Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
bloody_v

Sfat boxe Unitra

Recommended Posts

Salutare!Astazi am achizitionat o pereche de boxe unitra 75w la care s-au schimbat suspensiile de la difuzoarele de bass.Boxele arata foarte bine , sunt modelul pe negru , foarte intretinute.Problema este ca nu sunt deloc multumit de cum se aud , bass spart si inalte stridente si neclare . Filtrele au fost schimbate cu unele de ordin 2 (12w/oct) zice proprietarul si intr-adevar , m-am uitat la ele si sunt filtre serioase.Acum , as dori un sfat de la voi , merita sa schimb eventual difuzoarele de bass si inalte cu altceva , sau sa iau un subwoofer activ sa completez sistemul .mai am doua boxe klipsch ultra 2 pe care le folosesc impreuna cu astea si de care sunt mult mai multumit.

cine stie ce habarnist o fi adus modificarile si ce exact a facut acoloo sa schimbi degeaba difuzoarele daca in stare bunaboxele au nevoie in primul rand de material fonoabsorbant pus cu cap,cateva rigidiziari si cel mai important,un filtru adecvat,nu aiureli mesterite dupa ureche, ca vezi domne acum daca sunt de ordin 2 gata sunt serioase(sau arata mai serios,fata de gluma cu care vin din fabrica).Daca nu sunt potrivite pot sa fie mama hiend-ului de piese pe ele,sa cocleasca mundorfii ..,daca nu-si fac functia,nu merge treaba

Filtrele alea sunt de la niste boxe Grundig Hifi-Box 650 Professional de productie germana.Trebuie modificate complet ca sa obti un rezultat bun, lucru dificil de facut de catre un incepator.Dupa mine in cazu asta cea mai buna varianta ar fi:

...poti gasi pe siturile cu anunturi filtrele originale.

Filtrele alea sunt de la niste boxe Grundig Hifi-Box 650 Professional de productie germana.Trebuie modificate complet ca sa obti un rezultat bun, lucru dificil de facut de catre un incepator.Dupa mine in cazu asta cea mai buna varianta ar fi:

...poti gasi pe siturile cu anunturi filtrele originale.

ce anume trebuie modificat la ele?

Cam tot..Sunt sanse minime ca schema filtrului actual si valorile pieselor dupa el (bobine, condensatorii, rezistente) sa fie la fel ca cele din filtru original.Asa ca din filtru actual vei mai folosi decat mosoarele goale pt a face noile bobine cu sarma corespunzatoare valori, iar restu pieselor (condensatori si rezistente) va trebui sa le cumperi.

lucrurile pe care le-am scris mai sus,dar nu le poate face orice electronist amator.Ce se vede acolo pare o carpeala ieftina facuta cu ce a avut respectivul la indemana.Daca ma uit mai atent,cred ca si suprafata la tubul bas relfex ar trebui marita,renuntandu-se cumva la unul din cele 2 atenuatoarecred ca te-ar mai costa un 200-250 lei un tunning facut cum trebuie,pt ca atentie , sunt totusi boxe pe 3 caidifuzoarele Tonsil din ele sunt bune,dar au fost implementate prost inca din fabrica sa faca economii,insa se pot face sa sune bine,nu e f mult de munca,dar trebuie experientaexclus sa schimbi filtre generice sau sa le calculezi cu cine stie ce soft pe net, la 3 cai ca nu se nimereste,decat sa apelezi la aceatsa metoda mai bine le revinzi,ca par in stare [email protected],filtrele alea sunt pe 2 cai,tot f economic lucrate

lucrurile pe care le-am scris mai sus,dar nu le poate face orice electronist amator.Ce se vede acolo pare o carpeala ieftina facuta cu ce a avut respectivul la indemana.Daca ma uit mai atent,cred ca si suprafata la tubul bas relfex ar trebui marita,renuntandu-se cumva la unul din cele 2 atenuatoarecred ca te-ar mai costa un 200-250 lei un tunning facut cum trebuie,pt ca atentie , sunt totusi boxe pe 3 caidifuzoarele Tonsil din ele sunt bune,dar au fost implementate prost inca din fabrica sa faca economii,insa se pot face sa sune bine,nu e f mult de munca,dar trebuie experientaexclus sa schimbi filtre generice sau sa le calculezi cu cine stie ce soft pe net, la 3 cai ca nu se nimereste,decat sa apelezi la aceatsa metoda mai bine le revinzi,ca par in stare [email protected],filtrele alea sunt pe 2 cai,tot f economic lucrate
Nici macar tub la bass reflex nu au pus.e doar o gaura.am pus eu doua tuburi ce le aveam la indemana, s-a imbunatatit putin bass-ul insa tot nu este cum trebuie.Cred ca totusi o sa incerc sa le dau.nici nu stiu cam cat ar trebuii sa valoreze in conditiile de fata.ele intr-adevar arata bine si probabil se aud bine si tare pentru cineva care nu are pretentii prea mari de la calitatea sunetului.

CBI......... Eu le-am folosit in boxe pe trei cai. Separau bine. Sunt 4 cabluri. Uite detalii:

Posted Image

Posted Image

Nu doresc polemica !!!

Toate bune !

Cornel

Am uitat sa-ti spun ca le-am schimbat din cauza faptului ca se "inecau" la puteri mai mari de 100 de watti. Am pus dinacestea:

Posted Image

da sunt pe 3 cai nu am vazut toate fireleacum nu stiu cat de bine separau ca sunt de ordin 1 si eu nu prea agreez filtre asa simple la 3 caiprobabil au miezurile mici si se saturau la putere mare,dar nici cele noi nu arata mult mai 'largi' daca bobinele sunt tot cu miez.Estetic arata mai bine,dar dupa cum am spus,functia primeaza formei

Sa spus mai sus cum sta treaba cu filtrele, se pare ca uni nu au inteles....Cu alte cuvinte si pe intelesu tuturor:Filtrele nu se pune in boxe in functie de frumusete, cat de mari sunt bobinele, cat de frumosii sunt condensatorii, cat de multe piese are in el... Filtru se face tinand cont de parametrii difuzoarelor (frecventa raspuns, impedanta, putere)..De foarte multe ori nici in boxe vechi facute de fabrica filtrele nu sunt facute corect !

CBI......si la mine primeaza functia. Asa ca dupa ce am citit de pe aici:

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

........si am cumparat difuzoarele acestea, in functie de buget:

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

.........mi-a iesit ca trebuie sa pun filtrele acestea:

Posted Image

.........ca in final sa iasa asta:

Posted Image

Eu le-am cumparat de-a gata, dar filtrele erau execrabile. Varianta cea mai buna a fost cea prezentata.

Toate bune!

Cornel