Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Parere pentru o freza CNC

Guest eu13
 Share

Recommended Posts

Salutare baieti,

Vreau sa ma apuc de construit o freza CNC cu dimensiunile 500x500x300 (probabil ca in final vor diferi pana in 10%). Va atasez doua liste care contin piesele spre care m-am orientat (fara convertizor de frecventa si motorul de frezare - posibil un polizor unghiular bosch de 1700w care are coroana sparta - apropos, mai am un pendular de 700w, cred, care are viteza reglabila - ar putea fi folosit integratul acela cu potentiometru la unghiular? - daca e idioata intrebarea ignorati).

Cadrul va fi construit din teava patrata sudata (MIG/MAG).

Posted Image

Posted Image

Daca sunt alte detalii pe care nu le-am mentionat, va rog, nu ma luati tare :speriat :limb:

Iaca si detalii la controler:

Driver 3 axe bipolar realizat cu integrate Toshiba ce suporta pana la 3,5 A.

Reglaj curent in motor.

Reglaj microstep : 1/1 , 1/2 , 1/8 si 1/16 .

Functioneaza cu motoare cu 4 , 6 s 8 fire pana in 3 A.

Alimentare 12-36 volti DC .

Si la motoare:

http://www.hi-end.ro/pdf/motoare/FL57STH76-2808B.pdf

Precizez ca bugetul ma strange rau :ras:

Multumesc

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest donpedro

cred ca trebuie sa mai pui la socoteala si prelucrarea suruburilor cu bile, inca 1700 lei pentru fiecare bucata

aici nu prea am inteles eu, in ce consta prelucrarea asta de e asa scumpa (probabil ai vrut sa zici 170 lei)?

Trebuie strunjit la capete , sa poti monta rulmentii ... cauta cu google " ballscrew end machining " si o sa intelegi . Scumpa nu e , depinde cine face treaba si cat de bine ...teoretic , trebuie cota de rulment , fara bataie radiala , plus filetul si prinderea cuplajului ... Da' tu n-ai vazut pana acum cum se monteaza un surub din asta conducator ? Nu-mi vine sa cred ...

De vazut am vazut. Credeam ca mai e ceva ce nu am prins eu. Mi se pare mie cam scump acu na'. Am impresia ca ai nevoie de un accesoriu la struga ca sa strunjesti bara mai lunga. Nu cred ca merge pe orice strung, probabil de acolo si pretul.

De vazut am vazut. Credeam ca mai e ceva ce nu am prins eu. Mi se pare mie cam scump acu na'. Am impresia ca ai nevoie de un accesoriu la struga ca sa strunjesti bara mai lunga. Nu cred ca merge pe orice strung, probabil de acolo si pretul.

Pretul pentru prelucrarea la capete suruburilor poti sa-l gasesti la hi-end . Este diferit pentru suruburile trapez fata de cele cu bile ... cred ca undeva pe la 20-30USD ...n-am idee .

• 4 weeks later...

aici nu prea am inteles eu, in ce consta prelucrarea asta de e asa scumpa (probabil ai vrut sa zici 170 lei)?

Trebuie strunjit la capete , sa poti monta rulmentii ... cauta cu google " ballscrew end machining " si o sa intelegi . Scumpa nu e , depinde cine face treaba si cat de bine ...teoretic , trebuie cota de rulment , fara bataie radiala , plus filetul si prinderea cuplajului ... Da' tu n-ai vazut pana acum cum se monteaza un surub din asta conducator ? Nu-mi vine sa cred ...
Ce prelucrare fantoma mai e si asta de costa 1700/bucata chir si 170 este mult . Vezi ca gasesti ssa faci prelucrarea mult mai eftin . Spr la treaba .

• 4 months later...