Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Alimentare PWM pt electroliza (HHO)


Vizitator FocusSAN

Postări Recomandate

@FocusSAN -evident ca-s scheme pt motoare, ca titlul subiectului e Regulator de turatie pt motoare de cc. Si incercam sa fim ontopic

O sa impart subiectul ,astfel sa rezulte un subiect separat pt montajul tau

Astept si o propunere pt titlul noului subiect!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator FocusSAN

Sigur ca ma intereseaza, smilex, insa cum am spus mai devreme eu nu ma pricep sa fac modificarile necesare, asa ca trebuie sa apelez la bunavointa voastra.Nu stiu ce titlu poti pune fiindca functia de cautare nu permite cautari cu trei litere (PWM, HHO). Trebuie sa ai mult noroc sa dai peste topicul dedicat acestora :rade:

Link spre comentariu

^Citeste mai atent postarile lui @smilex si vei descoperi ca el s-a oferit sa efectueze modificarile necesare insa trebuie sa stii foarte bine ce vrei de la schema, ce fel de sarcina va alimenta/suporta, ce comportament se asteapta de la ea, de la ce alimentezi, etc, fi darnic in detalii altfel iti pierzi timpul...

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Ataci apa in curent continuu sau obligatoriu in impulsuri de 40kHz?Nu ma pricep la asta dar daca hidrogenul si oxigenul obtinut se refac in apa prin arderea hidrogenului, iar cantitatea de apa sub forma de vapori emisa este aceiasi cu cea de la intrare, orice motor ar fi el, nu va functiona. Ca sa castigi energie trebuie sa pierzi ceva, fie si apa.

Link spre comentariu
Vizitator FocusSAN

^Citeste mai atent postarile lui @smilex si vei descoperi ca el s-a oferit sa efectueze modificarile necesare insa trebuie sa stii foarte bine ce vrei de la schema, ce fel de sarcina va alimenta/suporta, ce comportament se asteapta de la ea, de la ce alimentezi, etc, fi darnic in detalii altfel iti pierzi timpul...

Da, e posibil din graba si entuziasm sa fi omis cateva detalii.Evident instalatia va fi pentru masina, deci alimentata de la bateria masinii si va alimenta o celula al carei randament este maxim in jurul valorii de 8 amperi, deci am nevoie de la PWM sa imi poata alimenta celula cu minim 8A si sa aiba un reglaj pentru acest consum. Pe masura ce functioneaza celula, are tendinta sa se incalzeasca si sa consume mai mult, de aceea am nevoie de acel reglaj.Frecventa este de preferat sa fie in jurul valorii de 46k, insa si aceasta ar trebui sa fie reglabila fiindca fiecare celula se comporta diferit.Pe schema propusa de mine apar trei semireglabile care fac asta si as vrea ca si montajul propus de smilex sa aiba aceste semireglabile.Curentul va fi continuu in celula si da, in timp se consuma apa din vas pe masura ce o transformi in gaze.Nu stiu ce alte detalii as putea da, mai ales ca nu am cunostinte in domeniu :jytuiyu , insa daca mai e nevoie de ceva, ma voi stradui sa vin cu un raspuns in cel mai scurt timp.Va multumesc inca o data pentru rabdare si pentru timpul acordat :88@tyc, am citit (din pacate pentru mine ca mi-am pierdut vremea) topicurile recomandate, dar 99% in ele este contradictie intre cei care cred si cei care nu cred ca functioneaza. Iti multumesc pentru intentie si mai ales pentru timpul petrecut cautand acele topicuri.
Link spre comentariu
Vizitator smilex

Este o neconcordanta intre dorinta si realizare: daca alimentezi baia in curent continuu, de ce mai conteaza frecventa? Nu cumva vrei sa alimentezi in impulsuri?

Link spre comentariu
Vizitator FocusSAN

E posibil si asta. Chiar daca nu stiu sigur, face mai mult sens alimentarea in impulsuri. La curent continuu cred ca ii scade randamentul celulei.Raspuns final: in impulsuri la frecventa de 46 khz :da

Link spre comentariu
Vizitator smilex

apar trei semireglabile care fac asta

Lucrand in impulsuri, curentul nu se poate regla decat prin modificarea umplerii. Nu inteleg cum sa modifici umplerea separat de curent. Daca asa stau lucrurile, poti incerca asta (cu UC3843):post-1-139829591501_thumb.gifAr exista si posibilitatea ca sa reglezi umplerea manual, iar la atingerea unui anume curent sursa sa faca stop sau sa se intervina asupra acelui reglaj initial al umplerii...
Link spre comentariu
Vizitator FocusSAN

Iti multumesc foarte mult pentru schema. Din pacate nu stiu sa iti raspund, fiindca nu stiu ce este umplerea.Rezistenta de 0,05/5w se poate cumpara sau se face dintr-o sarma de cupru?

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Nu se poate din cupru. Chiar si cumparata, este nerecomandabil bobinata. Trebuie pelicula metalica sau de carbon, chiar daca este din mai multe in paralel. Sau multe smd (ideal).Iti recomand sa ceri ajutorul cuiva la executie si punere in functie, ar putea necesita mici corectii, eu n-am facut-o decat pe program de simulare, uneori realitatea difera putin.

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator taurtnt

Este o neconcordanta intre dorinta si realizare: daca alimentezi baia in curent continuu, de ce mai conteaza frecventa? Nu cumva vrei sa alimentezi in impulsuri?

In mod normal, un generator va necesita o cantitate de amperi cand este frig. Dar, in timp ce functioneaza, generatorul se va incalzi si atunci va necesita o cantitate si mai mare de amperi. Deoarece vor trece mai multi amperi, generatorul nostru se va incalzi si mai tare pana cand lichidul de electrolit va fierbe si in loc sa avem HHO eliminat vom avea vapori de apa lucru pe care nu il dorim deoarece este daunator pentru motor.Avand acest tip de PWM montat, iata cum va functiona. Sa spunem ca ati setat generatorul dumneavoastra, la rece, sa consume 15 amperi. Acest lucru se realizeaza controland cantitatea de NaOH din electrolit. Cand electrolitul se incalzeste va fi capabil sa absoarba mai multi amperi. Sa luam un exemplu de 16 amperi. In acest moment, PWM-ul montat va realiza acest lucru si va schimba Duty Cycle la 93.75% si astfel amperajul consumat de generator va ramane fix la 15 amperi. Daca tot se mai incalzeste si generatorul va fi capabil sa absoarba mai multi amperi, PWM-ul va mai scadea acest procentaj si tot asa astfel incat constant amperajul consumat sa nu fie mai mare de 15 amperi.
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări