Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
ady_risc

DC Boost/Step Up . Baterie externa telefon

Recommended Posts

Am 2 acumulatori li-ion 3,7v 4900mAh18650 Ultra FireVreau sa ai pun in paralel pentru a optine 3,7v 9800mAhDoresc sa optin: Tensiune de ieșire: 5V Curent de iesire (incarcare): 1000mAhPentru incarcare acumulator telefon.Am cautat scheme pe google dar am gasit numai pana in 500mAh.As dori niste sugestii scheme sau alceva care m-ar putea ajuta,

Schema standard de la MC34063 (parca asta era)Pune 3 sau 4 paralel (adica un singur cablaj si peste integratul initial mai adaugi unu si inca unul si inca unul) poti ajunge pana la 5V 2A asa.Acum ceva timp in urma eu asa am facut si functiona OK.Aveam doar 3 integrate parca,unul peste altul si tinea la 5V si vreo 1,5A pentru iPhone,era cam caramida cu 8 elementi 18650 dar tinea mult si bine.Acel MC 34063 il gasesti in multe dispozitive ca step-up sau step-down,cel mai des in incarcatoare auto pentru telefon.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines