Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV-Dynasty CT-511


Postări Recomandate

Am rezolvat problema cu instabilitatea imaginii prin refacerea lipiturilor in modulul cale comună , dar se pare că are și un brum intercarrier pe sunet când apare subtitrarea sau pe imagini mai ''luminate'' .

Integratul IF cale comună este acesta TA8611AN

Am incercat reglarea ușoară a bobinei acordată pe IF sunet , dar tot nu dispare brumul . Am scos si filtrul ceramic CF203 ,de 6,5 MHz de pe sunet , dar situația nu s-a imbunătățit , dimpotrivă ...

Nici reglajul AGC sau CAF , nu au adus imbunătățiri .

Nu prea mai am idei . Dacă ați mai rezolvat genul acesta de problemă , folosind o solutie nelistată de mine ,nu ar strica un pont ...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

 

Am incercat reglarea ușoară a bobinei acordată pe IF sunet , dar tot nu dispare brumul .

tocmai ce ati facut cea mai mare prostie , stimate domn . curba s corecta pentru calea comuna se face numai si numai pe vobuloscop , niciodata ochiometric . ma rog , faptul este deja consumat , deci discutiile ulterioare aproape ca nici nu-si mai au rostul in lipsa unui astfel de aparat + a experientei pe masura in a lucra cu asa ceva . totusi , se zice ca speranta moare ultima ... incercati sa montati un fus k2971m , negru , de plastic , cu 5 pini in linie , fabricat de siemens + matsushita , care fus a fost --- si inca este --- referinta absoluta in domeniu pentru orice tvc cu crt utilizat in rsr de-a lungul timpului . preventiv , puneti si filtre ceramice noi , recomandat murata .

Link spre comentariu

Am incercat si cu un modul cu TBA120U . Aceeasi problemă și cu ăla .Brum intercarrier

tocmai ce ati facut cea mai mare prostie , stimate domn . curba s corecta pentru calea comuna se face numai si numai pe vobuloscop , niciodata ochiometric . ma rog , faptul este deja consumat , deci discutiile ulterioare aproape ca nici nu-si mai au rostul in lipsa unui astfel de aparat + a experientei pe masura in a lucra cu asa ceva . totusi , se zice ca speranta moare ultima ... incercati sa montati un fus k2971m , negru , de plastic , cu 5 pini in linie , fabricat de siemens + matsushita , care fus a fost --- si inca este --- referinta absoluta in domeniu pentru orice tvc cu crt utilizat in rsr de-a lungul timpului . preventiv , puneti si filtre ceramice noi , recomandat murata .

Dacă aveți la reparat un jaf de TV de acest gen , vechi de peste 20 de ani (pe care eu l-aș fi aruncat de mult , dar nefiind al meu ,nu pot să aleg varianta asta ) , care are defecte ''fără număr '' , ce faceți ? Căutati vobuloscop să-l reparați ? Mai mare deranjul . Inteleg ideea dvs și importanța acelui aparat , dar cred că se poate regla si fără el , dacă problema este un posibil dezacord al acelei bobine specificate mai sus .In cazul de față , pare mai mult o rejectie insuficientă a modulației parazite de amplitudine a frecvenței intermediare sunet . Am inlocuit FUS-ul cu o variantă in același tip de capsulă dar degeaba . Voi incerca ,totuși , să schimb și filtrele ceramice , deși nu am intâlnit până acum filtru ceramic defect .

Link spre comentariu

spuneti ce scrie pe fus-ul original si ce scrie pe fus-ul echivalent montat de dvs ? daca ati montat un fus metalic , cu 5 pini in linie din acela pe care scrie k2960m , acelea sint niste pocnitori chinezesti , care in unele tvc-uri merg binisor , iar in alte televizoare merg prost de tot ... in speta , ori cu brum puternic pe traducerea la filme , ori la secvente cu lumina mare , ori introduc defazaj in frecventa intre postul cu sunet perfect si acelasi post cu imagine perfecta .

Editat de misuraelectronic
Link spre comentariu

Am montat TV-ul . Nu mai rețin ce scria pe FUS-ul original , dar cel care l-am pus de probă are seria K2959J , capsulă metalică rotundă ,scos de pe un șasiu de la un TV Vortex , care functiona bine, și imagine și sunet. Nu cred că FUS-ul este problema . Poate chiar integratul din calea comună să funcționeze aiurea .Am găsit niște lipituri la acel integrat , in niciun caz făcute de fabrică .Le-am refăcut , și s-a stabilizat imaginea . Probabil l-a mai schimbat cineva .

Oricum ,am renunțat să mă mai stresez cu tentativa asta de TV .

O lecție bună ,ca pe viitor să nu mai accept la reparat așa ceva :)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări