Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ma ajuta cineva cu o schema subwoofer??

Guest gheo19

Recommended Posts

Guest gheo19

Buna baieti ..

mi-am facut o incinta subwoofer din doua difuzoare blaupunkt (ceva model mai vechi) ambele sunt pe 4 ohm 60w ....

problema e ca nu stiu cum sa le leg sa puste si cu amplificatorul care tocmai lam cumparat pioneer gm-x554 ( aici este manualul de la amplif : http://docs.pioneer.eu/Manuals/GM_X554_HRD0159_manual/) pentru difuri nu am mai multe detalii ..

nu stiu cum sa leg difurile la amplif ..pe doua canale? in punte sau sau in paralel ?

poate ma ajuta cineva cu o schema .

Va multumesc

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Leaga cate un difuzor Blaupunkt pe cate un canal. Amplificatorul are 75 w rms x 4, iar un difuzor Blaupunkt 60 w. Deci legi cate unul pe cate un canal, nu in bridge sau in paralel.Ai in manualul acela de utilizare desenat destul de explicit cum se fac conexiunile in acest caz.

Guest gheo19

l-am legat subwooferul dar nu prea imi place cum suna 1 din cauza incintei probabil nu am calculat-o bine dar problema este ca unul din difuzoare distorsioneaza chiar si la volum spre minim celalalt suna bine .cu volumul aproape de minim parca se aude in sub si ceva medii ceea ce nu e ok ampliful e setat pe lpf . gainul la jumate .O intrebare as mai avea ce subwoofer ati recomanda pentru ampliful pe care il am ? sa sune cat mai bine .astept pareri . va multumesc

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines