Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Solutie de franare pasiva a unui Stepper?

Guest erosnicolau

Recommended Posts

Guest erosnicolau

Salut,Am un proiect cu mai multe steppere, toate in reductie, toate in permanentza sub sarcina, care functioneaza in pasi de genul: o secunda de functionare, apoi 1 minut de pauza in pozitia data etc.Proiectul fiind destinat folosirii in aer liber, pentru perioade lungi de timp, nu imi permit sa tin 4 motoare insumand aproape 6A in permanentza sub tensiune, asa ca sunt in cautarea unei solutii pasive optime.O sa spuneti ca cel mai bine e sa folosesc o reductie cu melc - problema reductiilor cu melc e ca au "backlash" mare - in orice caz, un backlash peste 50% din unghiul unui microstep al proiectului.Deocamdata m-am gandit la o solutie de franare pasiva a fuliei mari, cu o parghie pre-tensionata cu arcuri, si decuplabila temporar cu ajutorul unui electromagnet (figurat galben).1. Pareri, sugestii? Eventual, alternative mai bune?2. Unde pot gasi ajutor pentru o bobinare faina a electromagnetilor?Erospost-74549-1398295815_thumb.jpg

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest erosnicolau

Ioi, exista asa ceva?Ca idee: stepperele ma costa in jur de 15$ bucata. si am 3 prototipuri de construit, cu cate 4 steppere fiecare. Deci 12 steppere care trebuie franate. Daca ajung sa ma coste franele astea mai mult decat m-ar costa sa mi le construiesc singur, n-am rezolvat (inca nimic).Deci: Un link, ceva? ca (iar zic) nu gasesc ;)