Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

selco genesis 250 invertor


ARICIU2009

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Sanse mici cu Selco ... nu vreau sa descurajez pe nimeni ... au piese pentru inca 3-4 aparate in zona de comanda , inspirati de Fronius ... pentru actionarea ventilatorului unele au sursa speciala in comutatie , plus automatizare cu 3-4-5 CI , in loc de 2 fire pina la 220 V ... care e ideea ? ... procesor si inca 10 CI la un invertor de 80 A ... bune pina se strica ... parerea mea , pot fi si alte abordari ... seamana cu topicuri de pe forum , microcontroler si comutatie sa faci o sursa de banc , sau sa incarci o baterie de masina , forta la Selco e cu module dedicate , ca la Esab ... sa nu poata fi reparate . Cu banii aruncati pe asa ceva iei 3 chinezarii ... muncesti cu toate 3 , mai usor de reparat ... din 3 buc. tot faci unul cind se strica ireparabil ... macar ai aparat de rezerva la lucrare , nu stai cu ochii in sus dupa ce ai dat destui bani . Unii fabricanti au inteles acest lucru si au facut aparate mai simple si mai ieftine , vezi fabricantul din Suedia ...

Link spre comentariu

asta care-l am eu la reparat,GENESIS164,are igbt-uri discrete(caps TO-247),dar comanda e data dracului...un milion de comparatoare,amplificatoare si logice care duc in microprocesor.mai am unul,un GENESI134,de 130 amperi,cu o placa de comanda tampita,plina de integrate smd.asta e mai vechi(nu se mai fabrica)dar e a dracului de complicat,si are bineinteles tot un defect tampit:scoate 170 amperi,nu conteaza pozitia potentiometrului(el normal ar trebui sa dea 130 maxim)...concluzia:scapa de el cat mai ai timp.... :rade:

Link spre comentariu

asta care-l am eu la reparat,GENESIS164,are igbt-uri discrete(caps TO-247)...................

Esti norocos, pe la mine a trecut unul cu bloc de IGBT-uri, si confirm si eu partea cu "super complicate" dar se pare ca as sint cam toate in ultima perioada, adica "noile" aparate....
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări