Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Motor lini magnetice inchise -Nicolae Moraru


Vizitator selinger

Postări Recomandate

Vizitator ionitamarval1

Discutand cu electricieni batrani ce au lucrat la fostul C.S.C. (Combinatul Siderurgic Calarasi), combinat ce avea transport feroviar intern si un centru de repararii locomotive, am inteles ca la Electroputere Craiova patentul lui N. Moraru este aplicat la motoarele electrice de locomotive. Dupa cum se stie inainte de revolutie eram cei mai buni la acest capitol. Deci dragi colegi forumisti cautati un electrician care a lucrat intr-un atelier de reparatii motoare locomotive pe partea de motoare si poate ne dumirim.Electricianul meu nu a lucrat la partea de motoare iar in present sectia nu mai exista. Inca de atunci pentru orice reparatie la motoare, acestea erau trimise la Electroputere (nu orice electrician ar fi inteles modul de functiomare al acestui motor).

Link spre comentariu
Vizitator ionitamarval1

cristian_draghiescu

 

Cu atat mai bine, totul se leaga, sunt aproape de adevar. Va rog sa cititi postarile din

 

http://www.inventatori.ro/view_article.php?id=1653

http://forum.drumulinvingatorilor.ro/in ... pic=138.75

http://jurnalul.ro/scinteia/special/cea ... 02308.html

 

si apoi criticati constructiv.

Accept orice critica dar sa fie documentata

 

Autorul (Lucian Cozma) detaliaza faptul ca s-a experimentat un motor magnetic (de fapt electromagnetic) pe o Dacia 1300. Experimentul a fost ff reusit. Acest motor era alimentat initial la un grup de acumulatori auto obisnuiti iar mai apoi de un grup mult mai mic (ca volum) de acumulatori cu gel deci motoare in c.c.. Deci chiar daca tehnologia este de 130 ani, ea a fost mult imbunatatita de motorul lui Moraru.

Mai fac o precizare. Si la Resita s-au facut parti componente ale acestui motor.

Eu sunt profan dar incerc sa leg o idee din mai multe surse independente ca in final sa avem macar unul de pe acest forum un mic motor demonstartiv Moraru.

Pana acum lucrurile se leaga, chiar citind articolul "istoria locomotivelor ...".

Link spre comentariu

V-aţi înşelat interpretând intervenţia mea drepto critică. Pur şi simplu am evidenţiat faptul că laElectroputere (şi pretutindeni în lume unde s-auconstruit locomotive electrice echipate cu motoareelectrice de tracţiune de curent continuu) nu s-auaplicat nimic mai mult decât principiile de bază ale unui motor conceput prin deceniul 8 al secolului XIX.Ecuaţiile sale de funcţionare sunt complet cunoscuteîncă din acea epocă; în ziua de azi randamentul lornu este substanţial diferit faţă de cel al primului motor.

Eu sunt profan dar incerc sa leg o idee din mai multe surse independente

Singura sursă de încredere este studiul întregii teoriilegate de electromagnetism, iar în particular principiulde funcţionare, caracteristicile şi ecuaţiile motorului decurent continuu cu excitaţie serie.
Link spre comentariu

Din cate imi aduc eu aminte, motoarele facute la electroputere erau motoare de curent continuu de 800KW, se folosea excitatia serie pentru un mai bun control al turatiei iar curentul de excitatie era limitat cu niste rezistente de putere care dadeau o caldura de te topeai langa ele.Nu pot sa-i contrazic pe adeptii "Teoriei conspiratiei" pentru ca tocmai in asta consta teoria lor, "Nimeni nu stie." dar cand vin cu argumente de genul acestuia , cu motoarele de la Electroputere, chiar devin penibili.Maine, poimaine , o sa aud ca becurile pe care le am in casa ar consuma mai putin dar "Oculta retrograda" le face sa consume mai mult prin puterile ei "parapsihopupu...".

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Pesa 12 este rotorul motorului iar pesele magnetige din interiorul si exteriorul pesei 12 este statorul motorului .Rotorul are o configuratia unei elici pentru camp magnetic ,cosiderand campul magnetic al unui magnet permanent ca fiind un camp dinamic nu unul static .Dupa parerea mea rotorul este alcatuit din mai multe foite din materiale diferite de genul diamagnetic si magnetic asezate inclinat fata de centrul rotorului astfel incat sa incline liniile campului magnetic al magnetilor permanenti si astfel sa crieze un lucru mecanic .Toata complexitatea a acestui motor este pesa 12 care necesita materiale pe care trebue sa le gasesti experimental .Spor la experimentari .

Link spre comentariu

In esenta rotorul este un corp cu simetrie axiala confectionat dintr-un material feromagnetic, iar statorul este o sursa de camp magnetic static realizat cu electromagneti sau cu magneti permanenti. Detaliile rotorului sunt irelevante. Acestea deformeaza un camp static, nu-l transforma in camp invartitor. Ce motiv are ansamblul sa efectueze o rotatie completa si sa produca energie mecanica? De unde provine energia? Acest rationament trebuie sa-l faca oricine examineaza brevetul, inclusiv examinatorul de la OSIM care a lasat sa treaca si alte brevete de perpetuum-mobile cu magneti (am dat undeva o lista). In secolul XVIII Academia Franceza a hotarat sa nu se mai ia in considerare nici o propunere de perpetuum-mobile si a dat si o motivare plina de bun simt. Majoritatea oficiilor de patente, inclusiv OSIM, interzic brevetarea cererilor de aceasta natura (uneori se mai lasa pacalite). Motivul principal este ca titularul se va putea folosi de brevet, cu complicitatea Oficiului, pentru a escroca fraierii creduli, iar acestia reprezinta o resursa inepuizabila. Mai grav este ca unii dintre cei de mai sus vor incerca sa faca ceea ce autorul nu a facut: un prototip. Acestia vor pierde, pe langa bani, timp, munca si sperante si vor afla ca e mai usor sa inveti din carti decat din propriile esecuri.

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Va salut ! Traim timpuri bune din pct.de vedere al evolutiei in domeniul tehnologiilor ! Chiar va rog sa incepeti a acorda o mai mare atentie acestui tip de motor ( magnetic integral ) ! Practic , se poate construi cu succes de oricine este atras de domeniul tehnic si dispune de cateva cunostinte in materie de lacatuserie , putina mecanica ,electrotehnica , optional si electronica ! Avem posibilitatea ,in sensul ca avem acces sa achizitionam toate materialele necesare pt.a construi un astfel de motor ! Pt. cei care nu cred ca este posibil ca un astfel de motor sa functioneze , ii rog sa inceapa studiul cu motoarele electrice,cele care sant alimentate de curentul electric . Dupa intelegerea principiului de functionare a motoarelor electrice va invit sa studiati motorul magnetic realizat de Perendev , ce il veti gasi pe Net. !
Link spre comentariu

Pai sunt smecheri domnule, de ce sa cheltuie ei bani si munca aiurea, lasa-i pe altii mai fraieri s-o faca.Daca nu merge, nu merge :rade: Ei nu risca nimic. Daca vrei sa-i convingi ca-i o utopie ce vor ei, te iau la intors, ca esti contra, ca esti de moda veche domnule - fizica de acum o suta de ani nu mai e valabila.

Link spre comentariu
Eu ? Am inceput sa lucrez la el de anul trecut, din toamna ! Motorul meu va semana foarte mult cu cel al lui Perendev ! Cat despre prezentare , in zadar voi realiza un filmulet, va fi considerat un trucaj ! Am destule cunostinte care sant interesate si vor vedea live ce si cum ! Ideea ce doresc sa o transmit este : SE POATE REALIZA , ACTIONATI CU INCREDERE !
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări