Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
x_dadu

sfat achizitie invertor

Recommended Posts

Bună ziua. După cum știm cu toții, este aproape imposibil pentru majoritatea cumpărătorilor de la noi să înțeleagă că o unealtă (moto/electro) provenită din Ucraina sau Rusia și pe care scrie cu litere slavone este produsă la ora actuală, cu extrem de rare excepții, în China. De aceea am fost și sunt foarte curios dacă în cazul invertoarelor de sudură, de exemplu, ar putea fi măcar un model din sutele de modele comercializate de firme Rusești sau Ucrainiene produs în țară la ei. După părerea mea (și o spun foarte serios) este aproape un act de eroism ca o firmă oarecare din aceste tări, sau de la noi, sau Bulgaria, sau Polonia, sau Cehia, etc., etc., să își pună ambiția să producă la ora actuală un invertor de sudură, de exemplu, pe care sa-l comercializeze și să aibă și vânzare la respectivul aparat, ca să nu mai zic de profit. Să nu uităm că și Tehnoton a fabricat cu mai mulți ani în urmă invertoare de sudură care au fost de bună calitate și probabil arătau mai bine decât respectivul model de ТИТАН, dar nu au avut succes. De aceea  consider că în acest caz aspectul are mult mai puțină relevantă decât calitatea produsului în sine; cred că la ora asta este aproape imposibil ca o firmă de acest fel să aibă o logistică (aparatură) care să se apropie de cea a unei fabrici din China. În China industria și economia în general au fost impulsionate și ajutate ENORM de către stat, în timp ce în alte țări au fost distruse într-o măsură mai mare sau mai mică (exceptând poate anumite nișe). În fine, să încercăm să fim optimiști și să auzim numai de bine! 

Bună ziua și îmi cer iertare pentru postare succesivă. Domnule @bolek, din ce am văzut eu pe YouTube, ТИТАН-ВС 220A ar semăna foarte mult cu NEON ВД-201 de la злектроинтел. În altă ordine de idei eu am un invertor STAHLWERK MIG-155ST IGBT de care sunt mulțumit până acum, "designed in Germany" și despre care eram foarte curios cine îl produce și în sfârșit am aflat. Deci invertoarele așa numite "Stahlwerk" sunt de fapt aparate LASTON produse de către firma Zhejiang LaoShiDun Technology Co. Ltd. din Wugen Town, Wenling City, China; site lastonweld.com. Am scris asta deoarece poate este cineva interesat să știe mai multe detalii despre aceste aparate. Vă doresc numai bine! 

Impresionant Neonul acela. O adevarata desfasurare de forte din perioada razboiului rece.

Si totul din ambitia de a putea scrie 200A pe ceva care merge la priza de 220V monofazic...si ca sudeaza cu 5mm. Interesant de aflat daca au avut un electrod de 5 sa probeze.

Eficienta e si mai si...

200A x 28V = 5600w

Putere consumata 5.8 kBt

Deci 95% .

5800/220 = 26.3A

Curent consumat = 21A....perpetuum mobile nu altceva...sau masuratoarea spune doar ca nu sare siguranta de pe alimentare pana la sfarsitul lucrarii.

Eu am vazut varfuri de 90A din retea pe varful alternantei la un aparat monofazic mult mai mic si evident tot fara pfc.