Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
stefanstudio

nui dau de cap la AV400

Recommended Posts

sal am 2 av400 care au functionat perfect pana cand am bagat in ele un dvd portabil care a cantat vreo 10 sec forte distorionat si la volum mic apoi sa oprit sau ars cate 2 perechi de finali pe fiecare etaj iam schimbat acum daca bag semnal canta dar am 3 V pe un canal si 8 pe celalalt la iesire :nebunrau: .am masurat de n ori finali intre drena si sursa sunt ok am masurat si ceilalti tranzistori sunt ok ,am schimbat toti tranzistori depe placa si tot degea am curent pe iesire de mentionat ca pe rezistentele de 0,22 de putere am 0 v iar semireglabilul se ancapataneaza sa nu faca apsolun nimic ,am masurat si rezistentele de putere si celelalte rezistente care vine in finali si sunt bune diodele la fel bune (leam masurat pe placa direct) pe mine ma depaseste ce as putea sai mai fac ??

nu are nimeni nici idee? poate totusi sunt de vina finali cumii pot masura sa fiu sigur ca sunt ok ?nu am masurat rezistentele inafara de cele mentionate si nici condensatori (cei dela alimentare sunt buni) nu mam apucat sa masor ca trebuie scoase fiecare in parte si nu vreau totusi sa stric cablajul

nu am mentionat cum am masurat finali..........ceva neclar...pun bornele pe d si s si arata ca o dioda intrin sens da in celalalt nu apoi pun bornele pe g si d dupaia refac masuratoarea ........intre d si s am continuitate in ambele sensuri :nas: cu o valoare mai mare in sensul in care trebuia sa am 0.0.0e normal asa ? asa se ancarca mosurile ?

scoatei pe toti si masoarai afara

Mosfetii se pot masura astfel:-Setezi multimetrul digital pe dioda;-Verifici intai intre drena si sursa unde trebuie sa arate precum o dioda, intr-un sens conductie si in celalalt circuit deschis;-Pentru MOS canal N fixezi firul negru de la multimetru pe sursa mos, apoi cu firul rosu atingi poarta mos ( nu trebuie sa tii firul acolo, doar sa atingi putin ), evident ca aparatul nu trebuie sa reactioneze, adica circuit deschis, iei firul rosu de pe poarta si-l pui imediat pe drena, de aceasta data trebuie sa-ti arate ceva conductie chiar daca tine foarte putin, deoarece tocmai ce ai incarcat capacitatea de intrare, apoi scurtcircuitezi pentru scurt timp poarta cu drena si pui din nou firul rosu pe drena si firul negru pe sursa, aparatul tre sa indice iarasi circuit deschis. Pentru Mos canal P operatia este similara doar ca polaritatea se inverseaza, evident ca orice masuratoare de tranzistori se face cu ei inlaturati din circuit.

da dar daca are multimetru analog (cu ac)poate sa ii de in scurt intre drain si surce (misloc si dreapta)am patit-o.faci putin scurt intre pini si trebuie sa iti dea rezistenta pe multimetru analog,daca is in scurt toti pini sunt arsi tranz.am patit la fet 200 unde erau 2 finali arsi si doar 1 imi dadea ars masurat pe plk iar cand i-am scos am gasit 2

am multimetru digital si exact asa arata eu nu eram lamurit daca e ok sa se ancarce asa dar se pare ca sunt buni si totusi nu ii dau de cap,dece am tensiune pe iesire ? pe fiecare final am pe aparat in jur de 600 700 pus pe dioda dar am gasit 2 finali care avea in jur de 1110 si iam anlaturat lam lasat in 3 perechi de finali iar tensiunea pe iesire tot acolo e :sparge:

am masurat fara finali intre + si out si antre - si uot si antre masa si out (fara cei 2 condensatori pe alimentare) si am 0.0.0 chiar si pe scala 200k si cred ca asa si trebuie sa fie iar cu finali pusi intre uot si + - am continuitate doar intrun sens ca masoara dioda din tranzistor doar

bc-urile cum sunt?sau 2n5401/5551 depinde da care sau folosit.la fet 200 am gasit si un 2n5551 in scurt si la alt kit dadea ciudat pe aparat

antre uot si - am 620 cu rosu pe - iar intre + si uot am 577 cu rosu pe out e ok diferenta asta ?? si tranzistori mici sunt la fel la un kit sunt noi iar la celalalt sut buni am zis am schimbat toti tranzistori depe placa :da chiar daca pe aparat arata bine

Voi aveţi ceva cu limba română de-o stîlciţi în asemenea hal?

Salutare la toti!! Pt tine tias recomanda sa masori bc546 scosi afara si acele mjuri, si eu mam lovit de aceasta problema.

În momentul în care mai apare o postare agramată voi închide topicul. Să nu ziceţi că nu v-am avertiazt.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.