Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sfat achizitie invertor


Postări Recomandate

Buna ziua

Imi cer scuze ca nu am mai dat nici un semn dar am fost ocupat

Am gasit in cutia cu piese niste IGBT-uri STGW40N120KD(80A la 25C si 40A la 100C -1200v ) SI STGW39NC60VD(80A la 25C si 40A la 100C -600v)

Am vazut ca originalul 1MBH50D-060 avea 82A la 25C si 50A la 100C -600v

Pot sa folosesc vreo unu din cele de mai sus?

Multumesc

Link spre comentariu

Hai sa ne intelegem!

Originalii, 1MBH50D-060, au timpi de comutatie de tot rasul, ceva peste 1 microsecunda. Ceilalti doi de care spui, au cu mult mai putin. pierderile de comutatie (la tranzitiile on/of si invers) scad semnificativ. Capacitate Grila-sursa este tot in jur de 3 nF (mai mica la la inlocuitorii propusi), deci pentru drivere n-ar fi o problema.

Diferenta de curent maxim admis in CC la temperaturi ridicate, de 10A in favoarea celor vechi nu este o mare hiba. Te asigur ca oricare din cei prezentati pe post de inlocuitori se vor incalzi mai putin decat originalii, pierderile mari apar in timpul tranzitiei, nu in perioada cat ramane deschis. Dar si din punctul asta de vedere, originalii sunt mai slabi, au tensiunea Drena-Sursa in saturatie mai mare decat ceilalti.

Ii poti inlocui fara grija cu cei din sertar, dar atentie mare la ce-ar mai putea fi ars pe acolo sa nu pocnesti si inlocuitorii!

Link spre comentariu

Nu am lucrat cu aceste IGBT-uri, Domnule Emil Matei. Dar exista datasheet-uri si primul lucru ce trebuie facut este sa vezi ce caracteristici are pentru a sti cu ce sa-i inlocuiesti.

In comparatie cu variantele uzuale ce se gasesc acum pe piata, timpii de comutatie sunt foarte mari. Si da, m-am exprimat bine cand am spus ca "este de tot rasul"! IGBT-urile disponibile acum sunt cu mult mai bune in acest aparat.

Si nu, nu am reparat inca niciun Spark, dar nu vad de ce acest model ar fi mai deosebit decat alte forward-uri duble ended ce domina piata. Topologia este aceeasi iar comanda in grila trebuie sa fie la fel, indiferent de schema adoptata, cu traf sau optocuploare. Am reparat destule invertoare si nu pot spune ca sunt chiar incepator.

Cu stima!

Editat de CIBY2
Link spre comentariu

250 A la 60 % , din retea de 220V ? ( invertor monofazic ... ) . 9 kw putere ? Daca facem abstractie de randament , inseamna 45 A curent absorbit ... Un singur invertor am mai vazut asemanator ... un KEMPPI ... se producea la cerere , pentru retele industriale interioare , in intreprinderi ... Asa ca am ceva rezerve , invertorul pare produs in Ucraina , si cred ca e prea ieftin ... e mai puternic ca majoritatea trifazatelor ce costa mii de euro . In fine , e parerea mea . Fiabilitate ? Cum s - o ghicim ? eu cel putin nu am abilitati din acest domeniu . Vad ca are grad de protectie IP 21 ... cam putin . Usurinta reparatiilor ? Ceva foto relevante interioare , sau o schema ...

Editat de gauss
Link spre comentariu
Vizitator evanjulet

Mulţumesc pentru răspuns.

Nu am schemă electrică, doream doar să ştiu dacă a avut cineva ocazia de aici să lucreze cu el. Sunt novice în ale sudurii şi doream să ştiu dacă merită cumpărat. El, din câte văd e de producţie ucraineeană, nu rusească. Ştiu din auzite şi din experienţă, că lucrurile ruseşti sunt proiectate în general bine, solide, dar, am văzut că intenţionat sau nu li se lasă deobicei un punct slab undeva, dar slab de tot. Şi cum Rusia e departe şi greu de ajuns acolo... dacă te lasă vreo componentă pe care n-o ai, te uiţi la el.

Aş dori în principiu să-mi cumpăr un invertor. Am sudat până acum cu traf (c.a.), cu o triodină comunistă, dar care merge brici, cu un invertor Caddy Esab, modelul de 1000 de euro, care merge cu max 3.25, dar am dat şi cu 4 mai mulţi electrozi unul după altul şi n-a avut nicio problemă.

 

L.E. M-am uitat cu atenţie pe net. Nu sunt producţie ucraineeană sau rusească, sunt chinezării. Se pot comanda de pe net de la 10 bucăţi în sus.

Preţul variază între 45 şi 115 USD cred că fără taxe. La toate scrie aceeaşi chestie, mă refer la caracteristici.

Mulţumesc tare mult cred că până la urmă îmi voi lua Telwin.

Editat de evanjulet
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări