Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Universal Battery Charger


nicnec

Postări Recomandate

A iesit super cabajul @winston, felicitari. :aplauze

 

Este facut cu transfer de toner sau foto? Eu cred ca foto.

 

Parca cablajul lui felix avea ceva greseli la partea de LCD (mentionate la inceputul topicului).

Era bine daca operai modificarile pana sa-l corodezi (daca este cu transfer de toner), rectificai cu un marker.

Daca este realizat foto, trebuia editat fisierul inainte de realizarea filmului.

 

Sunt niste pareri personale, sper ca nu deranjeaza. :jytuiyu

 

 

GanMark, nu am omis acea rezistenta, inca NU este definitivat cablajul, mai am de munca la el.

Ma gandesc si la redesenarea pe aceeasi placa, atat montajul cat si LCD-ul.

Link spre comentariu

....cablajul trebuie modificat usor la partea de afisaj lcd-dar nu l-am cositorit inca si se poate corecta.

vezi ca si in zona FAN este gresit daca folosesti TIP122 .... cablajul lui felix este facut pentru capsula TO92 (BC547) pe cand dispunerea TIP 122 este altaIn alta ordine de idei am realizat si eu varianta lui felix (aproape) ...mai am cateva componente pasive si sa modific cablajul pentru LCD ( n-am fost atent de la inceput sa-l modific).Am sa revin cu poze/impresii cand o sa reusesc sa-l finalizezLE: Varianta lui felix se preteaza 100% realizarea cu metoda toner transfer :da ... nu sunt trasee complicate si deci nu este necesara metoda foto ( prea scumpa in acest caz!!!)
Link spre comentariu

Inca n-am inceput sa pun componentele,trebuie sa fac intai modificarile pe placa lcd,apoi sa-l cositoresc(nici eu n-am fost atent).La partea cu componente stau bine le am pe toate,dar bobina n-am inteles ce inductanta are 470 microH sau 47 microH ??si ce numar de spire cu ce sarma(diametru Cu-Em),am si un radiator asemanator dintr-o sursa PC pe care am defrisat-o.Da,vreau sa folosesc si interfata cu 232,iar pcb-ul estse intradevar mai usor de facut prin transfer toner cu conditia sa ai imprimanta laser mai veche,astea noi sunt cu reglaje din fabrica pentru controlul tonerului si nu prea ai ce sa faci,mai ales daca ai pus si toner de ala ieftin si de proasta calitate,iar cele vechi dai 1 mil.pe ceva care nu stii cat te mai tine(toner,rezistenta de incalzire,role,etc...dai un ban si dus a fost...)pana la urma trebuie imprimanta noua si toner de calitate(sunt prea sarac ca sa cumpar lucruri proaste... :nas: ),eu am un Samsung ml-1665 (care nu e cine stie ce scula) dar toner excelent,de firma.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări