Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pixie ii QRP transmitor-receptor


Tita

Postări Recomandate

Salut! :limb: Acesta este unu transiver simple ,stabil si usor de facut.As avea cateva intrebari cu legatura la acest circuit....:1)cate rotatii trebuie la cei 3 inductori?2)Cat de departe ar trebui teoretic sa transmita si sa recepteze?3)Ce ante ar trebui folosita(ceva mai usor pentru incepatori nu antene de nasa :ras: )Daca la construit careva...va rog venit cu opinii ,comentarii ,imbunatatiri..Eu inca nu lam construit dar fac eforturi sa construiesc pcb si colectarea tuturor componentelor :sparge:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Numai telegrafie ... vrei sa vezi daca merge ? ... sau sa-l folosesti la trafic ? ... raza de actiune , greu de definit ... depinde de antena ta , si ce conditii sint la potentialul " receptor " - antena , sensibilitatea receptorului , propagare ... Deja nu se pot da raspunsuri gen 1+1=2 ... nu mai intreb de legalitatea experimentului , s-a discutat si nu e treaba mea .Ai grija sa " pice " in banda autorizata de 7 MHz , sa nu faci mai multe lucruri nedorite din prima ... daca esti autorizat ar trebui sa stii aceste lucruri macar prin prisma examenului cu mentiunea " admis " .

Link spre comentariu

Omule vreau sal folosesc pentru comunicatie normal :da ........vroiam sa intreb daca functioneaza?sa nu lucrez in zadar.....si cat de departe ar putea transmite si recepta cu o antena dipolara simpla intro zi obisnuita..si nu am licenta dar vreau sa imi iau licenta de clasa a3-a(si sa ma joc putin cu transiverul asta pentru inceput)

Link spre comentariu

Am construit una din primele variante prin anii 90, vrajit de simplitatea schemei

Am avut la dispozitie un cuart de color NTSC 3,57...Mhz, asa ca l-am folosit in banda de 80m.

Pentru aceasta banda:

1)cate rotatii trebuie la cei 3 inductori?

Bobina din filtrul Pi 11 sp pe miez toroidal F4 de 9x6x2mm CuEm0,3mm

Socul din colector 30 spire pe 2 miezuri ca mai sus lipite, aceiasi sarma(a iesit cam inghesuita)

Bobina intre baza si colector 65 spire 0,1 pe 3 miezuri lipite, acelasi material

2)Cat de departe ar trebui teoretic sa transmita si sa recepteze?

Greu de spus, puterea care am obtinut-o e de 0,15W dintr-un 2N2219. In 3,5 MHz probabil cu o antena buna as fi putut fi auzit loco.Sensibilitatea nu am avut cu ce s-o masor.

3)Ce ante ar trebui folosita(ceva mai usor pentru incepatori nu antene de nasa

Cat mai buna, eventual directiva. Eu am avut un long wire, la bloc de 10 etaje.

Rezultatele au fost pentru mine descurajatoare. Desi i-am pus un mic circuit sa "trag" frecventa cuartului, am auzit doar vre-o 2 statii intr-o luna de iarna(LZ si SP) dar nu m-a auzit nimeni.

Poate daca aveam cuart pentru 14 sau 21 Mhz ar fi fost o sansa.

Asa ca am renuntat la el.

Anul trecut am lucrat cu cineva care folosea unul imbunatatit(nu stiu cum) in banda de 21 MHz,pe langa St.Petersburg, QRP-QRPP.

 

P.S Pe aici nu se dau UP-uri.

Doar la Bazar.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Buna... :da

Ma apuc din nou de proiectul acesta!(din cauza perseverentei :bataie )

Din nou am venit cu niste intrebari :nebunrau: ....(@yo7lhe nu am inteles deloc ce ai zis....poti repeta te rog partea cu bobinele ?)

Cate rotatii trebuie pentru :L1;L2si L3?

Uite si pcb-ul in starea actuala fara bobine si cristal!

http://imageshack.us/photo/my-images/23 ... 49297.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/54 ... 81835.jpg/

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări