Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aparat sudura in puncte,in comutatie.


Vizitator pisica matache

Postări Recomandate

Vizitator smilex

Fantastic cate probleme sunt pentru ca nu se decupleaza electroliticii si totusi nimeni nu baga la cap...Personal nu-mi plac nici driverii cu MOS, si acolo exista coincidenta de timpi, noroc cu Rds-ul lor, cat o fi ala. Sg-ul ala nu-i perfectiunea intrupata in CI ca sa poata creste instantaneu tensiunea in portile MOS. Creste liniar, in timp scurt, dar liniar si exista un moment in care ambele MOS conduc iar in asemenea conditii, cu ambele ramuri in scurt, nu poti controla ce livrezi trafului driver. Am vrut sa masori intrarea trafo driver pentru asta. Un mic cond la intrarea TC (dupa divizor) te scapa de eventuale spike-uri si nu influenteaza panta la iesire, are trigger la intrare.E bine ca esti hotarat si ai resurse. Mie oricum nu-mi placeau IGBT-urile acelea la 10kHz. Nu vreau nici sa te descurajez nici sa-ti dau sperante, dar daca nu poti obtine curentul scontat datorita geometriei inerente, poate ca exista o configuratie la 10kHz care nu este deloc influentata de inductanta spirei de care pomeneam. Dar mergi asa deocamdata, poate exagerez eu.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator pisica matache

Sunt de acord ca IGBT s-au dus datorita nedecuplarii electroliticului.Chiar recomandai asta cateva postari mai inainte,in plus citisem patania lui @Flopir,cu sinusul pur,unde problemele au disparut decupland electroliticii.E drept ca am lucrat neglijent,ferm convins ca nu se pot arde IGBT de 150,fara sarcina.Si asta nu la umplere maxima,unde era de asteptat sa se supapuna timpii,ci la umplere mica.Condul ''beton'',de 2700micro si-a facut treaba cu brio,dovedindu-se mai tare ca cele doua module.Pana la urma din greseli invatam,sa nu-mi spui ca n-ai ars pana acum,in timpul testelor componente de putere.Trec pe mosfeti,de data asta o sa suflu si-n iaurt;n-am pierdut inca nici-un IXFK48N50 si nici n-as vrea...Ca partea de comanda,nu lucreaza cum trebuie,nu sunt de acord;pun cateva oscilograme,spune-mi ce le poti reprosa...Na,ca nu mai pot pune poze,cica cota fisierelor atasate a fost atinsa;ma poate lamuri cineva,ce e cu atentionarea asta?

Link spre comentariu
Vizitator smilex

sa nu-mi spui ca n-ai ars...

Cu colegii tai din Arad am cateva amintiri comune. Evident, numai la slujba.Probabil rezultatele cu driveri MOS sunt bune, dar nu functioneaza ok. Gandeste-te ca tensiunea in portile comune creste lent la 1V fata de masa. Apoi la 2V, la 3, la 4... Daca alimentarea e de 15V, e posibil ca pe perioada de crestere de la 4 la 11 sa conduca ambele (de pe o ramura). Sigur ca vorbim de nanosecunde, dar curentii sunt foarte mari, se solicita atat tranzistoarele cat si alimentarea, mai ales condurile de filtraj. Per ansamblu la 10kHz curentul consumat e infim, dar tot nu-mi place, indiferent de rezultat. Dar nu inseamna ca trebuie sa gandesti la fel, e doar opinia mea.Sper ca acea cota sa faca referire la o perioada data, altminteri o voi pati si eu.
Link spre comentariu
Vizitator pisica matache

Cu o pagina in urma,prima oscilograma arata semnalele in doua secundare a trafurilor driver.Trafuri comandate cu TC4420,pana sa se duca.Aici nu exista problema conductiei simultane,driverul avand histerezis,totusi exista pe oscilograme,aceleasi varfuri de tensiune,ca si in cazul driverului cu mosfeti .Oricum,in grile semnalul ajunge corect,varfurile disparand datorita divizorului rezistiv,de la intrarea TC4420,ce comanda fiecare igbt.Inca ceva,am pus rezistente intre mosfeturi driver,ca limitarea curentului sa se faca de acestea,nu de Rds,semnalul e acelasi ca forma.Mai mult de atat n-am ce imbunatati ,la partea comanda,dar daca ai idei,eu le testez..

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Ideea cu rezistoarele e foarte buna si cred ca suficienta.

disparand datorita divizorului rezistiv

La 4k7+4k7 ar mai merge si 100-220p la masa pentru eventuale varfuri. Tot acolo, dioda nu e necesara, inversa e limitata intern de un zener. La redresare, 4148 nu ar fi alegerea mea chiar daca media nu va depasi 0,1A la 10kHz, as folosi ceva de 1A chiar recuperate din surse.
Link spre comentariu
Vizitator pisica matache

Daca initial am folosit in divizor 2 x4K7,dupa ceva teste,desi semnalul pe iesire era beton,ca forma,am observat ca avea umplerea ceva mai mare,decat cat ar fi trebuit.Am vizualizat semnalul la mijlocul divizorului,era departe de a fi dreptunghiular,cresterea si descresterea semnalului era lenta,desi capacitatea de intrare a TC,e mica,rezistenta mare n-o incarca/descarca rapid;e drept ca TC-ul il refacea datorita histerezisului,dar aparea intarzierea.Am pus deci 470 ohmi si totul s-a schimbat..Aveam semnal corect si la intrarea TC,intarzierea a disparut.O sa incerc capacitatea pe intrarea TC,1n4148 am pus de proba,am BA159,UF4007,etc.O solutie low cost pt driverul mosfet,ce comanda traf driver..N-ar merge un CD4069,cu toate inversoarele in paralel?Am vazut ca are pe iesire totem pole cu mosfeti...banuiesc ca are si histerezis,sa diferentieze 0 de 1....Una peste alta,eu sunt multumit de modulul obtinut.Pot comanda cu el orice configuratie,orice putere,orice frecventa.Daca sudura in puncte esueaza,desi nu cred,n-am pierdut timpul si componente inutil.Plus o experienta acumulata,sper eu utila pe viitor.

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Nu cred ca e cazul sa te complici cu driverul. IRFU024+IRFU9024 (de exemplu) cu 2x(1-2,2) in drene in configuratia ta, nu cred ca este deloc solicitant si la capacitatile lor, ma indoiesc ca exista CI care nu le poate comanda corect. Am mai discutat despre asta, cel mai simplu driver cu MOS, neinversor si fara coincidenta a timpilor ar fi cu doua BC complementare care comanda o pereche MOS ca cea de sus. Pun o schema daca vrei.La 2x470 se preteaza cca. 1n pentru paraziti. E important insa sa nu existe intarzieri, nu-i o problema daca sunt egale dar nu te poti baza pe conduri pentru asta. Ai facut bine ca ai micsorat rezistentele dar e posibil ca chiar capacitatea de intrare a sondei sa-ti fi intarziat semnalul.

Link spre comentariu

E un subiect interesant.

Primul desen atasat pe acest topic nu trebuia sters, se discuta pe marginea lui, e pacat ca nu se mai inteleg unele explicatii ulterioare, din care multi au de invatat.

Avandu-l salvat (se afla pe aceeasi pagina cu un post al meu, si obisnuiesc sa-mi salvez posturile proprii), am putut sa fac un desen nou, intr-un format care ocupa de peste 10 ori mai putin decat fisierul initial.

Asta ca un gest de apreciere pt gestul colegului nostru care impartaseste constant ideile si incercarile practice care, stim bine ca-l costa timp si bani.

:da

 

post-7511-13982960712_thumb.png

Dupa cum se vede, in alb-negru fisierul ocupa doar 9.5 kiloocteti.

 

Pentru comparatie, pun pe tinypic si o versiune color, care consuma in plus inca vreo 4K.

Este evident ca e o forma avantajoasa pentru atasamentele postate, mai ales ca desenele devin mai inteligibile.

 

Posted Image

Link spre comentariu
Vizitator pisica matache

Sa nu credeti ca mi-a fost usor sa sterg tot ce-am pus pe forum,scheme,multe originale,cel putin ca idee, si restul oscilograme.De oscilograme imi pare mai tare rau,poate unora le-ar fi fost utile... Dar asta e;asta e solutia pe care a sugerat-o Domnul Vasile,care e patron,iar noi,niste bieti tolerati,aici pe forumul dansului.Cand ieri,la ''Nemultumiri si probleme'',i-am atras atentia ca prin stergerea atasamentelor,ca sa facem loc altelor,forumul va deveni...varza..,probabil s-a simtit ofensat.Mi-a raspuns ca pot sterge linistit tot ce-am pus,ca nu e important.Cum as fi putut sa nu ma conformez?Poate spatiul astfel castigat,va fi folosit mai eficint,in interesul forumului.Varza e doar la inceput,multi au sters altii urmeaza sa stearga,ce-au pus....Acum primesc mesaje pe privat,intrebat fiind,unde e o schema,sau alta...De acum incolo,ma retrag si eu la Bursa si la Bodega;mai fac un ban,mai citesc un banc....Sau pe un alt forum...

Link spre comentariu

Azi noapte am refacut cablajul pentru doua trafuri driver,cu cate doua TC4420,pe iesire.Dupa care am reluat testele;cum lucrurile mergeau prea usor,de ma si miram,ca nu prea mi se intampla,am reusit sa ard doua perechi de TC,unele de 9A,celelalte de 6A,mai exact cele de la iesirea SG3525.Nu gasesc alta explicatie,decat ceva tensiuni de autoinductie........

Am citit pagina precedenta sa vad ce se mai intelege fara imagini si am gasit textul citat mai sus.

Sper sa-ti fie util urmatorul fragment de schema, dintr-un invertor de sudura profesional:

 

Posted Image

 

E dintr-un articol pe care o sa-l mai completez in limita timpului, daca e de ajutor.

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Azi noapte am refacut cablajul pentru doua trafuri driver,cu cate doua TC4420,pe iesire.Dupa care am reluat testele;cum lucrurile mergeau prea usor,de ma si miram,ca nu prea mi se intampla,am reusit sa ard doua perechi de TC,unele de 9A,celelalte de 6A,mai exact cele de la iesirea SG3525.Nu gasesc alta explicatie,decat ceva tensiuni de autoinductie........

Am citit pagina precedenta sa vad ce se mai intelege fara imagini si am gasit textul citat mai sus.

Sper sa-ti fie util urmatorul fragment de schema, dintr-un invertor de sudura profesional:

 

Posted Image

 

E dintr-un articol pe care o sa-l mai completez in limita timpului, daca e de ajutor.

Cred ca TC-ul are iesire pe mos, probabil nu are rost dioda, eu intotdeauna am folosit-o dar probabil merge si fara. In schimb vad ca lipseste condensatorul decuplare in serie cu transformatorul de grile, nu as incerca fara un condensator (~ceramic 4u) in serie mai ales cu SG3525.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări