Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest dennyel

combina frigorifica AK386VD+ HELP !!!!!

Recommended Posts

Guest dennyel

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi ? Help !! :jytuiyu Am un combina frigorifica AK386VD+ cu display electronic si cu un singur motor, e al doilea in 6 ani de zile :sparge: cu aceeasi problema: teava sparta in interiorul frigiderului(nu congelatorului) si prezinta unflatura in partea din fata a dulapului de circa 2-3 cm(dupa 2 sapt a revenit la normal) , evident nu mai raceste deloc .INTREBAREA mea este daca se mai poate repara ? Am fost la un maistru si a zis k da se poate dar imi da 5 gauri si imi pune o alta placa (pe interior ) pe mn ma enerveaza la culme in plus k e inestetic :bataie , iar a doilea a zis k nu se merita si ca, costa peste 5 mil reparatia ! Acum va intreb pe voi cei care lucrati in domeniu si cei care va pricepeti : se poate repara , se merita reparatia ?

Se merita reparatia dar 500 este aberant. Se gasesc placi care se monteaza in interior si care au aspect frumos dar depinde de mester cum lucreaza. De asemenea se poate monta dar cu efort mai mare si ascuns la fel cum era original.un vaporizator de 40pe40 costa de la 40lei pana pe la 80lei in functie de unde il cumpara mesterul iar toata lucrarea nu ar trebui sa coste mai mult de 250 lei

Se merita reparatia dar 500 este aberant. Se gasesc placi care se monteaza in interior si care au aspect frumos dar depinde de mester cum lucreaza. De asemenea se poate monta dar cu efort mai mare si ascuns la fel cum era original.un vaporizator de 40pe40 costa de la 40lei pana pe la 80lei in functie de unde il cumpara mesterul iar toata lucrarea nu ar trebui sa coste mai mult de 250 lei

Toate materialele cca 3ml teava + 2ml capilar +vaporizator (depinde ce tip) +izolatie+filtru apoi freon manopera si manopera cu tot cu tva se ajunge in jur de 350 lei iar daca frigotehnistul merge la domiciliu se apropie de suma ceruta.