Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sfat achizitie invertor


Postări Recomandate

 Nu, este acelasi invertor. Am precizat parca, este lift tig, nu are un generator de inalta tensiune care sa amorseze arcul cand apropii electrodul de tungsten de piesa. Se atinge scurt piesa, se amorseaza arcul. Atins-ridicat la inaltimea de lucru. Probabil, pentru ca acest regim se obtine prin comutare, si comanda este diferita fata de MMA.

 

 La fel este si Jasicul Arc 400 Z312. Cel putin cele care se vand la noi. Pentru englezi de exemplu (ma refer tot la jasic), exista un model cu mult mai scump care are comutate MMA, MMA cu VRD si MMA pentru electrozi celulozici, precum si TIG. Aa, sa nu uit, se mai da si o telecomanda pe fir de 25 de metri parca. In fapt, o cutiuta cu un potentiometru pentru reglarea curentului de sudare, la fel comutabila intre potul de pe panoul carcasei si cutiuta cu pricina...

 

 Nu am stat sa studiez, probabil comanda invertorului de putere, este diferita pentru MMA fata de TIG. Controlerul face asta. Cum ziceam mai sus, nu am  investit in accesorii TIG...

Editat de digioptic
Link spre comentariu

Sunt si scule multiproces, "cu de toate" in interior, plus acesoriile specifice oricarei metode de sudare. Dar pretul e pe masura. Eu unul nu m-as complica cu o astfel de achizitie. Poate un atelier service sa cumpere asa ceva Si MMA si TIG si MAG si Taiere cu Plasma. Mai trebuia sa-i integreze si un compresor si era tacamul complet...:d , ca leduri albastre banui ca are...

 

 

https://www.weldmaster.ro/aparat-sudura-multiproces-stahlwerk-ctm-250-st-200a-tig-mig-mag-mma-50a-cut-plasma.html?gclid=CjwKCAjw46CVBhB1EiwAgy6M4u-IVjbymNwJIGO2Ltw5UqBh4zSkHkNc02SpB8WH7Aa1-pCF2m5OJhoCpmcQAvD_BwE

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Va salut ! 

Pentru lucrari mai serioase prin gospodarie, merita vreuna din variantele de mai jos? 

https://www.emag.ro/invertor-de-sudura-intensiv-arc-200-230-v-200-a-electrod-1-6-4-mm-accesorii-sudura-mma-5949107300024/pd/D7HGZCBBM/?ref=fav_pd-title

sau 

https://www.emag.ro/invertor-sudura-dc-profesional-velt-igbt-200-functie-lift-tig-vrd-7731000200/pd/D0VS05BBM/?ref=fav_pd-title 

 

Bugetul e pe la 500-700 de lei. Ca idee, ar trebui sa poata suda vreo 30 de minute cu electrod de 3.25. Vechiul aparat de sudura, cu trasformator, si-a dat duhul in uma cu ceva ani. A fost "refacut" dar se incalzeste repede cu electrozi de 3.25 fara de cum mergea initial.

 

Ma intereseaza sa-l iau de la Emag ca il pot lua in rate si il pot da retur in caz ca nu e ok. Daca mai sunt si alte marci chinezesti care ar fi ok, va rog sa-mi lasati un link. 

 

Multumesc!

Editat de myhay1208
Link spre comentariu

Ca sa poti suda 30 de minute continuu cu electrod de 3,2mm iti trebuie un aparat care are durata activa de functionare (DAA) pe undeva pe la 100-130A la 100%. Asta trebuie sa te intereseze...iar in link-urile oferite nu specifica nimic de acest lucru.

Degeaba aparatul are 200A, daca nu poti suda cu el mai mult de 1-2 electrozi de 3,2mm si apoi intra in protectie termica.

Cauta in descrierea aparatului durata activa de functionare...iar aceasta durata vezi ca este in functie si de temperatura ambientala la care lucreaza aparatul. Una este durata activa la 25grC si alta este durata activa la 40grC. Aparatele mai lucreaza si in bataia soarelui...nu numai in spatii racoroase!

Si atentie mare...ca fratii nostrii chinezoi mai si mint la detaliile tehnice...e genetica treaba, si romanii mint mai ales cand au ceva de vanzare! Le fac cu funda rosie de zici ca ai prins gratis pe Dumnezeu de picioare!

