Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum pot afla ce statie este potrivita?


Vizitator geoane

Postări Recomandate

Vizitator geoane

Salut!

Am 2 boxe si nu stiu ce statie audio imi trebuie pentru ele. Am desfacut-o pe una iar pe magnetul difuzorului de bass nu scrie decat 8 ohmi diametrul membranei fiind de 18 cm. In interiorul boxei mai e o placuta care face legatura intre difuzoare pe care scria TL-801,Cr0ssover Network 3WAY 12dB/oct. Ce ma sfatuiti?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator PetruV

Iti recomand cel mult 30w de ex tda2050 sau un lm1875t ca amp;ificator,Ca la putere maai mare sa putea sa se chinuie difuzoarele reducandule durata de viata si calitatea de sunet :speriat

Link spre comentariu

Banuiam eu ca sunt home made. Incearca cu un amplificator de maxim 30-40 W. Si ia-le usor, la inceput pe volum mic si studiaza-le "comportamentul", vezi daca distorsioneaza si cat de mult, cat de tare se misca difuzorul de bas etc. Daca nu-s probleme mai poti creste apoi putin cate putin volumul pana la un nivel confortabil de auditie. Si nu baga prea mult bas in ele.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări