Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Din autori ungari


Vizitator prutus

Postări Recomandate

Vizitator prutus

Stiu ca nu e in ton cu "problemele" actuale ale patriei, dar hai sa vedem niste topicuri ale unor colegi unguri si sa-i admiram pt ca, spre diferenta de noi, ei inca au au reviste de profil in care amplificatoarele cu tuburi sunt vedete.Poate ne ajuta cineva si cu traducerile.Eu nu prea reusesc...

http://cruisher.digitaltrip.hu/beag/Pla ... vekkel.pdf

 

http://cruisher.digitaltrip.hu/beag/Pla ... vekkel.pdf

 

http://www.radiovilag.hu/images/222-224o11.pdf

 

http://www.hobbielektronika.hu/forum/ge ... hp?id=9404

 

ar fi inca o mie de pagini interesante, care nu stiu unde incep si unde se termina...

aceste pagini le-am obtinut dand o cautare dupa numele unui autor unur care se numeste plachtovics gyorgy la care amm adaugat temenul hangtechnika dupa o pagina pe care o detinea din revista ungara Radiotechnika nr 6/2006, iar header-ul acestui articol se numeste hangtechnika

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Primele doua link-uri sint preluate din R.T.E. (almanah) autorul schemelor este foarte serios, toate sint realizate practic inclusiv transformatoarele descrise clar si ingrijit, chiar am realizat doua amplificatoare prin anii 80 dupa documentatile lui, masuratorile facute erau identice cu performantele date de autor iar datele transformatorelor pot fi o sursa de comparare pt cine doreste sa faca niste calcule, prietenii stiu de ce ...

Link spre comentariu
Vizitator prutus

De ce nu?Orice contributie este binevenita.Scanari traduceri, orice.Am observat la un moment dat ca publicatiile ungare sunt o mina de aur si m-as bucura alaturi de orice roman care nu stie limba maghiara de ajutoare.

Link spre comentariu
Vizitator prutus

Asta e...macar exista niste publicatii,Nu am inaugurat acest topic pentru ca as fi vrut sa nasc vreo competitie de idei.Probabil ungurii se respeca mai mult si li se pare normal sa plateasca accesul la informatii, dar si cei care le publica isi asuma riscul de a livra un articol necorespunator cu calitatea lui si de a nu mai fi citit deloc., Asta e atitudinea normala a unui om civilizat, dar Romania este departe de ceea ce inseamna sa intelegi dreptul la proprietate intelectuala.Nici eu nu-l inteleg cata vreme traiesti in Romania...

Link spre comentariu

Intr-adevar au multe publicatii, cred ca literatura lor de specialitate e mai bogata ca la noi.Foarte multe carti sunt puse online pt a le descarca. Insa cred ca nu sunt nici mai buni, nici mai rai decat noi, si acolo sunt care te ajuta (daca ceri ajutor) si sunt si care nici nu te baga in seama. Parerea mea personala este ca acolo amatorii sunt "mai amatori" decat noi si acestia se apuca de un proiect nou cu mai mult curaj.

Link spre comentariu
Vizitator prutus

Nu cunosc scepticism mai mare decat la romani atunci cand e vorba de o idee buna, cum nici siguranta mai mare si snobism atunci cand marfa straluceste sau e de firma...Pe de alta parte exista si idei bune care odata puse in realitate costa scump si e greu uneori sa le deosebesti de falsuri.Spre exemplu vreau sa ma apuc de un proiect de pick-up heavy mass si discul de sustinere care pentru o amortizare buna a vibratiilor mecanice trebuie facut din cauciuc poliuretanic cu gauri pentru axul central si alicele de plumb pentru echilibrare ma costa doar 25-30 de milioane.Cine dracu ar investi intr-un produs de o calitate incerta atat de mult in Romania, avand in vedere ca experienta noastra in acest domeniu este mica?Eu insumi mi-am dat un termen close to infinity.Nici macar informatia corecta nu este usor de obtinut, daramite sa mai faci ceva?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări