Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
danyelito30

alegere boxe pt amplifificator de 2 x 50 w

Recommended Posts

Am un amplificator de 2 x 50 wati reali pe 8 ohmi iar in 4 ohmi 2 x100 wati si as dori cateva sfaturi legat de alegerea unor boxe.Eu ma gandeam la niste unitre sau meloman se merita sau nu? Pe internet am vazut mai multe modele cum ar fii ;ELAC,QUADRAL si multe altele, dar si la preturi astronomice.

Unitra nuprea se merita datorita suspensiei care se mananca.Cele meloman sunt mai bune ca unitra la toate capitolele inafara de tweetere care sunt foarte proaste si trebuiesc schimbate.Marea majoritate a celor Quadral, Elac adica cele nemtesti sunt cu minim 1 clasa peste cele de mai sus.

sau daca ai reusi sa gasesti ceva la mana a doua dar de firma , gen Audax , Focal... Bang Oluffsen ... :dans:

@wally_gatter

....Pe internet am vazut mai multe modele cum ar fii ;ELAC,QUADRAL si multe altele, dar si la preturi astronomice.

Daca sunt astronomice la pret elac sau quadral care se vand cu 300-500 lei mare amajoritate pai cele Audax , Focal, Bang & Oluffsen ce sa mai zici....

ok mas rezuma la cele meloman ,dar ce putere poate duce fara probleme si de care tweeter este vorba cel de inalte sau medii ? care trebuie schimbat.

Tweeterul este de inalte.. boxele meloman nu are tweeter de medii.

In poza de mai jos este cel mic de sus.

Posted Image

ok mas rezuma la cele meloman....

Cumparele si dupa aia o sa iti dam mai multe detalii dupa ce vei decide sa le schimbi.. Probabil ti se va auzi foarte bine si cu cele originale si nu o sa mai fie nevoie.

ok ele ce putere au ma exact ? pot duce ce am eu din cate stiu si binenteles din sursa sigura, boxele trebuie sa fie aproape dublu ca putere fata de puterea ampliicatorului ca-sa fie o functionare buna si din partea amplificatorului dar si a boxelor si ele mi-se pare ca au 100 wati una daca nu ma insel dar si pe 4 ohmi.

Boxele au 100W bucata din cate tin eu minte sunt si pe 4 si pe 8 ohmi.. Referitor la amplificator el trebuie sa fie mai mare decat boxele, cu minim 30% preferabil 50% pt a nu distorsiona la volum mare si pt a se evita saturatia lui...Dar acum ca ai amplificator de 100w nu are nimic merge si asa orcum nucred ca il vei folosi la maxim. :rade:

ok am inteles problema cu cele meloman dar referitor la cele unitra daca se schimba membrana si se pune din cauciuc este vreo problema ca am vazut ca la boxele unitra nu au membrana din cauciuc o au din alt material dar pe internet am vazut boxe unitra chiar foarte intretinute si chiar cu membrana originala aratau ca noi nu stiu la ce te referi ca se mananca ca nu prea am auzit si ca sunet sunt foarte laudata puse la punct bat multe tipuri de boxe chiar foarte scumpe asta cea vazut din foarte multe discutii pe forum, si nu prea vad sa fie cele meloman peste ele ...............la ce teai referit ca sunet calitate,durabilitate etc.........

ok am inteles problema cu cele meloman dar referitor la cele unitra daca se schimba membrana si se pune din cauciuc este vreo problema ca am vazut ca la boxele unitra nu au membrana din cauciuc o au din alt material dar pe internet am vazut boxe unitra chiar foarte intretinute si chiar cu membrana originala aratau ca noi nu stiu la ce te referi ca se mananca ca nu prea am auzit si ca sunet sunt foarte laudata puse la punct bat multe tipuri de boxe chiar foarte scumpe asta cea vazut din foarte multe discutii pe forum, si nu prea vad sa fie cele meloman peste ele ...............la ce teai referit ca sunet calitate,durabilitate etc.........

modificand membrana modifici parametri de functionare , , mai exact Fs care va duce la dezacordare fata de cutia proiectata initial , implicit nu va mai avea rezonanta dorita..

dar multi schimba membrana si nu prea am auzit sa se schimbe ceva ca auditie mai ales daca treaba este facuta profesional adica la centru autorizat cu asa ceva.

daca pui o suspensie si adeziv originale si efectuezi o manopera de calitate nu se schimba audibil sunetuldar parametrii tot se modifica putin la inceput datorita simplului fapt ca sunt..noi,adica nefolositeinsa majoritatea mesterilor de apartament folosesc alternative,nu piese originale de schimb si aici e dupa bulan.Depinde si de atentia cu care lucreaza...depinde de cine ai noroc...si cei de la centrele autorizate sunt tot oameni...trebuie sa vina banu cat mai repede