideea era ca basul e pe langa muzica - fix ce am zis eu la inceput. Tot tu spui ca pe alocuri se aud doar usile si geamurile huruind - astea ce or fi daca nu distorsiuni - e drept - colaterale?Apoi - tot eu am zis ca amplasarea in colt este frectie, DA? Si uite ca aveam dreptate. Efectele cele mai placute sunt in bucatarie, pe hol, la lift si la vecini - iar pe canapea - MAI PUTIN, deci hardugia trebuie amplasata in alta parte - ceea ce ne duce la a 3-a problema semnalata de mine, si anume faptul ca acea incinta e enorma si va fi apropa imposibil de amplasat in asa fel incat sa si cante si sa nici nu incurce fizic (totusi este vorba de un apartament mic - nu de o vila de 500mp).Multumesc frumos pentru ca m-ai ajutat sa arat ca am avut dreptate in legatura cu observatiile initiale.
Link spre comentariu

Uff, iar TU?

 

Credeam ca te-ai retras...

 

Pufulet, explica-i tu colegului care se tot baga in seama , de ce muzica era mascata uneori de bass.

 

Ma vad nevoit sa scriu a nu stiu cita oara, ca boxa de medii inalte, DOAR UNA SINGURA, am pus-o pe hol, ca in primul test, doar cit sa avem putine medii inalte, cit sa ne dam seama ce melodie este, dar tu nu poti intelege acest aspect, pentru ca esti INCAPATINAT.

 

Am mai facut si un test in care am pus muzica si in sufragerie, tot doar o boxa (nu am mai stat sa insirui cabluri prin casa, si asa era destul balamuc),si atunci totul era perfect, insa a omis sa spuna asta; pentru a pune 2 boxe fata, + infrabass-ul, (si trebuia sa realizezi asta), mai trebuia inca un amplificator SEPARAT pentru infrabass,deoacere pe amplificatorul Sony de la mine din camera, folosesc DOAR 2 IESIRI, pe una era infrabass, pe cealalta un satelit, (in cazul de fata cind am facut testul) dar repet, tu nu poti intelege asta, banuiesc ca esti nativ BERBEC, si evident INCAPATINAT.

 

Dar poate ai sa intelegi ca, ambele canale ale amplificatorului Sony DA50ES, livrau exact aceeasi putere de maxim 30-50W pe fiecare canal (nu era nevoie de mai mult), deci si acelasi semnal, (left satelit , right infrabass) de aici tragind concluzia ca la 12Hz, unde muzica era "mascata" de infrabass, SPL-ul era MULT mai mare decit SPL-ul debitat de incinta pe 3 cai, Life SD 22.

 

Spl Maelstrom X este de cam 87,8db/1w/1m@ free air, air spl incinta Life SD 22 are cam 91-92db/1W/1m.

 

Am sa-l invit data viitoare, din nou pe Pufuletz, cind voi pune in sufragerie 2 boxe de fata, pe amp-ul Sony, si SEPARAT un Crown de 1200W, NUMAI pe infrabass.

 

Atunci, sa te vad, ce ai sa mai nascocesti?

 

Sau tie iti place in mod express sa postezi...

 

Vibratiile de la geamuri, usi, si restul, s-au datorat propagarii valurilor de aer puse in miscare de membrana difuzorului, si rezonantelor lor in acele momente.

 

La sufragerie am un termopan pe usa cam de 120cm inaltime pe 80 cm latime, care se misca (oscila VIZIBIL) in ritmul membranei pe la 16-17Hz, iar cum cobor frecventa pe la 14-12Hz, acesta NU se mai misca, deci nu mai rezona, insa incepe termopanul mare, cel de 120cm pe 130cm, sa rezoneze.

 

A, scuza-ma sa "distorsioneze"... :ras:

Link spre comentariu

Aha - bun - si mai clar - voi ati ascultat doar bas..... Sincer, nu vad care e rostul?!?!? si care e placerea?!?! Mai departe - nu am de unde sa stiu cate echipamente si cate amplificatoare ai tu prin casa, dar din cate te laudai - am crezut ca ai amplificatoare suficiente. In rest... povestea ramane neschimbata.

Link spre comentariu

@ felixx

 

Boxele mele sint Life SD22, nemtesti pe 3 cai 1x12 inch, 2x4 inch si tweeter ribbon, boxe pe compresie.

 

Posted Image

 

Posted Image

 

@ ahegyes

 

Ti-am mai explicat odata cum au fost facute testele, chiar printre primele rinduri si posturi ale threadului.

 

NU am avut chef sa stau sa instalez amplificator dedicat infrabass.

 

NU am avut chef sa stau sa duc 2 boxe in sufragerie, si sa mut acolo amplificatorul pentru ele+sursa de semnal.

 

AM AVUT CHEF sa ascultam PREPONDERENT, InfraBass, sub 20Hz, 10-12-14,4si 16Hz.

 

Placerea NU ai cum sa o stii (cunosti) deoacere pentru tine ce exista sub 20Hz sint DISTORSIUNI, si banuiesc ca tu ai o "ureche fina", si nu ti-o deranjezi (murdaresti) cu asa ceva...

 

Oficial filmele le vizionez la mine in camera pe cele 2 boxe Life SD22 ca front speakers+2 boxe rear speakers de 20W si un centru tot de 20W.

 

Cind vreau infrabass, bag un modul de 350W pentru el si-i dau semnal separat, de citiva wati.

 

Distanta din sufragerie, unde este amplasat infrabass-ul pina in patul din camera mea, unde vizionez filmele este mare, acolo ajungind dupa delay-ul respectiv (delay bagat pentru TOATE incintele din camera) numai frecventele foarte joase.

 

Senzatia este SUBLIMA.

Link spre comentariu

ahegyes am ascultat masini facute pentru Spl cat mai mare la frecvente joase gen 25-30 hz care redau mult mai jos in frecventa, dar clar ca nu la acelasi nivel cu 30 hz . Aveam aceeasi senzatie pe care am avut-o la Claudiu acasa doar ca mult mai puternica .Intelege ca sistemul pentru auditii inca nu este pus la punct , eu am fost la el doar sa aud/ simt cat de bine coboara basul . Era o boxa pe hol pusa sa auzim cat de cat ritmul melodiei pe un canal al unui amplificator de 50w , pe celalalt fiind pus subwooferul . El asta incerca sa arate pe forumuri , ca a reusit sa realizeze ceea ce isi dorea el de mult : un subwoofer care coboara bine cu un spl bun. In momentul in care o sa faca amplificarea pentru subwoofer ,cat si un DSP pentru procesare si o sa isi pozitioneze boxele in camera, la fel si subwooferul , deabia atunci poti sa comentezi daca e prea mult bas, prea putin sau ca nu se integreaza in tot lantul audio . Pana la urma totul tine de urechile ascultatorului pt ca mie sincer un 16 hz la presiunea aia nu imi trebuie ,dar daca omului ii place joasa sa fie joasa asta e gustul lui . Mie un 30 hz redat bine mi-e destul pentru filme .Daca la distorsiuni te referi la diferite zdranganeli prin casa , da intradevar erau distorsiuni , dar nu erau distorsiuni ale subwooferului .Cat de spre pozitionarea subwooferului , Claudiu nu a spus nicaieri ca ala este locul final si atata timp cat pe el nu il deranjeaza dimensiunile nu inteleg de ce te-ar deranja pe tine . Daca suna bine cu el in mijlocul camerei , e clar il face masa de cafea , daca suna bine cu el pe balcon acolo o sa il lase .

Link spre comentariu

Pe mine nu ma deranjeaza ce face Leco, eu doar mi-am spus punctul de vedere, punct de vedere care in mare parte se adevereste. Daca lui ii place ce a facut - grozav.Zgomotele de la usi , termopane, etc. sunt distorsiuni colaterale - mai sunt si cele produse de subwoofer, problema la care nu vreau sa revin, am expus deja parerea mea pe acest subiect si nimeni nu a putut sa ma contrazica decat sa ma balacareasca.

Link spre comentariu

Daca ai sa vrei sa-l vinzi vreodata....,chiar si numai difuzorul,.....cunosteam pe cineva care isi dorea ceva asemanator pentru un home cinema.

No way!

 

Asa ceva NU se vinde, nici macar la dublul sau triplul costurilor totale (cam 450Eu sa-l am cum este acum).

 

De foarte multi ani imi doresc asa ceva, adica un dif DEDICAT subbass, cu suspensie din cauciuc, de 18 inch, in o incinta inchisa de litraj mare.

Link spre comentariu

Ce dimensiuni are?

700mm adincime/630mm inaltime/630mm latime.

 

@ ahegyes

 

Uite, hai sa incheiem discutiile intre noi, cel putin din partea mea, pe un fond comico-distractiv:

 

Eu am 42 ani, imi plac (MULT) frecventele joase si foarte joase, in special cele foarte joase, pentru ca sint greu de redat,si pentru mine asta reprezinta un challenge, inca de cind eram copil, si ascultam la cineva boxe RFT de 35Va , incinte inchise.

 

Evident, imi plac si inaltele finute de peste 14Khz, (atit cit mai aud) altfel nu plateam pretul corect pentru 2 ribboane ce pot 40Khz pt boxele de camera, sau D2500TI pentru satelitii Ev de evenimente.

 

Dar sa revenim asupra joaselor.

 

Nu stiu citi ani ai, daca vrei sa ne spui e treaba ta, dau timpul in fata cu 30-40 ani si ma vad la un eveniment, nunta sau botez, ca invitat , eveniment la care este un Dj, maniac (ca si mine, acum la 42 ani) cu bass si subbass, presupunem ca omul, ar avea si el cu ce sa redea acel registru de frecvente, si mai presupunem ca la un moment dat, in programul lui este inclusa o piesa muzicala ce contine frecvent pasaje sub 30Hz la un spl ridicat.

 

Mosii si babele sar de fund in sus, "domne, da basii aia mai incet(u), ca ne vibreaza matele in noi", iar eu am sa ma duc sa-i string mina zicindu-i, BRAVO TINERE, iti plac frecventele foarte joase, si AI SI CU CE sa le redai!

 

Pe urma am sa-i dau link de yutub, sa caute djleco971, sa vada ce am facut la tineretile mele...

 

Garantat Dj-ul o sa ramina masca, si SIGUR, nu ma v-a injura, poate chiar punind inca o piesa asemanatoare, si poate facindu-mi si o dedicatie, mai stii! :101

 

La un eveniment asemanator, te vad pe tine, la aceeasi virsta, in exact aceeasi situatie, doar ca tu mergi la Dj, spunindi-i:

 

"Domne, scoate basii aia, nu vezi ca zgiltii geamurile, si trepideaza podeaua, alea SINT DISTORSIUNI, nu muzica" !

 

Oare crezi ca Dj, ul "iti va ura de bine" in sinea lui, spunindu-ti, fugi tataie de aici, asta-i muzica si asa vrea sa o asculte mirele, sau nasul, ori parintele copilului aniversat, nu-ti convine, iesi la o plimbarica p-afara si lasa-ma sa-mi fac treaba...

 

 

Frumos, nu? :aplauze :nebun:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări