Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest dj_andy

Imagine marita H si V sasiu 11ak30a11

Recommended Posts

Guest dj_andy

Buna seara,Am un TV Ultraline, pe care l-am primit, cu sasiu 11ak30a11 care functioneaza ok, cred.Problema este imaginea marita in special pe H, pe V daca este marita, este foarte putin.Am incercat pe mai multe posturi TV, iar pe unele imaginea este atat de marita incat nu se vede tot scrisul sau sigla.Mentionez ca am schimbat preventiv cond. din baza BU cu unii noi, dar de capacitati diferite fata de cei originali astfel:C613 initial 10uf cu 47uf, C623 initial 33uf cu 100uf si C826 initial 47uf tot cu 100uf. Am ales aceste capacitati pentru ca asta aveam prin casa. Posibil ca problema cu imaginea sa se datoreze capacitatilor diferite fata de cele originale?Tensiunea B+ este de 115v iar cea video_B+ de 196v. Am mai masurat rezistenta BU intre baza si emitor si este de 320 ohmi. BU nu se incinge. In rest televizorul merge ok, imagine si sunet OK. Ar mai fi ceva, de exemplu textul de pe burtiera, la anumite posturi, in special cand scrisul este de culoare alba, devine un pic ilizibil. Apoi isi revine in functie de imaginea afisata in fundal.Va multumesc,Andrei

Intra in meniul service si modifica parametri bolduiti.

Intrare se face tastand rapid Meniu, 4 7 2 5 :

OSD = 075

IF = 005

IF 1 = 074

IF 2 = 004

IF 4 = 065

AGC = 039

VLIN = 045

RGBH= 007

VSOF= -21

VPOF= +05

HSOF= -24

HPOF= -04

WR = 052

WG = 040

WB = 035

BR = 031

BG = 029

APR = 010

FMP1= 009

NIP1 = 021

SCP1= 008

SEC1= 008

FMP2= 016

NIP2 = 036

SCP2= 015

SEC2= 015

F1H = 00001011

F1L = 01010010

F2H = 00011101

F2L = 00000010

BS1 = 00000001

BS2 = 00000010

BS3 = 00001000

CB = 10001110

OP1= 10101101

OP2= 00011001

OP3= 11100101

0P4= 01111111

OP5= 11110011

TX1= 01011111

GEOM=00000000

OP8 = 00000000

folositi cablu tv sau decodor dolce,romtelecom.la romtelecom imaginea pe orizontala este marita mult si nu se vad siglele la unele programe.am montat o bobina de liniaritate serie ce deflexia linii si gata.puteti incerca asa sau sa jonglati cu condul de cuplaj cu deflexia linii adica c627 parca sau chiar din condul de recuperare.pe verticala se rezolva din service.pt "cata 82"-din service nu se poate face nimic pt dimensiunea orizontala pt ca sasiul este pt tub de 90 grade.in service menu apar acele optiuni,se pot modifica dar practic dimensiunea h ramane neschimbata.

Eu zic sa incerce din meniul service si apoi ceea ce ziceti dumneavoastra, poate sa fie o alterare a memorie, se poate inlocui(memoria) cu una goala si refacut meniul service cu datele de mai sus.

Eu zic sa incerce din meniul service si apoi ceea ce ziceti dumneavoastra, poate sa fie o alterare a memorie, se poate inlocui(memoria) cu una goala si refacut meniul service cu datele de mai sus.

va rog sa cititi ce-am scris mai sus referitor la dimensiunea h.

Guest dj_andy

Multumesc pentru raspunsurile rapide.

cata82, din pacate nu am telecomanda originala, este una universala.

Am incercat eu ceva cu ea, dar mare lucru nu am reusit. Am intrat in meniu service si am

incercat sa modific parametrii bolduiti dar nimic.

Am vorbit cu cineva sa imi aduca o telecomanda originala. Cu asta care o am mi-e teama sa nu alterez

alti parametri si sa-l stric mai rau. Unele comenzi sunt pe butoane cu totul si cu totul aiurea.

Oricum, voi incerca sa mai ma joc la parametrii respectivi si voi reveni.

bobo folosesc cablu TV de la RDS

Cu respect,

Andrei

Nu ai ce sa strici, ai datele mai sus sau ii pui o memorie noua nescrisa, merge :da .Daca nu merge asa, dai capacul jos si schimbi ce ti-a zis colegul bobo.

Guest dj_andy

pt "cata 82"-din service nu se poate face nimic pt dimensiunea orizontala pt ca sasiul este pt tub de 90 grade.in service menu apar acele optiuni,se pot modifica dar practic dimensiunea h ramane neschimbata.

Asa este, modificand parametrii respectivi nu am sesizat vreo modificare a imaginii.

revin cu detalii poate mai intereseaza si pe altii.dimensiunea h poate fi redusa prin micsorarea condului de recuperare( este putin riscanta daca se scade sub o anumita valoare) sau prin marirea condului de cuplaj cu deflexia sau prin inserierea unei bobine de liniaritate cu deflexia h(eu folosesc cele din tv alb-negru cu sarma groasa).ultimele doua metode nu implica niciun risc.daca c627= 430 nano/250v indica bine la masuratori atunci il inlocuiti cu 560 nano sau 680 nano/250v.11ak30 echipeaza tuburi de 90g si deci nu are reglaje ew(chiar daca apar in service nu modifica nimic).dimensiunea v se poate regla fara probleme din service.am uitat sa spun ca si contact slab la firul de fit in trafo linii duce la marirea dimensiunii h(fit redus).incepeti prin a verifica daca firul fit face contact ferm in trafo linii(trageti de el cu tv scos din priza).

Guest dj_andy

Am verificat fir trafo si este bine fixat. E fix si nu se misca.Revin, am inlocuit C627 sisi C628 si este mai bine. Mult mai bine.Mai sunt doar doua posturi unde iese din ecran, doar sigla un pic.Vorbesc despre Realitatea si History dar cred ca e si de la cablu tv cum transmite.Pe verticala am rezolvat din meniul de service.Mai ramane o singura problema, la Antena3 sigla din dreapta jos fluctueazain functie de imaginea din fundal. Adica, cand este luminos si apoi intunecat.Nu ma deranjeaza foarte tare dar daca se poate rezolva... Va multumesc pentru indicatiile de pana acum!