Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Cilibiu

Dolby Digital prin placa de sunet.

Recommended Posts

Salut tutror, gasisem acu ceva timp aici pe forum daca se poate sa vezi un film in BSplayer si sa auzi sunet dolby digital pe placa de sunet.Stiu ca nu prea reusea nimeni sa asculte sunet dolby digital sau era vorba de DTS ca nu mai stiu.Eu am reusit aceasta performanta cu o placa de sunet SB0400.Am folosit iesirea de sunet digitala, un amplituner cu intrare digitala coaxial, BSplayer cu FFDSHOU pentru audio setat pe DD un film bluray. Amplitunerul intra automat in DD si am sunet dolby.Acum nu a incercat DTS dar Prologic stiu ca merge si acela.Ce parere aveti?A mai reusit cineva sa faca asta?Daca topicul este considerat nefolositor , rog un moderator sa il stearga.Daca este considerat folositor rog sa fie STIKI si revin si cu o filmare HD cum sa configureze aceasta placa de sunet PAS cu PAS.Doresc sa ajut pe cei care nu stiu si cred ca este un topic destul de interesant. :101

problema consta dpmdv in formatul filmului, la un blu-ray cu siguranta merge, poate si la un dvd original, nu cred ca merg la celelalte gen avi, mpeg, etc extensiii.

Da e drept ce zici, eu gasisem aici pe forum ca cineva a rulat un film care avea sunet in format DTS si nu reusea sa faca sa auda pe sistemul lui care suporta DTS si probase DTS-ul pe DVD-player dedicat.Am cautat topicul dar nu-l mai gasesc, acum ma gandesc ca multi au si vizioneaza filme Bluray dar fara sunet DD sau DTS sau Prologic. De acea mam gandit sa ajunt utilizatori Elforum cu aceast topic, asta daca necesita si se ajunge la concluzia ca este folositor TOPICUL. In filmare o sa incerc sa explic in mare cum sa se orienteze la alte placi de sunet care pot avea aceasta optiune.

Astazi am vizionat cateva filme bluray in care sunetul este format DTS, amplitunerul intra automat in DTS si imi reda sunet DTS, sincer DTS se aude mult mai rafinat fata de DD.Vad ca nu prea este nimeni pe aici interesat de asta.... :nas:

Astazi am vizionat cateva filme bluray in care sunetul este format DTS, amplitunerul intra automat in DTS si imi reda sunet DTS, sincer DTS se aude mult mai rafinat fata de DD.Vad ca nu prea este nimeni pe aici interesat de asta.... :nas:

DTS e in 5.1 canale si are minim 1500kb/s.

Asa o fi, dar daca nu zici cati kb\s are DD atunci chiar nu pot face diferenta.