Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Iesire difuzoare orga la intrare pc !


Vizitator djhope

Postări Recomandate

Vizitator djhope

Niste intrebari simple si la subiect :Am o orga,faina zic eu dar nu are LINE-OUT sau iesire petru audio sa o prin la calculator pot de la "firele" celor 2 difuzoare sa prind la un cablu stereo cu jack si sa le bag direct in intrarea LINE-IN de la calculator fara sa ard placa de sunet? Cum sa fac sa "trag" firele de la cele doua difuzoare incorporate in orga direct la intrarea LINE-IN a calculatorului fara sa ard placa,un "artificiu" o idee , orice e bine venit !Va multumesc !

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator djhope

Am inteles si va multumesc,dar nu ar exista posibilitatea adaptarii impedantei iesirii difuzoarelor la cea a intrarii in pc,precum si scaderea nivelului semnalului,tensiunii electrice "audio",pana la un nivel optim,cu un circuit ceva pasaiv...sau activ ?Multumesc !

Link spre comentariu
Vizitator djhope

Am inteles si va multumesc,dar nu ar exista posibilitatea adaptarii impedantei iesirii difuzoarelor la cea a intrarii in pc,precum si scaderea nivelului semnalului,tensiunii electrice "audio",pana la un nivel optim,cu un circuit ceva pasaiv...sau activ ?Multumesc !

Chiar nu se poate asa "artificii" ?Multumesc !
Link spre comentariu
Vizitator djhope

Teoretic s-ar gasi ceva, dar lipseste rostul.De ce te-ai chinui cu rezistente de putere si buffere sa preiei un semnal alterat, cand ai putea rezolva cu trei sarme si o mufa ?

Cum e idea cu "3 sarme si o mufa: va rog :-) ?
Link spre comentariu

daca nu ai potentiometru de volum ca sa culegi semnalul de pe el, poti sa pui tu un potentiometru de volum direct de la difuzor/difuzoare.daca e mono pui un singur potentiometru de volum, daca orga este stereo pui doua potentiometre de volum, preferabil un porentiometru stereo pe acelasi ax.valoarea trebuie sa fie de 47K-100K.spor la mesterit!

Link spre comentariu

Cum e idea cu "3 sarme si o mufa: va rog :-) ?

A scris-o dan cod in primul raspuns pe care l-ai primit.

Ca sa fie treaba buna, inseriaza si niste condensatoare de 22uF pe sarmele cu semnalu', plus spre circuit / minus spre mufa de iesire.

Link spre comentariu
Vizitator djhope

daca nu ai potentiometru de volum ca sa culegi semnalul de pe el, poti sa pui tu un potentiometru de volum direct de la difuzor/difuzoare.daca e mono pui un singur potentiometru de volum, daca orga este stereo pui doua potentiometre de volum, preferabil un porentiometru stereo pe acelasi ax.valoarea trebuie sa fie de 47K-100K.spor la mesterit!

Multumesc ! Am sa incerc,credeti ca nu vor fi probleme in imi "praji" placa de sunet ?
Link spre comentariu
Vizitator djhope

Teoretic s-ar gasi ceva, dar lipseste rostul.De ce te-ai chinui cu rezistente de putere si buffere sa preiei un semnal alterat, cand ai putea rezolva cu trei sarme si o mufa ?

Am inteles,as vrea daca se poate va rog o schema simplista dar practica de "adaptor",buffer,rezistente de putere,etc., ce simplu si eficace ! Va multumesc !
Link spre comentariu

Teoretic s-ar gasi ceva, dar lipseste rostul.

De ce te-ai chinui cu rezistente de putere si buffere sa preiei un semnal alterat, cand ai putea rezolva cu trei sarme si o mufa ?

Am inteles,as vrea daca se poate va rog o schema simplista dar practica de "adaptor",buffer,rezistente de putere,etc., ce simplu si eficace !

Va multumesc !

Am indoieli ca vei reusi cu asa ceva, cata vreme ti-e jena sa preiei semnalul de-a gata de pe placa orgii.

Informatii si scheme de baza pentru "divizor rezistiv" si "buffer neinvertor" gasesti garla pe net, in romana si mai ales in engleza, dar va trebui sa le modifici pentru a se potrivi la ce ai pe-acolo. Daca nu reusesti, iese fum.

 

Cum zice si validae, pune niste poze (inteligibile) cu placa de la interior - poate ne dam seama si te scutim de-o treaba. Simplu si eficace.

Link spre comentariu
Vizitator djhope

Va rog daca aveti ceva scheme de divizoare/buffere testate,sa le postati daca doriti sant dispus sa le incerc pe o placa audio care nu prea conteaza daca se "arde"Multumesc !

Link spre comentariu
Vizitator djhope

Va rog daca aveti ceva scheme de divizoare/buffere testate,sa le postati daca doriti sant dispus sa le incerc pe o placa audio care nu prea conteaza daca se "arde"Multumesc !

Nimeni Nimic ? :-)
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări