Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Dorin007

Difuzoare Ieftine

Recommended Posts

Ce difuzoare de bass miati recomanda pana in 60lei?As vrea sa le folosesc pe un amplificator 4x110w

Daca vrei noi , suma este prea mica pt ca acel difuzor sa fie si cat de cat calitativ, poti gasi ceva de la SAL. pe la 70-100 Lei bucata. Sau ceva SH pe siturile cu anunturi.

MONACOR SPM-165/8;

Posted Image

Este 72 lei/bucata...

Si mai e SPM200/4, care e full range, la 65 lei... daca te duci pe la ~80-90 lei, gasesti mai multe...

P.S. Acum, in ce incinte se preteaza, asta-i o alta poveste, ramane de studiat...

E foarte bun MONACOR SPM-165/8Eu am facut cateva botezuri cu niste boxe cu cate patru astfel de difuzoare. Dar erau cutii cu topogan nu cu gaura.

Sincer e cam greu de batut la banii astia. Nu stiu ce ai oobtinut tu in incinta Voight, nu-i cam mic spl-ul?

Cu mai multe in serie/paralel iesi mult mai bine.

Posted Image

Da, si se potriveste si cu amplificatorul care are 4x110W. Pui patru difuzoare pe incinta, cate doua in paralel si le legi pe cate un canal. Cu ocazia asta ai si biamping. Nu stiu cum legi tweeterul, cred ca ar trebui sa pui tot cate doua. Daca le asezi si in configuratie D'Appolito obtii o dispersie foarte buna si fara probleme de faza.

Adica sa tai unul pe la 200Hz si pe celalalt cu cateva octave mai sus? Pe la 1600Hz? Asa poti folosi un singur tweeter. Eu as folosi MPT-177. Ar arata bine.

eu cred ca are ceva amplificator cu 2 canale A+B si vrea sa-si mestereasca ceva boxe cat mai ieftine sa asculte ceva acolonu cred ca are suf. cunostinte sa puna in practica ce ii ziceti voisi decat sa faca niste cutii cu difuzoare,de banii pe care ii baga in materiale (adica vreo 250-300 lei) isi cauta ceva boxe la sh si lasa diy-ul pt alta data cand o avea resurse suficienteva dati seama ca ii trebuie si filtre,probabil nici twetere nu o sa puna cine stie ce,ori ceva piezo ori ceva chinezesc la 20-30 lei cu care nu o sa faca mare lucru

Da, dar si experienta capatata si multumirea de sine conteaza. Pana la urma suntem pe un forum de diy. Oricare cu doua maini stangi isi poate cumpara boxe. Dar adevaratul mester isi face cu mana lui si suna mult mai bine decat incintele de fabrica.

ai dreptate dar meseria nu se capata peste noapte si daca nu ai materiale de studiu e si mai greudifuzoarele astea nu au publicati nici parametrii completi,nici curbe,nu poti stii la ce sa te astepti,probabil sunt difuzoare de schimb pt boxe fara pretentii. eu sunt pro diy,nu ma pun gica contra,dar am vrut sa subliniez ca uneori nu se merita

@Dorin007 La 300-400 lei se gasesc boxe Eltax Concept 4000 de 200w rms cu 2 difuzoare mari de 20 CM , Se aud excelent , si exceleaza pe manele mai ales daca sunt live , au bass de darama zidu. Unde mai pui ca este si Made in Danemark nu chinezarii !!!

Posted Image Posted Image

Daaa, super boxe.Am avut si eu, le-am ascultat pe un Denon cap de serie. Sonus Faber este o lesinatura pe langa astea. Daca ai noroc le gasesti expuse la altex, dau baietii in ele la greu si rezista.

Se aud excelent , si exceleaza pe manele mai ales daca sunt live , au bass de darama zidu. Unde mai pui ca este si Made in Danemark nu chinezarii !!!

Lucaionut stie, e tatic. El numai asa ceva asculta si are experienta.