Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Unde gasesc tole U+I cu latura 25-30cm si sectiunea 5x5 cm ?

Guest raduboghirnea

Recommended Posts

Guest raduboghirnea

Buna ziua. Imi puteti spune un atelier care debiteaza tole din otel de tole sau repara/reconditioneaza aparate de sudura, din Bucuresti, sau o alta sugestie de unde as putea gasi un miez de genul descris in titlu ? Un miez de tip U+I sau E+I de forma dreptunghiulara sau patrata cu laturile intre 25 si 30 cm (nu sunt critice dimensiunile) si sectiunea miezului patrata sau dreptughiulara cu latura in jur de 4..6 cm. (suprafata in jur de 25cmc) Am vazut ca exista aparate de sudura pe tole C+C, cu bobine paralele, ma gandesc ca din profilul C as putea ajunge, prin taiere, la ce am eu nevoie, U+I. Am citit pe forum ca mai exista si transformatoare pe tole E+I de dimensiuni mari - asta ar fi varianta optima, ar trebui sa tai doar centrul de pe tola E. Problema este ca nu am gasit nici o sursa de tole, pana si in piata de fiare de la Obor oamenii erau amuzati de intrebarea mea... Va multumesc si astept sugestii sau oferte, daca are cineva tole de genul descris.

• 2 weeks later...
  • Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Depinde la ce iti trebue daca nu folosesti mezul la curent alternativ si vrei sa faci un magnet cuplat la curent continuu poti face mezul din fer masiv sau tabla neagra .Transformatoarele cu doua bobini paralele au mezul facut din patru i-uri pe strat de tole dar se pot aseza si in u i

• 2 months later...
  • 3 months later...

Salut. Raduboghirnea, ai mp.

Da-mi si mie te rog MP :) ca am nevoie sa ma interesez de unde as putea face rost de asa ceva, ca de la 5 ani tot caut si nu gasesc :d :))
  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines