Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator auto vieta p-450 defect alimentare


Postări Recomandate

salutare am un ampli auto cumparat defect , partea de alimentre defecta fianlii arsi si diodele redresoare lipsa , acum am schimbat finalii si puntea redresoare , am alimentat , bineinteles ca am masurat sa nu am scurturi pe intrare si iesire . si iar au plesnit , ma gandeam sa nu fi fost schimbati si finalii si sa nu fie mosfeti ... are cineva idee sau vrao schema ? vieta p-450 4x50 w Posted Image

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

poi avea irfz 44n credeam ca nu sunt astia ... daca tot a fost umblat in ea ... in fine am mai gasit 2 tranzistori arsi c3198 care erau pe alimentare mosfetiolr ... am s il schimb azi pot pune bc338 in loc de c3198? sau ce echivalent sa pun ... inca ceva stii cum au fost prinsi tranzistori de radiator ? ca nici clemele sau parghi nu a avut , nu de asta dar vreau sa imi fac o idee ca sa nu mai gauresc radiatorul degeaba ......... multumesc

Link spre comentariu

da se pare ca problema e de altundeva ... inching mosfeturile far cu alimentarea bagata dar fara remonte conectat . am masurat be grila mosfeurilor si aveam 4 v ... la tensiunea asta se inching o pereche de finali pana scot fum din ei .... cealalta pereche ramane rece ... daca bag si remontele atunci urca la 6 v si face poc ... buine ca nu dau cu amperaj mare in el ca ii plesneam ... in fine are un kia474 poate o fi de la ala? sau de unde ? ceilalti tranzistori sunt ok cei din grilele mosfeturilor .... poate optocuplorul sa fie ceva la el ?

Link spre comentariu

sincer nu am vazut sa aiba leduri pe ea ... nu m-am ocupat indeajuns de ea , statia nu e acasa la mine si mai am si un copil mic pe deasupra ... in fine vineri daca nu am e treaba imi bag nasu tare in ea sa vad cum sta treaba de fapt ... cred ca cel care a avut o inainte a alimentat cadreacu ... am luat 2 stai si ambele cu probleme la alimentare ... respectiv mosfeturile arse ai sg2525 si tl494 ... multumesc pentru raspunsuri si va mai astept :d :aplauze

Link spre comentariu

am schimbat kia 494 cu un tl 494 ... acuma alimentez si nu se mai inching mosfeti ,,, totul normal pana cand bag remontul si imi arde mosfeti ... mama masi am masurat pe grila mosfetilor si aveam 4,67 v o fi bine? daca da din ce cauza s-sr putea arde ... , scurturi dupa punte sau inainte de punte nu am , cu puntea scoasa si cu ea in circuit tot acelasi simptome are .. multumesc

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări