Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
wapnet

TV Sony fara sunet pe anumite programe.

Recommended Posts

Salut. De curand am intrat in posesia unui TV Sony model ( kv-m14e ). La persoana la care a fost mergea sunetul pe toate programele eu sunt la alta firma de CATV si la mine din toate programele merg doar 6 cu sunet restul se vad perfect dar nu se aud. Am cautat in meniu sa vad daca exista cele 2 benzi ,BG/DK din pacate TV este mai vechi si nu are asa ceva.Intrebarea mea este cum se trage un TV in banda ?ce trebuie facut si unde anume trebuie umblat as dorii niste detalii mai explicite si mai pe lard detaliat. Multumesc mult .

Cele ma vechinse trageau in banda cu schimbare FUSului si pus filtru de 5,5 sau 6,5 in functie de ce norma trebuia pusa sau cu ton convertor.Cu ce-i facut asta in zona?

Ce filtru ai in TV?Este cumva cu TDA3827 demodulatorul?Daca da schimba FUSul si dubleaza filtrul .

Cum se face asta mai exact ? mi-ar trebuii niste pasi sa nu gresesc depanatori am la 80KM de mine si deasta incerc sa il pot rezolva eu acasa am si eu un minim de cunostinte dar daca imi este explicat mai amanuntit cred ca il pot rezolva. Va rog sa imi detaliati putin si daca puteti sa ma ajutati eventual si cu o schema. multumesc.

Aveti langa tuner modul FI. Acolo identificati filtrul pe 5,5 MHz. Legati la intrarea filtrului un modul bistandard sau montati peste acest filtru unul de 6.5 MHz. Din schema reiese ca nu aveti FUS ci un filtru inductiv pe intrare la FI.

In demodulator vad un : TDA8341 si un TBA 129 deasemenea vad si 2 semireglabile. Se poate ca semireglabile sa fie ajustari ale frecventei sau sunt pentru altceva ?

Am facut cateva poze . Le puteti urmarii accesand link-urile de mai jos:

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Totusi are FUS (este, cum priviti modulul FI din fata, acela maro din dreapta) si trebuie sa-l schimbati. Filtrul de 5,5 MHz este acela albastru lung de sub bobine.

De ce trebuie schimbat Fus-ul ? ar merge rezolvata situatia sunetului cu ce am eu in pozele de mai jos ? : 2 filtre unu de 5.5 si celalalt de 6.5. Ce valoare ar trebuii sa aiba Fus-ul ce ar trebuii sa scrie pe el ?

Posted Image

Posted Image

Da sunt bune modulele bistandard pe cale le aveti dar pe langa montarea modulului trebuie sa schimbati si FUS-ul deoarece aveti nevoie de unul cu banda de frecventa mai larga. In caz ca nu puteti procura asa ceva montati in locul celui existent macar unul dintr-un tv stereo.

Salut din nou. Am rezolvat problema cu TV. Am montat acel modul insa nu am schimbat si Fus-ul TV este mono. asa e din fabrica, deci am pus modulul l-am lipit pe masa un fir am luat o alimentare de 10V iar celelalt fir pus pe filtru... initial asa cu acel modul aveam sunet+ bazait pe toate programele chiar daca ajustam in stanga in dreapta de acea bobina. A trebuit sa umblu si in modulul original de pe placa TV cu mici ajustari din ambele module am reusit sa obtin un sunet perfect. Va multumesc mult. Numai bine.