Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
eddy_knnabis

Problema tranzistori amplificator auto

Recommended Posts

In primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie. Am postat aici in speranta ca sunt mai multi cititori, implicit ajutor din partea mai multor user-i.

Detin un amplificator auto rockford fosgate punch 250.2 pe care, din neatentie, am reusit sa il ard prin scurt la bornele subwoofer-ului. Din cauza faptului ca nu am depistat rapid scurtul...nu am sesizat lipsa sub-joaselor, amplificatorul a mers vreo 5-10 minute in scurt si s-au ars destul de multe piese, inclusiv din sursa. Am dus amplificatorul la reparat, cu greu au reusit sa il refaca dar nu complet.

problema sta in felul urmator:

Amplificatorul acum functioneaza dar numai pe un canal...cel pe care tranzistorii sunt cei originali. pe celalalt canal, cu tranzistori schimbati, canta dar pana trec cu gain-ul player-ului de un anumit nivel dupa care intra in protectie. Daca mut tranzistorii originali de pe un canal pe celalalt, face aceeasi treaba si anume functioneaza bine doar pe partea cu tranzistorii originali.

Din tranzitorii originali pe care i-am schimbat 2 (din 3) sunt buni...dar cand i-am schimbat am zis sa fie schimbati toti. Daca ii pun pe cei originali impreuna cu unul cumparat din magazin, amplificatorul canta bine pe fiecare canal dar cand il pun in punte se intrerupe.

Tranzistorii sunt IRF540 si i-am cumparat de la adelectrocom(sper sa nu se considere reclama) si am mai incercat si cu altii cumparati de la mine din oras si problema este aceeasi.

Problema pare a fi din tranzistori. Cei cumparati de mine nu sunt la fel cu cei originali.

Tranzistorii cumparati sunt acestia : http://www.adelectrocom.ro/product_info ... s_id=67347

Cei originali arata ca astia (notatiile) : http://www.aliexpress.com/item/10-pcs-I ... 62682.html

M-am consultat cu user-ul dj_dog si mi-a spus ca ar putea fi o cauza pentru care amplificatorul sa nu functionezze corect dar sa intreb si aici pe forum pentru mai multe sfaturi. asadar daca v-ati lovit de aceasta problema sau aveti sfaturi pentru mine le astept cu placere.

detin si schema amplificatorului dar nu o pot atasa pentru ca este in format pdf si are mai mult de 500kb

deci dupa ce pui tranz originali pe canalul care iti intra in protectie acesta functioneaza normal?!?

amplificatorul se afla acum la reparat la user-ul mely17. din cate am inteles de la el sursa intra in protectie. si da...daca mut tranzistorii originali de pe canalul functional pe cel defect...situatia se schimba...canalul functioneaza perfect.

Pai normal ca intra in protectie sursa,eu cred ca ai defect pe acolo un comparator ce nu-i da la socoteala ceva ori prefinali si baga protectia..posibil ca tranz care i-ai cumparat sa aiba caracteristici interne diferite de cele din catalog,..din cauza chinezului si sa se blocheze in timpul functionarii..schimba toti tranz si ia din alta parte,..

din ce am inteles tranzistorii de la adelectrocom sunt adusi de la t.m.e....si cat de ghinionist sa fiu sa nimeresc de 2 ori tranzistori prosti...plus ca acolo unde l-am dus la reparat prima data a mai fost probat cu inca o pereche de tranzistori...deci e cam putin probabil sa fie toti defecti.

din ce am inteles tranzistorii de la adelectrocom sunt adusi de la t.m.e....si cat de ghinionist sa fiu sa nimeresc de 2 ori tranzistori prosti...plus ca acolo unde l-am dus la reparat prima data a mai fost probat cu inca o pereche de tranzistori...deci e cam putin probabil sa fie toti defecti.

Atunci eu nu imi explic cum cu aia originali functioneaza ambele canale la parametrii normali si cu aia "noi" intra in protectie ambele canale?! :nas:

Iti dau eu IRFB32N20, originali, sint peste IRF-uri.

Banuiesc ca tranzistorii sint in SMPS.

Daca sint in clasaD ca etaj final, am mai multe feluri de tranzistori care te-ar ajuta.

PM daca esti interesat.

Lasa-mi o schema pe mail la [email protected] y.a.h.oo dot com.

Adelec-tro-com, aduc numai stifturi.

Si de la T-M-E (M*E), am comandat odata ceva, pentru o reparatie; desi aratau foarte bine, erau niste falseturi infecte, chiar daca pretul era ca pentru originale.

Am pus acei tranzistori in montaj, si oscila, nu puteam regla offset, etc.

Cum am pus de la Farnell, a luat-o din prima, reglajul a durat sub 30 sec...

Sa ia FOC toate firmele de rahat, care fac bani pe spinarea si nervii nostrii!

M*e, ambelor firme! :aut:

Ca sa pacalesti clientii poti sa le dai o piesa de rahat la pret mic ori poti sa ii dai o alta piesa "originala" dar tot de acelasi rahat ca si prima cu pret triplu...deci daca este mai scumpa este si mai ok?din contra este acelasi stift ca cel de 2 lei..... :sparge: ma refer la site gen T...M..U...*E ALA

o sa il rog pe colegul care se ocupa de reparatia amplificatorului sa intre aici sa discute problema cu voi. pe mine ma depaseste si el este mai in masura sa va dea detalii.