Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
fulgerica

ajutor amplificator phonic max2500

Recommended Posts

va salut pe toti ! un mare necaz s-a abatut asupra mea acum cateva zile . fiind la un eveniment , dupa o ora de functionare , ma trezesc ca pica unul dintre amplificatoarele phonic max2500 pe care le am . am plecat la medic cu pacientul si s-a constatat ca transformatorul are primarul impuscat . in afara solutiei rebobinarii se pare ca nu am alta alternativa . am trimis un mail celor de la phonic dar pana acum n-am primit nici un raspuns . ce ma indrumati sa fac ?

Ai mai multe solutii si anume:- rebobinezi traful daca acest lucru este posibil;- inlocuiesti traful cu unul avand tensiuni, putere si dimensiuni similare;- cauti pe cineva care are un amplificator defect identic cu al tau si cumperi traful de la el;- vezi daca exista un importator agreat in Romania, iei legatura cu el, ceri pret pentru traful original si daca pretul si termenul de livrare iti convin faci comanda.Pana atunci ar trebui sa vezi care este cauza defectarii trafului: defect de fabricatie(bobinaj, izolatie defectuoasa) sau consum prea mare de curent datorita defectarii vreunuia din etajele finale. Daca ai si alte defecte decat cel al trafului s-ar putea sa nu merite sa-l repari.

Verifica daca este intrerupt sau are sigurnta termica.

Ar putea fi si sigurantele termice cauza pentru care nu functioneaza traful. Dupa manualul de service de pe electrotanya rezulta ca traful are doua sigurante termice. De vazut daca s-au ars din cauza ca au avut o problema sau s-au ars din cauza unei suprasarcini induse de etajele finale etc.

Ai mai multe solutii si anume:- rebobinezi traful daca acest lucru este posibil;- inlocuiesti traful cu unul avand tensiuni, putere si dimensiuni similare;- cauti pe cineva care are un amplificator defect identic cu al tau si cumperi traful de la el;- vezi daca exista un importator agreat in Romania, iei legatura cu el, ceri pret pentru traful original si daca pretul si termenul de livrare iti convin faci comanda.Pana atunci ar trebui sa vezi care este cauza defectarii trafului: defect de fabricatie(bobinaj, izolatie defectuoasa) sau consum prea mare de curent datorita defectarii vreunuia din etajele finale. Daca ai si alte defecte decat cel al trafului s-ar putea sa nu merite sa-l repari.

am cautat un importator ( de fapt un dealer phonic ) , l-am gasit , am trimis mesaj si lor si companiei phonic si nu-mi raspunde nimeni .constatarea prietenului meu depanator este ca traful a fost neglijent facut din fabrica , neimpregnat . a verificat celellalte piese si sunt bune . de pocnit , a pocnit doar siguranta de pe 220 cea de 15a , celellalte doua sunt intregi si nevatamate . din cele patru fire ale primarului , orice masurare intre oricare din ele da continuitate , ceea ce nu e normal .

Cele mai multe din fiirmele romanesti(si nu numai ele) raspund cam greu la mesajele email.Pune mana pe telefon si suna. Ai mai multe sanse sa rezolvi problema.

ce valoare in ohm are traful in primar?