 

Editat de mac01
Link spre comentariu

Am comandat pana la urma prima varianta: https://www.emag.ro/invertor-de-sudura-intensiv-arc-200-230-v-200-a-electrod-1-6-4-mm-accesorii-sudura-mma-5949107300024/pd/D7HGZCBBM/?ref=fav_pd-title

 

Eu nu ma pricep la sudura dar concluzia dupa primii electrozi e ca face treaba. Testul la care a fost supus a constat in sudura cu 4 electrozi de 3.25 (sau 3.5) rutilici, unul dupa altul. 

Concluziile fata de aparatele mai vechi folosite:

- la aparatul asta arcul electric se declanseaza si mentine usor. a sudat la 140A primii 3 electrozi si la 200A pe ultimul. 

- e usurel si are cablurile destul de lungi si groase (25mm)

- s-a incalzit destul dupa cei 4 electrozi in conditiile in care afara erau in jur de 26-27 de grade. era spre, deci fara soare.

 

Timpul de lucru a fost in jur de 10-15 minute cu pauza de verificat sudura si curat de zgura. 

 

E posibil sa il mai pun la munca saptamana urmatoare la ceva mai serios si vedem daca face treaba. 

 

Link spre comentariu

Salut, Am nevoie de ajutor in alegerea unui Invertor, bugetul este 1500-2000 lei.

Invertorul va fi folosit la porti,garduri, structuri mici pentru fotovoltaice, uz casnic, sa zicem ca este un regim semi-profesional.

Eu am gasit mai multe modele dar nu stiu daca sunt fiabile,pot fi folosite un timp mai indelungat si se pot repara usor.

Esab ROGUE ES 180I PRO, Lincoln Electric INVERTEC 150S (Putin peste buget) plus alte modele de la iWeld.

Invertorul va fi folosit in principal de tatal meu care sudeaza de multi ani in regim profesional si de mine care am foarte putina experienta dar vreau sa invat sa il folosesc.

Link spre comentariu

Personal ma descurc si cu unul de 300 ron, cu privire la antistick daca clema de masa nu mai e buna nu se prea activeaza.

 

Cel putin pe mine ma tine cam un an o clema de masa, si necesita si papuc nou sertizat, pe cablu.

am luat mini mig mag jasic sinergy set cu 730ron, sunt destul de multumit de el, am carpit masina ok, evident petru profesionisti trebuie altceva, dar daca sudezi 20 zile pe an ajung si astea.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Acum 11 ore, cristi7521 a spus:

Cei care vor sa cumpere un invertor pot sa caute si pe olx, uneori apar la pret bun, de exemplu acest Fimer care este fiabil si se repara usor:

https://www.olx.ro/d/oferta/aparat-sudura-invertor-fimer-x2000-IDggYqw.html

Titularul anunțului sunt eu, nu-mi doresc reclama , și nici nu țin morțiș sa ma despart de ele, însa uneori mai sunt și alte necesități.

Nu vreau sa fiu offtopic, însă anul trecut m-am mutat undeva la țara, mi-am cumpărat o centrala pe peleti pentru siguranță, și mai ales ca 12/24 ore sunt plecat de acasă. Acum preturile la tona de peleti ( și la toate cele ) au explodat, nu știm ce ne așteaptă în iarna aceasta, dar nici mai bine nu o sa fie.

In Ianuarie m-am trecut la Dede pe lista, pentru o tona de peleti, exact cum ne treceam cu buteliile pe vremea  răposatului. 

Dețin mai multe invertoare adunate de-a lungul timpului, și cred ca luna viitoare voi posta aici pe forum la rubrica vânzări.

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

 A constata cineva, care le-a desfăcut/ depanat,  diferențele hardware dintre JASIC ARC 200(Z209)  și INTENSIV ARC 200
Înțeleg că INTENSIV este făcut de JASIC, la o comparație a parametrilor scriptici chiar pare același aparat.

https://altex.ro/invertor-de-sudura-jasic-arc-200-pro-z209-10-200a-9-4kva-electrod-1-6-4-0mm/cpd/ASD53007/

 https://www.emag.ro/invertor-de-sudura-intensiv-arc-200-230-v-200-a-electrod-1-6-4-mm-accesorii-sudura-mma-5949107300024/pd/D7HGZCBBM/?ref=fav_pd-title 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări