Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Nu pot explica!


Postări Recomandate

Folosesc pt muzica o placa externa USB Creative Sound Blaster 24 Live! conectata la amplificator prin fibra optica.Pana acum o conectam la laptop pe un USB oarecare.Am folosit-o pe toate cele 3 USB-uri,in functie de cum imi era mai indemana.Zilele trecute imi cumpar un ExpressCard 54 cu 2 iesiri USB,pt portul laptopului pt ExpressCard,pentru a avea inca 2 USB-uri,ca cele 3 ale laptopului nu imi erau suficiente.Instalez totul,se instaleaza automat driverul pt Card,apoi bag placa pe card,se instaleaza driverul de la placa pe portul USB ce l-am ales si bag sa ascult muzica.Raman socat de faptul ca prin acest ExpressCard cu USB,se aude mai tare placa decat prin porturile obisnuite ale laptopului.Schimb din nou placa pe USB-urile laptopului,le iau pe toate 3 pe rand.Ascult!Se aud mai incet!Bag iar placa pe ExpressCard.Se aude iarasi mai tare!Care e explicatia? :nas:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vezi si tu in ce pozitie e volumul din windows in fiecare cazUn device usb e identificat inclusiv dupa portul in care e bagat, asa ca pt windows e ca si cum ar fi vazut o gramada de placi de sunet, cite una pt fiecare port in care ai bagat-o vreodata, poate salveaza (windows sau driverele lui creative) volumul per device

Link spre comentariu

Folosesc pt muzica o placa externa USB Creative Sound Blaster 24 Live! conectata la amplificator prin fibra optica.

 

Deci iese din discutie varianta lui Worker.

Nebanuite sunt caile windows-ului. :nebun:

"exclamă decis: aşa ceva nu există!" Citat din semnatura lui «CatalinC»

 

 

Deci, acel sound blaster se alimenteaza din portul USB.

In concluzie, pana in acest moment varianta mea este cea mai plauzibila.

«dragon82» poate masura curentul consumat si ne poate confirma sau infirma.

Link spre comentariu

La ce ti-ar folosi daca ai afla secretul ? :)Ca sa nu mai te zbati degeaba , iti spun eu : secretul este in driverul ( soft ) placii Express Card...Acest gen de placi de extensii au multe functii ascunse pentru multimedia .Cu siguranta are functia " normalizer " sau ceva asemanator ca rezultat audio , activata nativ...

Link spre comentariu

Deci, acel sound blaster se alimenteaza din portul USB.In concluzie, pana in acest moment varianta mea este cea mai plauzibila.«dragon82» poate masura curentul consumat si ne poate confirma sau infirma.

Deci, da.Deci, daca se alimenteaza din portul usb, deci, semnalul digital transmis prin acea "fibra optica" va avea o amplitudine mai mare.Deci, ai deduce tu, si volumul va fi mai mare. Deci ai inteles nimic despre modul de functionare al unei transmisii digitale.Volumul semnalului audio transmis prin spdif sau optic este o valoare numerica nu electrica. Deci nu se modifica in functie de calitatea tensiunii de alimentare.Deci nu ai dreptate.
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări