Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
mikepete

Reinviere sistem 2.1

Recommended Posts

Caut acum o solutie cat mai simpla pentru un sistem 2.1 slabut, care din diverse motive pe care nici eu nu le stiu, nu mai are amplificare si alimentare, are doar cateva mufe, potentiometrii, difuzoare (2 sateliti de 5W/4ohmi si wooferul de 10W/4ohmi, pe care le-am testat si functioneaza ok) + incinte.

Am deja un C.I. pentru amplificatorul satelitilor: TA8229K, de fapt am toata amplificarea recuperata de la niste boxe pc, altec lansing.

Acest integrat l-am vazut si la alte boxe pentru pc si am o mare nelamurire in privinta tensiunii la care poate fi alimentat.

Din datasheetul lui, http://audiolabga.com/pdf/TA8229K.pdf, inteleg ca tensiunea maxima de alimentare ar fi 15V, tensiune continua.

Totusi, in ambele scheme practice in care l-am vazut, respectiv cele din care a fost recuperat si cealalta, este alimentat la 20Vcc in primul caz si la 25Vcc in celalalt caz, fara a exista modificari ale schemei de functionare fata de cea din datasheet.

Ma intereseaza destul de mult acest aspect, pentru ca sa imi fie mai usor sa aleg amplificatorul pe care il voi folosi pentru woofer.

M-am gandit la cateva variante:

1 - tda2003 dar ma gandesc sa nu fie prea slab pentru 10w/4ohmi

2 - tda2005m adica varianta in punte

3 - tda2030 alimentat asimetric, dar nu stiu daca este prea mica tensiunea de alimentare ce o voi folosi.

Pentru filtru trece-jos cred ca va fi suficient cel din schema atasata, si sper sa nu mai am nevoie de amplificare suplimentara, mai ales ca placile de sunet au tensiuni destul de mare la iesiri.

Intentionez sa folosesc un singur transformator de alimentare(de 30w sper ca ar fi de ajuns), sper ca gasesc pe la tara, daca nu, voi cauta la unul din colegii de forum.

Pentru mine este o revenire la vechea pasiune din copilarie, si vad ca multe lucruri au ramas neschimbate.

Multumesc anticipat celor care vor avea timp sa ma ajute sa rezolv.

post-73811-139829582881_thumb.jpg