Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema alimentare router (cu detalii)


Vizitator octaviang

Postări Recomandate

Vizitator octaviang

Salut, Rog moderatorii sa mute topicul pe alta sectiune daca e cazul. Am un router care, in urma traiului intr-un apartament cu o retea electrica subdimensionata (prize arse, becuri arse, etc), "a crapat". L-am luat un pic la puricat, si situatia e in felul urmator:Pe alimentatorul original nu se mai aprinde, exista un puls de lumina de la leduri cand il scot din priza.Pe alt alimentator la fel.Pe ambele aud un zumzait slab cand apropii urechea de el.Mi-am bagat si eu nasul in electronica la un moment dat, si am facut un regulator de tensiune (primitiv, pe LM317). Una din iesiri e 5,3V. Am testat acolo, stupoare, merge.Am testat routerul pe un transformator de bricheta de masina (alimentat de la un acumulator cu gel de 12v pe care-l aveam prin casa), setat la 4.5V, iarasi merge. Iar stupoare.Am taiat firul alimentatorului original ca sa pastrez mufa, si toate operatiunile sunt pe firele expuse din firul alimentatorului original. Daca masor cu multimetrul innaditura dintre router si regulatorul primitiv sau baterie, nu e niciun "voltage drop". In schimb, pe alimentatorul din priza (5v, 2A cum era si cel original, dar si pe cel original), dispare 1,2V.Mi-am adus aminte printr-o ceata n00bistica de faptul ca la proiectul meu erau importanti capacitorii. Am pus pe o placa de prototip..uire ? :)) niste condensatori identici cu regulatorul meu primitiv, dar n-am obtinut rezultate.In caz ca e nevoie, regulatorul primitiv e cam asa: 12v in, punte, capacitori: 104m, 10uf, 100uf, 1000uf, LM317+rezistori, siguranta, comutator, borne out.Asa ca am ajuns la intebarea finala: wtf ? Va rog sa ma ajutati cu vreo sugestie, n-as vrea sa cumpar un router nou din moment ce trebuie doar sa identific conditiile in care merge asta.P.S. L-am desfacut, are 2 condensatori de 470uf in zona DC IN, si nu sunt deloc umflati sau degradati.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Am scris ca am testat si cu alt alimentator identic ca specificatii, si are acelasi comportament.

de obicei daca este chinezesc ...nu prea scoate cat este scris ..pe el....tensiune si mai ales curentul necesar cei 2A.....dar cu un ampermetru legat in serie cu routerul poti vedea cat este curentul ....dat de acel alimentator...
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări