Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum calculez mA


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

472 de ohmi nu pare a fi o valoare standard. Cred ca ai vrut sa spui 470 de ohmi, nu-i asa? Oricum daca ai inseriat trei led-uri de 3 volti cu o rezistenta de 470 de ohmi (sau 472 de ohmi) nu se vor arde. Poate ca nici nu se vor aprinde deoarece curentul va fi doar de vreo 2.1 mA si s-ar putea ca acest curent sa nu fie suficient pentru aprinderea led-urilor de 3V pe care le ai. Cred ca un curent de vreo 15-20 mA ar fi mai indicat asa ca redu valoarea rezistentei la o valoare cuprinsa intre 68 si 100 ohmi.

Unde ai gasit baterie de 10 volti?

Posted Image

Link spre comentariu

daca datele sunt corecte ,era suficienta o rezistenta de 56 ohmi pentru a limita curentul la o valoare sigura de 20mA . ai aici un calculator pentru valoarea rezistentei pentru leduri :http://led.linear1.org/led.wizSunt totusi curios : cum arata o baterie de 10 V ca n-am vazut pana acum ?!!!

Pai mam dus la un magazin sa iau o baterie de 9 volti ca 1 led de 3Vx3=9 volti . dar inainte de a o pune in fuctiiune am masurato si arata 10.12 volti.....
Link spre comentariu

Pai mam dus la un magazin sa iau o baterie de 9 volti ca 1 led de 3Vx3=9 volti . dar inainte de a o pune in fuctiiune am masurato si arata 10.12 volti.....

:85 Vai ca nu mai pot de ras. Omul are dreptate.Si cu rezistenta cam are dreptate numa ca nu e asa cum crede el. Pe rezistentele SMD scrie 472 numa' ca aia inseamna 4700 ohmi = 4,7kOhmi. Nicidecum 472 ohmi. Raspunsul ar fi ca nu merje cu rezistenta pe care scrie 472. Tu ai nevoie de o rezistenta pe care sa scrie 47.
Link spre comentariu

@xragon ideea este destul de simpla, ledurile normale au o limita maxima a curentului acceptat prin ele cam pe la 25-30mA, se recomanda orice valoare intre 10 si 20mA ca si curent potrivit pentru led, scopul rezistentei inseriate cu ledul este tocmai de a limita acest curent, si un exemplu explicativ, sa zicem ca ai un led alb pe care teoreti pica 3V ( adica atata are el nevoie ), si il alimentezi de la o baterie de 9V, din cei 9V pica pe led asa cum am zis 3V deci mai raman 6v cu care sa se limiteze curentul, acei 6V vor pica pe rezistenta serie cu led, si deci R=(Vcc-Vled)/Iled =>(9-3)/0,015=400 Ohm, evident se alege valoarea standard cea mai apropiata.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări