Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest electricianul68

Amplituner Delia probleme UUS

Recommended Posts

Guest electricianul68

Salut,prieteniAm o problema:amplituner Delia modificat cindva in banda vest (modificat L5)Functioneaza bine o vreme dupa care numai receptioneaza nimic (in uus).Am desfacut blindajul blocului de uus.Tensiunile par O.K.In momentul in care am atins cu un cordon al aparatului de masura baza tranzistorului T2 se receptioneaza posturi,unele suficient de tare (uneori indicator semnal stereo aprins).Acest fenomen se repeta si pentru atingerea emitor sau colector tranzistor T1 (putin mai slab).La fel se comporta si pentru capatul dinspre condensator al bobinei L1 pus la masa (deci scurt pe bobina L1).Nu prea stiu mai departe...Sa fie varicap-urile din circuitul de intrare?Rog frumos pe cei cu experienta sa dea un sfat.Multumesc mult. :aplauze

post-49926-13982959017_thumb.jpg

Guest electricianul68

Multumesc de sfat;tensiunea are excursia corespunzatoare si este aceeasi pentru toate diodele varicap.

tensiunea pe diodele varicap ramine aceeasi chiar si atunci cind aparatul nu mai prine nici un post ?adica daca ramine stabila aceasta tensiune odata acordata pe un post?atunci cind ziceti ca atingind cu sonda aparatului de masura in diferite parti ale tunerului se aude programe radio...se aude acelasi program care a fost inainte sa nu se mai auda nimic ? sau se aude cu totul alt program?de ex.apartul e acordat pe postul kissfm merge o perioada si pe urma nu se mai aude nimic ...fara sa dezacordati aparatul si atingeti cu sonda aparatului de masura in baza lui T2 se aude tot kiss fm sau alt post? puteti sa apreciati din ce parte a benzi de fregventa este acel post?(sau ce fregventa are cel receptionat fata de cel care era inainte)

Guest electricianul68

Inca o data,multumesc pentru raspuns.Asa cum spuneam,tensiunea pe diodele varicap este buna.Sa zicem ca pun sonda aparatului de masura pe baza tranzistorului T2-in acest moment receptionez,sa zicem KISS Fm.Daca indepartez sonda,numai receptionez nimic.Tensiunea varicap cu sau fara post receptionat(cu sau fara sonda) este neschimbata.In alt punct al scalei(alta tensiune varicap) receptionez alt post,dar numai si numai cu sonda in baza T2.Altfel,nu receptionez nimic.Pare ca etajul de intrare(T1) nu functioneaza,desi tensiunile pe terminalele T1 sunt corecte si tranzistorul este bun.Va multumesc pentru interes. :aplauze

In urma cu vreo 27 de ani, cand mi-am luat si eu Delia, ca sa trec de pe banda est la vest am decuplat ( taiat cate un piciorus, dand capacul jos, fara sa dezlipesc intreg blocul UKW, ca sa ajung la lipiturile de pe placa) condensatoarele incercuite (C1, C9 si C13), blocul a fost proiectat din start si pentru UKW-vest, cu modificari minime. T1 este etajul amplificator la intrare, T2 este mixer iat T3 este oscilator local. Daca spui ca aparatul functioneaza numai punand in baza lui T2 sonda si se prind mai multe posturi, functie de tensiunea de varicap (scala), inteleg ca pozitia pe scala este corecta pentru acele posturi, adica frecventa oscilatorului local este corecta, precum si tensiunea pe varicapuri este aceeasi ( nu sunt varicapuri strapunse), eu nu cred ca simpla atingere a bazei lui T2 adica un semnal de intrare foarte-foarte mic s-ar putea mixa cu semnalul de la oscilatorul local, pentru ca aparatul sa functioneze, adica sa rezulte 10.7MHz , frecventa intermediara -FM. Mai de graba cred ca problema este la oscilatorul local sau la cuplajul dintre acesta si etajul amplificator, respectiv C27 (2p2). Eu as pune un condensator de 2.2-3.8pF in paralel peste C27.

Functioneaza bine o vreme dupa care numai receptioneaza nimic (in uus)

eu v-am intrebat altceva...din propozitia scrisa mai sus reiese ca aparatul functioneaza corect cand in bagati in priza apoi dupa o vreme nu se mai aude nimic...asa e ? sau am inteles eu gresit?

si v-am intrebat daca postul receptionat la inceput(cand se pesupune aparatul functioneaza normal) ...este acelasi cu cel receptionat cu sonda ap.de masura in baza tz 2?(fara sa umblati la butonul de acord)

din asta incerc sa-mi dau seama daca nu cumva fregventa oscilatorului local e instabila sau nu...

e posibil ca punand sonda aparatului in baza t2 sa fie nu numai o antena ci si un condensator care aduce fregventa oscilatorului local "in banda " sau cit mai aproape de aceasta...

daca posturile "dispar" la actionarea "claviaturii" aparatului atunci sunt oxidate contactele acelor comutatoare ...desi(in cazul asta) ma indoiesc ca ar mai fi tensiunile corecte pe tuner...

Asa cum au spus deja colegii, necazul cred ca este in osc.local ; a fost tras in banda numai prin modificarea lui L5 ? La L1 si L4 nu s-a umblat deloc, sau s-au pus numai miezuri de alama si atat ! C-urile paralele peste L1 si L4 sunt cele originale sau sunt altele mai mici ? Oricum dupa mine, "ceva a imbatranit" in osc. si dupa un timp, prin incalzire, oscilatia dispare ; e normal ca la atingere sa se amorseze din nou !

Ai toate sansele sa-ti moara oscilatorul local,poate fi tranzitorul sa se intrerupa jonctiunea Baza-Emitor,sau sa se strapunga temporar vreun condensator ceramic,incearca sa-i incalzesti un pic ceramici punind pistolul de lipit pe ei.Verifica si lipiturile dind blocul de UUS jos ,dupa atitia ani poate sa apara si pene de contact.

Guest electricianul68

Buna ziua,Cer scuze tuturor prietenilor mei de aici si,in special utilizatorului ELMAR.Am scris mesajul initial destul de suparat si am mancat un punct si o litera.Am sa corectez mesajul.Am sa tin cont de toate cele spuse si am sa va tin la curent.MULTUMESC MULT TUTUROR si promit ca am sa fiu mai atent. :aplauze :aplauze :aplauze

Guest electricianul68

Salut,prieteniAm o problema:amplituner Delia modificat cindva in banda vest (modificat L5)Functioneaza bine o vreme.Dupa 4 luni numai receptioneaza nimic (in uus).Am desfacut blindajul blocului de uus.Tensiunile par O.K.In momentul in care am atins cu un cordon al aparatului de masura baza tranzistorului T2 se receptioneaza posturi,unele suficient de tare (uneori indicator semnal stereo aprins).Acest fenomen se repeta si pentru atingerea emitor sau colector tranzistor T1 (putin mai slab).La fel se comporta si pentru capatul dinspre condensator al bobinei L1 pus la masa (deci scurt pe bobina L1).Nu prea stiu mai departe...Sa fie varicap-urile din circuitul de intrare?Rog frumos pe cei cu experienta sa dea un sfat.Multumesc mult. :aplauze