Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pot masura puterea de iesire a unui amplificator?


Vizitator m.technik

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 231
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Daca nu testezi puteri mari, in speta peste 200% din puterea rezistentei, parerea mea este ca o ventilatie fortata face fata.

Eu acolo aveam 117-119Vrms pe acea rezistenta de 4R, era normal sa se faca bec...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Aici nu ma prea pricep, logic ar fi ca rezistentele sa fie "maturate" pe cit mai mult din suprafata lor de catre fluxul de aer.

As opta (pur personal) ca aerul sa bata perpendicular pe corpul rezistentelor, de jos in sus iar rezistentele sa fie in linie pentru a evita cit mai mult transferul caldurii de la una la alta (cind ar fi suprapuse).

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Diferenta intre racirea fortata si cea pasiva este atat de mare incat problema devine necritica - mai ales pt timpi relativi scurti (de masurare). Totusi intrebarea este logica si naturala iar raspunsul lui Leco este suficient - "rezistentele sa fie "maturate" pe cit mai mult din suprafata lor de catre fluxul de aer".  Este bine sa fie montate complet in aer si nu sprjinite de vreo platforma. Mai departe tine de "tehnologia" adoptata (si la indemana) fiecaruia.

Ca idee alternativa, pt tensiuni mult mai mici de alimentare, eu le tin scufundate intr-o oala cu apa distilata.

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Toate rezistentele (  de volum sau bobinate ) au o caracteristica termica pozitiva , adica le creste valoarea absoluta cand se incing .

De aici rezulta ca dupa 10 minute de semnal sinusoidal , la 1000 W , o rezistenta de 4 ohmi poate avea 5,1 ohmi datorita temperaturii ( am ales o valoare oarecare )  .

De aceea trebuie racite fortat .

Evident , puterea pe o sarcina de 5,1ohmi nu va mai fi de 1000 W , ci mai mica .

Puteti trage concluzii .

 

 

 

Link spre comentariu
1 hour ago, Victor said:

Toate rezistentele (  de volum sau bobinate ) au o caracteristica termica pozitiva , adica le creste valoarea absoluta cand se incing .

De aici rezulta ca dupa 10 minute de semnal sinusoidal , la 1000 W , o rezistenta de 4 ohmi poate avea 5,1 ohmi datorita temperaturii ( am ales o valoare oarecare )  .

De aceea trebuie racite fortat .

Evident , puterea pe o sarcina de 5,1ohmi nu va mai fi de 1000 W , ci mai mica .

Puteti trage concluzii .

 

 

 

 

 Tocmai de aceea la ultimele mele realizari de putere mare, am adoptat masuratoarea de curent prin sarcina inmultit cu tensiunea pe sarcina, astfel incit deriva termica sa nu mai conteze in ecuatie..

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Oricum este irelevant, impedanta unei incinte variaza mult mai mult in real world acting decit deriva termica a rezistentei.

Insa la urmatoarele realizari voi folosi shuntul Goertz serie cu sarcina si multimetrul TRMS Metrahit.

Atunci nu mai poate comenta nimeni, nimic.

Link spre comentariu

Si ai sa dai curba de putere in functie de frecventa? Mi se pare inutil ca informatie, inutil adica irelevant. Dar e treaba ta.

 

Asa cum zici, impedanta boxei variaza cu frecventa. Nu ai sa poti caracteriza iesirea amplifului tau pentru orice sarcina. Mai mult incurci clientii.

Link spre comentariu

Pot da si curba de putere in functie de frecventa, shuntul este neinductiv.

Insa as vrea sa vad si eu la altii grafice de putere vs frecventa. :)

Marea majoritate a testarilor le-am facut la frecvente importante:

20Hz, 50Hz, 100Hz, 1000Hz, 10000Hz, 20000Hz si peste.

Oamenii au destula incredere in realizarile mele si in masuratori.

N-am "incurcat" niciun client pina acum si nu o voi face nici de acum incolo.

Hai sa ne oprim aici deja deviem aiurea topicul omului.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări