Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
erosnicolau

Regulator pentru alimentare portabila a unui Raspberry PI?

Recommended Posts

Salut,

Am de alimentat un Raspberry PI, pe camp. Plecam de la idea ca am la mine un element de UPS care da 12V cu 7AH.

Raspberry PI are nevoie de 5V cu 0.7AH in mod normal - dar de el o sa mai leg un Arduino si un dongle WIFI cu care sa fac Access Point. Deci asi merge pe premiza ca o sa aiba nevoie de un pic mai mult de 700mAH

1. Pot folosi asa ceva ca sa alimentez de acolo RPi-ul, chiar daca ia in input doar 11.8V?

http://www.pololu.com/catalog/product/2118

2. Daca nu, atunci e folosibil asa ceva?

http://www.pololu.com/catalog/product/2110

In alta ordine de idei, unii (http://www.bitwizard.nl/wiki/index.php?title=Reducing_power_consumption_of_a_raspberry_Pi) vin cu idea de a inlocui regulatorul liniar de tensiune al lui RPi cu un regulator in comutatie mai puternic si eficient - in teorie asta permitand sa il alimentezi de la orice tensiune/amperaj (in limitele regulatorului). Abereaza oamenii? Pareri?

Proiectul deja ma costa mult peste ce preconizam, asa ca sunt in cautare de solutii cat mai cost-effective. Eventual alte solutii?

Multumesc,

Eros

Poate ai vrut sa zici ca consuma 0,7A.Foloseste un LM2575 sau LM2576. Gasesti surse gata facute si ieftine

Salut, Dr.L,Da, ai dreptate, era vorba de 0.7A. Fiind vorba de o aplicatie pentru "pe camp" (outdoor), gandesc cam totul in termeni de AH - pentru ca am nevoie ca aplicatia sa-mi "duca" pe baterii cel putin 12 ore odata... Despre cele 2 circuite: T.I. sunt plini de tot felul de integrate utile, numai sa te pricepi la electronica ca sa stii ce faci si cum sa le folosesti. Nu e cazul meu, din pacate, de-aia si caut ajutor printre voi.Nu-mi trebuie o sursa de alimentare in intelesul clasic (alimentata de la 220) ci o posibilitate de a lua curent mare din baterie si de a alimenta RPi-ul.Ai apucat sa vezi linkurile date de mine?Eros

Nu te supara pe mine, dar tu ai apucat sa cauti pe forum (sau eventual pe ebay/alte siteuri de genul) surse gata facute cu cele 2 integrate propuse de mine?Nu de alta, dar s-ar putea sa-ti placa ce o sa gasestiSi la domicilui trece orasul in care esti