Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sistem CCTV


ggi

Postări Recomandate

Salutare tuturor !Prima data imi cer scuze daca nu am postat unde trebuia, dar nu am gasit nimic despre CCTV. Inca.Apoi, vreau sa va descriu un mic proiect cu un mare semn de intrebare. Astfel, trebuie sa montez un sistem de supraveghere video si problema de care ma lovesc este urmatoarea: calculatorul ce va fi folosit drept DVR/server terbuie instalat in podul cladirii, acoperisul acesteia fiind de tabla ; fara indoiala ca vor fi temperaturi extreme acolo, vara se va incinge iar iarna se va congela. As vrea sa-mi dati o solutie fiabila pentru montarea calculatorului. Mai trebuie mentionat, ca respectivul calculator e ceva mai mic decat cele "clasice", sa spun asa.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Mda, stiu si eu de astea, ar fi bun daca omu' nu ar vrea real-time on-line....Nu e prezent la locatie decat foarte rar, a avut musafiri si nu prea a-nteles nimic din miscarile sacadate stocate pe card...Acuma ar vrea ceva la 120fps, camere cu ptz reglabil de la distanta (de pe net) si altele, asa ca cea mai buna solutie e tot calculatorul. Atasat de niste camere mai rasarite .. Camere am gasit ceva la 1200ron/buc, calculator pun un Intel Pentium D, placa de captura ceva Conexant cu 4ch video+1ch audio.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Mda, stiu si eu de astea, ar fi bun daca omu' nu ar vrea real-time on-line....Nu e prezent la locatie decat foarte rar, a avut musafiri si nu prea a-nteles nimic din miscarile sacadate stocate pe card...Acuma ar vrea ceva la 120fps, camere cu ptz reglabil de la distanta (de pe net) si altele, asa ca cea mai buna solutie e tot calculatorul. Atasat de niste camere mai rasarite .. Camere am gasit ceva la 1200ron/buc, calculator pun un Intel Pentium D, placa de captura ceva Conexant cu 4ch video+1ch audio.

Eu as pune un DVR stand-alone !!!Sunt mult mai fiabile decat un calculator (evident, un DVR bun, chiar daca e luat din China)Eu am avut DVR-uri care functionau in conditii similare si nu au avut probleme.De fapt problema este vara cand se incinge rau pt ca iarna caldura pe care o dezvolta prin functionare le ajunge sa le mentina "in viata" .Ca si exemplu pot sa iti spun ca am pus un DVR intr-o cutie de tabla pt instalatii electrice pe peretele exterior al unei cladiri (era peretele din N si nu batea soarele pe el) ... asa a vrut clientul !!!
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări