Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Construire abricht


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Multumesc la toti pt raspunsuri, astept si poze si info despre construirea acelui sistem de reglare la masa din fata.

Pe sistemul cu 4 suruburi o sa-ti vina sa te lasi de treaba.Foloseste un singur surub pentru actionare, cu deplasarea mesei pe ghidaje de alunecare intr-un plan inclinat - 45 sau mai multe grade fata de verticala, potriveste lucrurile in functie de dimensiunile cilindrului si degajarea pentru el.
Link spre comentariu

Pai cred ca o idee e sa studiezi posibilele variante constructive si sa alegi una potrivita pentru dotarile si tehnica la care ai acces.[LE] In principiu as alege o varianta cu suprafete de alunecare plane, avand in vedere ca ansamblul va stationa in timpul lucrului (deci incarcarea pe bile sau role nu se justifica si poate fi chiar daunatoare). Problema este data de posibilitatile de prelucrare si aliniere a respectivelor suprafete.

Link spre comentariu

Pe sistemul cu 4 suruburi o sa-ti vina sa te lasi de treaba.

Dialogând cu un amic care a lucrat intr-o fabrica de mobila mi-a spus acelasi lucru: aveau un abric la care reglarea, la fel, se facea pe 4 suruburi si din cauza ca mereu se deregla panala urma au sudat suruburile.Sper sa pot pune pune maine poze cu sistemul de reglare a mesei la abricul pe care il detine.
Link spre comentariu

Numai sa nu-l copiez identic, ca proiectul respectiv pare sa sufere de o mica problema:Daca nu mi-a scapat ceva, as zice ca masa de intrare nu coboara paralel cu cea de iesire. Capatul opus cilindrului cu lame fiind sprijinit pe un suport fix. :rade:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări