Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Automat Secvential cu PIC16F877A


Postări Recomandate

Solicit din nou ajutorul colegilor de Forum pentru realizarea unui automat secvential cu 24 de iesiri.Ca mod de functionare :Sa aiba o comanda de ON-OFF pe o intrare, sa aiba 20-24 de iesiri cu releu ,durata de actionare reglabila intre 0-4s,afisaj lcd 2x16 ,fiecare iesire sa poata fi activata-dezactivata separat.Practic am nevoie ca la primirea unei comenzi de pe intrarea ON-OFF sa inceapa o activare succesiva a iesirilor (sa ramana active )la un interval de0-4s reglabil din potentiometru iar la o noua apasare a butonului de pe intrare lucrurile sa se petreaca in sens invers.M-am gandit la Pic 16f877A ca sa satisfaca nr. de iesiri dar m-ar avantaja si 16 F873A sau 876A.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Cu PIC16F877A nu merge, nu are suficiente iesiri (33 I/O). Eu ti-as sugera PIC16F887 (36 I/O), mai ales ca in magazin e 7 RON, fata de PIC16F877A care e 16 RON.O alta varianta ar fi PIC16F628A + 3x 74HC595, dar poate e mai complicat cablajul.Trebuie asa: 24 iesiri 6 LCD 4 taste 1 impuls on/off 1 potentiometru--------------- 36 total

Link spre comentariu

Releele cu cate contacte ar trebui sa fie? Ce curent?Axicom v23105-a5001-a201 sunt bune?Oricum ar fi, mi se pare rational a folosi ULN2804 sau echivalent, in loc de transistor, rezistor, dioda si cablare dificila, multe gauri si lipituri...Montajul ar arata cam ca in poza de mai sus, numai ca pe 3 laturi ar fi cate 8 relee si regletele de conectare, acum depinde cate contacte releu sunt necesare, posibil regleta sa dicteze dimensiunea montajului.

Link spre comentariu

Pentru a iesi cat mai compact, eu as grupa cate 6 relee lipite pe niste cablaje care vin montate prin gold finger sau barete de pini, perpendicular pe cablajul propriu zis (gen palci de extensie).Editat ulterior: Sau ceva de genul acesta, dublu strat, cu doua cablaje suprapuse, cel de jos cu releele si cel de deasupra cu partea logica. Asa iese de vre-o 80x150 (se mai poate compacta putin)

post-7378-139829588061_thumb.png

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări