Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
cristi71

problema alarma DSC

Recommended Posts

cum spune si titlul, astazi am montat un DSC 585. a fost imposibil sa i setez timpul de intrare. indiferent ce setam, bell+ bell- pleca instantaneu. mentionez ,am lasat o singura zona, restul le am inchis cu strap,respectiv declarate inactive in sectiunea 202 si 001. concret in sectiunea 001 zona 1 declarata 01(intarziata) restul pina la 8,declarate inactive 00. timpii i am lasat pe default 030 la intrare,schimbat,nici o modificare. tot functional mai putin timpul de intrare. in sectiunea 101 (atribute zona 1) am tot schimbat..nimic. nu vrea si pace. mentionez deasemenea ca tastatura anunta prin buzzer temporizarea cind se intra, in ultimele secunde (beep -ieste repede), insa iesirea de bell este activata de cind e declansat senzorul. am ajuns la concluzia ca centrala e defecta. s a mai intalnit cineva cu situatia de fata?

incearca cu 25 la atributele zonei care vrei sa faca intarziere :da masa si dansul dupa :rade:

aia e zona intarziata interior parca..am incercat si numai simtea nici zona..trebuia sa i modific probabil si in 013..oricum e defecta ..am programat si un PGM sa urmareasca iesirea de sirena..suna tot instantaneu..(de fapt inchide la masa, asa i am dat din atributele PGM)

deci aceeasi tampenie am patit si eu pana nu am facut cu 25 nu deadea neam timp la intrare, incearca si asa, eventual frige si 2-3 reseturi din alea cu z1 si PGM1 poate isi revine (unele isi revin unele nu)timpii de intrare, iesire si urlat sirena sunt in sectiunea 005

i am dat vreo 5 reseturi..nu a vrut..o sa incerc si luni cu 25. i am dat si numai imi arata statusul zonei pe tastatura. cred ca trebuia sa schimb si in sectiunea 013. multumesc de raspuns..p.s stiu ca nu esti adeptul lor,insa mie imi plac mult mai mult cerberurile..am zis ca sunt eu carcotas..Paradox da, par mai bune si mai solide si au multe functii interesante ,insa intre un DSC si un CERBER as alege fara indoiala cerber-ul..la sectiunea 005 am tot umblat..

OFF: nu sunt fan DSC dar trebuie sa ajutam colegii daca putem nu? asa e elegant si omeneste , incearca si cum zic eu cu 25 inainte sa pui ciocanul pe ea :limb:

o sa incerc luni si te tin la curent..sa vad de ce numai arata zona pe tastatura(arata mereu inchisa) cind ai au 25.

rezolvat cu 25 cum a sugerat colegul briobit. acum vrea sa sune si pe un telefon. aici iar m am impotmolit. nu suna! am mai montat acum cativa ani un 585 si dupa numarul de telefon am tatat *6 diez. e corect?

astazi am schimbat placa centralei..programata de la zero iarasi..aceeasi problema. nu merge temporizarea la intrare. dupa multiple probe, am descoperit care este problema. o expun aici poate mai se loveste cineva de ea. zona cu temporizare se programeaza 01 cum este si normal. dupa armare se asteapta cca 15 secunde dupa care se actioneaza senzorul pe zona respectiva. in acest caz temporizarea merge conform programarii. deci nu merge daca e declansata imediat dupa armare zona respectiva. in practica acest lucru e nesemnificativ deoarece cele 15 secunde nu au nici o semnificatie.

cu ce te incurca 25 la programare? ... cu telefon la dsc nu am incercat deloc... (sunt terminat de creieri acum vin de la dentist)

eram doar curios sa vad de ce face asa..am rezolvat cu telefonul.

astazi am schimbat placa centralei..programata de la zero iarasi..aceeasi problema. nu merge temporizarea la intrare. dupa multiple probe, am descoperit care este problema. o expun aici poate mai se loveste cineva de ea. zona cu temporizare se programeaza 01 cum este si normal. dupa armare se asteapta cca 15 secunde dupa care se actioneaza senzorul pe zona respectiva. in acest caz temporizarea merge conform programarii. deci nu merge daca e declansata imediat dupa armare zona respectiva. in practica acest lucru e nesemnificativ deoarece cele 15 secunde nu au nici o semnificatie.

Salut.Am intalnit o problema asemanatoare la un PC1616.Armam, ieseam din casa, si cand auzeam ca tastatura a terminat de bipait mai stateam 2-3 secunde si intram. Bineinteles ca suna instant. M-am chinuit sa vad ce probleme sunt in programare dar dupa mai multe teste am observat ca nu trebuie sa intri imediat dupa ce s-a armat. Trebuie sa mai astepti un timp de cateva secunde . :nas:

Din ce imi aduc aminte undeva prin manualul de la dsc cred ca cel de utilizator scrie ca dupa armare sa se astepte 30 de secunde pana a aclansa zona intarziata(delay).

este posibil sa specifice in manual acest lucru, nu l am citit de la cap la coada,cert este ca asta e conditia ca zona delay sa intre in alarma dupa timpul setat de instalator.eu am facut probe si sunt necesare 15 secunde , dupa care centrala intra in parametrul respectiv(delay)

Aceea se numeste "alarma falsa". Daca ar fi fost monitorizata , nu transmitea mesajul catre dispecerat.Centrala nu e defecta , asa a fost construita.A nu se intelege ca se poate viola locuinta in acest mod , deoarece daca alt senzor programat "instant" era declansat , transmitea alarma catre dispecerat/telefon. Oricum are functia "auto-arming".Mie mi s-au parut cele mai fiabile si nu sunt greu de programat.