Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Motor lini magnetice inchise -Nicolae Moraru


Vizitator selinger

Postări Recomandate

Imi pare tare rau de tovarasul perendev .inteleg ca bubulii l-au captusit cu ceva pirnaie. bietul om . eu nu l-as fi pedepsit . tipul de fapt este genial intr-un fel . a inventat un detector de naivi. de fapt naivii sunt de vina si eu le-as fi retras dreptul de a vota. nu stiu daca intelegeti dar astia voteaza si schimba lumea dupa mintea lor... goala.

Eu inteleg  sa fi pacalit de un principiu oricit de aberat care inca nu a fost expermentat , e scris doar pe hirtie dar cind vezi ca dispozitivul fizic este invirtit cu mina si se opreste dupa citeva rotatii si tu tot crezi in balmajala individului ce mai poti zice ?! in unele filme de pe net omul invirte scula care se incetineste singura opoi iar ii da un brinci si tot asa !!!.

Motoarele electrice au un mare neajuns constructiv , o parte a ciclului cimpul acelereaza rotorul si pe o parte il frineaza, lucrul mecanic rezultat e diferenta celor doua. 

Uitati aici ceva interesant Parallel "Path Magnetic Technology" de la "Flynn Research". http://www.flynnresearch.net/

Actuatorul PPMT l-am costruit si functioneaza . o construcie rudimentara ca nu am putut mai mult . e foarte interesant modul de comutare a fluxului magnetic si marirea fortei de 4 ori. Tipul da si constructia unui motor electric care are caracteristici imbunatatite fata de unul clasic bazat pe acest principiu.

Motorul nu am incercat ca depasea posibilitatile mele .Sunt unii pe net care au fabricat un prototip.

Poate inglobind si alte principii ar putea iesii ceva foarte interesant.

Siteme cu COP>1 exista deja cum este pompa de caldura, climatizorul, care pentru 1Kwh de energie electrica ,lucru mecanic consumat trimite spre utilizator aprox 3Kwh de energie calorica frig sau caldura dupa caz. diferenta de 2 Kwh o ia din mediul inconjurator.

Perpetuu mobil, imobil sau de alta natura nu exista in lumea noastra . Din pacate  o stire trista pentru cei care umbla dupa asa ceva. din nimic nu iese nimic.

Daca vrei sa produci energie in plus fata de cea ce consumi cu un dispozitiv oarecare trebuie ca surplusul sa il iei de undeva.

Un sistem care sa consume 1kwh de energie si sa dea 3kwh de lucru mecanic nu s-a realizat pina acum, desi ipotetic ar putea sa mearga luind surplusul de energie din alta parte. Nicola Tesla a propus extragerea de energie suplimentara din cimpul Universal. Lucru pe care nu l-a reusit nimeni pina azi.

Diverse considerente si dificultati practice au impiedicat asta . Dar cine stie poate in viitor ...

Pentru asta trabuie inteleasa mai bine natura acestui Univers . Aici stiinta are mari probleme nu a reusit sa explice multe lucruri. sigur o sa imi spune-ti ca s-au descoperit tot felul de lucruri ,dar esenta adevarata nu este inteleasa. Nicimacar legile electromagnetismului asa cum sunt ele nu sunt intelese de majoritatea profesorilor/inginerilor. Nu are importanta ca le tot scrii acolo pe hirtie si dai inainte cu operatorii aia matematici. pentru 99,9% din cercetatori sunt notiuni seci . Nu au puterea sa inteleaga/simta adevarata natura fizica. a simtii natura fizica e un lucru care ori il ai ori nu il ai. cine nu simte natura fizica a fenomenelor nu poate crea nimic.

Vedeti la fuziunea nucleara se lucreaza de vreo 70 de ani si abia acum au inceput sa apara minuscule rezultate, dupa ce s-au investit sume fabuloase. Abia de curind s-a reusit sa se produca mai multa energie decit a fost consumata pentru amorsarea reactiei de fuziune. Si e doar un dispozitiv expermental care costa o avere fara aplicatie practica.

PPMT technology white paper.pdf

Link spre comentariu

Asa este cu magnetii permanenti ca structura, dar temodinamica spune altceva, practic magnetizind materialul, adica orientind domeniile magnetice transferi ceva energie in materialul respectiv, e similar cu incarcarea unui condensator unde sunt orientati dipolii electrici din dielectric, energia aici e clar delfinta CU2/2 la fel e si la magnet Li2/2 clar przenta materialuluimagnetic in interiorulul bobinei mareste inductanta cu un fator egal cu permeabilitatea relativa.

Cum au spus si alti comentatori incarcarea si descarcarea se fac cu pierderi datorita ciclului de histereza piederile sunt de fapt caldura.

faceti un experiment simplu: incercati sa plimbati un magnet in campul electromagnetic al unui supraconductor, sunt destule pe net, normal magnetul sta locului datorita efectului joules-lens, ca in supraconductor nu sunt pierderi, dar daca fortati magnetul prin acest camp el se va incalzi si se va demagnetiza. energia poate fi stocata ca si camp magnetic in bobine supraconductoare, se pot folosi si miezuri feromagnetice, din acelea cu domenii, ele vor stoca enegie pana la saturare tot ce este peste o stocheaza vidul, dar si acesta poate fi distorsionat de campuri magnetice extrem de intense, vezi experimentul Philadelphia, poate atunci o fi fost un fake, dar acum cu supraconductoare au fost create campuri magnetice mai intense de 250000 gauss.

daca vreti fuziune incercati cu cavitatie in apa la presiune de peste 2000 atm, nu e usor de realizat, dar e totusi cel mai simplu din cate se pot construi.

pare imposibil, cavitatie la 2000 atm, dar totusi cu un design special cu `concetratorul lichid` ca nici un material nu rezizta la asa ceva, se poate.

apa la 2000 e vascoasa, dar pe masura ce se incalzeste isi recapata fluiditatea cand se incazeste de la sine daca bagi 10 kw ultrasunete in caa. 2 litri de apa.

Link spre comentariu

Eu nu cred ca vidul poate fi distorsionat cu un cimp 25T . cred ca trebuie un cimp mult mai mare. nu pot estima dar zic si eu o cifra poate peste 1000000 T ca sa obtii ceva practic . Iar 2000 de atm este prea putin pentru o microreactie termonucleara sa tinem cont ca in soare este de 100000000 ori cit in centrul pamintului cum am gasit pe net si temperatura 15000000 gr C. sper sa nu fie o prostie. Ca o alta referinta soarele da 3,83 x 1026 Watt energie termica si gasisem intr-o carticica mai veche in care descria un model solar ca genereaza o enegie ciudata echivalenta cu 1KW care poate curba vidul . nu mai stiu exact cum se definea ca nu mai gasesc carticica. Oricum azi se estimeaza ca un 1cm3 de vid are o energie de 10100 j .greu de crezut ca un cimp magnetic mititel poate face vreo curbare . cit de experimentul Philadelphia eu cred ca e o minciuna la fel de gogonata ca si cele de pe youtube. Parerea mea.

Link spre comentariu

La 1 atm presinea creata de undele de soc la implozia bulelor de cavitatie este de caa 10 exp6 atm si genereaza emisii de raze x la 1000 atm acele implozii ar putea crea varfuri de presiune de caa 10exp9 atm si ar genera raze gamma cu energii de ordinul Mev, oricum la fuziunea hidrogenului usor se radiaza un foton de 2,4Mev nu echiar asa de mare gandind ca radiatia cosmica poate atinge 10 Gev, oare ce procese o genereaza pe aceasta.

cat priveste intensitatea campurilor magnetice avem surse naturale de campuri foarte intense, magnetarii, in principiu le putem studia pe acestea.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări