Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
eddy_knnabis

zgomot motor in difuzoare

Recommended Posts

stiu ca s-a mai discutat problema asta dar nu am gasit un raspuns..si de aceea deschid si eu un topic.sistemul de pe masina mea este unul full active. problema apare pe amplificatorul pentru tweeter-e. este vorba despre un audison lr3042. stiu sigur ca este din amplificator pentru ca mai am alte 2 audison-uri (lr3062 si lr3032xr) care nu prezinta acest simptom pe aceeasi instalatie.initial aveam zgomot inclusiv din cd-player...se auzea motorasul cd-ului. am desfacut amplificatorul si am constatat ca rezistentele de pe intrare erau arse...le-am schimbat cu unele de 10ohm iar zgomotul motorului s-a mai diminuat iar cel din cd-player a disparut complet. intrebarea mea este de la ce ar putea fi...ce componenta a amplificatorului cauzeaza aceste probleme. am verificat amplificatorul si de eventualele lipituri reci...le-am refacut pe majoritatea....dar nimic. precizez ca daca deconectez rca-urile zgomotul dispare...deci ma gandesc ca zgomotul nu vine de pe partea de alimentare. cablurile de semnal sunt trase departe de cele de alimentare si sunt confectionate din cablu de microfon. alimentarea este solida cu papuci cositoriti pe toate cablurile.astept raspunsuri din partea celor mai priceputi. multumesc

Am avut si eu astfel de probleme, numai ca la alt amplificator... problema era intr-un rezistor :) .Cauta si tu unde este problema , poate vreun alt element este defect . Sa fi fost problema in vreun condensator , ar fi trebuit sa existe alte simptome. Uitete bine la contacte .

Il las asa momentan...va pleca luni spre un coleg forumist mai priceput impreuna cu un alt amplificator cu probleme. mi.e mai usor asa. Multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute...si daca mai aveti pareri e bine sa le scrieti pt ca este o problema des intalnita si poate acest topic va fi de ajutor altor user-i. Multumesc inca o data