Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
wenderro

Sistem racire cu apa

Recommended Posts

Salut, daca ma poate ajuta cineva cu informatie unde as putea gasi sisteme cu racire cu apa la debitare/routare. Am un CNC chinezesc mare si cand debitez plexiglass am nevoie sa ii tot dau apa astfel se topeste dar as vrea sa pun un sistem sa nu mai trebuiasca sa stau lange el. Multumesc mult.

Cel mai simplu :o pompa submersibila de acvaristica ,un bazin (bidon de 60l) si ceva furtune.Pompa de acvaristica merge la 220v are viata lunga tinand cont ca in acvariu merge 24 din 24 si nu costa asa de scump,si in medie pot sa ridice apa de pana la 1,5m fata de nivel.Atentie sa bagi o sita pe admisie.

mersi pentru raspuns, ma gandeam totusi daca este o varianta mai profi, dar in principiu si asa cred ca e ok, numai o intrebare ce as putea folosi pentru difuzie? as prefera ceva la care pot modifica jetul si debitul.

mersi pentru raspuns, ma gandeam totusi daca este o varianta mai profi, dar in principiu si asa cred ca e ok, numai o intrebare ce as putea folosi pentru difuzie? as prefera ceva la care pot modifica jetul si debitul.

Aici te adaptezi ,te duci la un magazin mare si cauti ceva de pus in capat la furtunele de udat sau vezi la fata locului,tot ce am spus este cu bani putini ca sa am eu ,tu eti liber sa alegi.

La plexigas se da cu apa?daca se topeste cred ca ar trebui un alt regim de aschiere,eventual racit cu jet de aer.

metoda care eu o folosesc da un finisaj f bun, dar dezavantajul este ca are nevoie de răcire, și cu aer cred ca nu este suficient.mai exact folosesc o freza dreapta de aprox 2mm, taiere cu adâncime de 1mm, 24000 rpm. Stiu ca este si am freza elicoidala speciala pentru plex cu care pot debita la viteze mult mai mari dar imi trage materialul in sus si produce vibrații astfel ca se mai ciobește.

Scuze ca ma bag si eu dar din experienta mea (ce-i drept nu prea indepartata) in ale prelucrarii plexiglasului cu apa intradevar iese cel mai bine si aici ma refer in primul rand la calitatea marginilor cat si a racirii frezei.Si merge si cu adancime mai mare de lucru.

O intrebare putin pe langa subiect, prima data se taie plexiglasul si pe urma se frezeaza canturile?Sau se taie direct cu freza?Am un atelier productie mobilier si lucram uneori si cu plexiglas.Ne cam chinuim cu prelucratul plexiglasului.....si de obicei, "esuam" in al prelucra noi, asa ca il dam la terti colaboratori.

De obicei se taie direct la dimensiuni.Acum calitatea depinde de mai multi factori: freze, avansuri, masina etc api se slefuiesc pana se obtine suprafata dorita.