Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

UNI-T UT136C

homer

Recommended Posts

Are cineva multimetru asta? Ce ziceti, cum sta la precizie pentru pretul lui - aprox 80lei cu cat l-am gasit.Pot sa imi gasesc ceva mai bun in acest pret?As avea nevoie pe langa cele uzuale pe fiecare multimetru, sa masoare temperatura si frecventa, nu ma intereseaza si capacitatea.Totusi cred ca acesta fiind si de la UNI-T adica nu o firma "capcana" e best buy in marja lui de pret.Ma batea gandul la un VC97 sau VC99 ca am vazut ca sunt destul de exacte si ca pret nu ar fi mult peste acesta.Ce imi recomandati intre acest UNI-T 136C , VC97 si VC99 ? Sau poate vine cineva cu o propunere mai buna. Multumesc !A, si uitasem, as prefera ceva cu autorange.

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...
Guest electricescu

Nimeni nu are nici o parere ?

M-am uitat si eu pe internet ca sa vad despre ce multimetru discutati.Am vazut ca are si frecventmeru.De cate ori citesc desore instrumente de tip UT sau UNI-T ma reped sa vad daca e conectabil la computer.E interesant ca are autoscalare. Am auzit ca nu toata lumea prefera astfel de instrumente deoarece se incurca atunci cand fac citirea. Nu-mi aduc aminte sa fi vazut de aproape un astfel de multimetru.Pretul poate fi dicutabil daca venitul nu este decent.De regula cam toate instrumentele digitale valide sunt de precizie.Am facut aceasta postare ca sa nu mai fiti dezamagit ca nu va raspunde nimeni. Eu mai ma uit pe la aceasta sectiune ca sa vad ce se mai scrie despre e0104m, care ca orice osciloscop, poate fi folosit si ca frecventmetru, (evident ca nu e la fel de precis ca o scula dedicata).Sunteti multumit de parerile mele ? icon_jook

Da, multumesc de feedback.Desi ca, caracteristici sta un pic mai prost decat celelalte doua avute in plan totusi am optat spre calitate, tinand cont ca UNI-T totusi face lucru bune.Stiu ca instumentele digitale cam toate sunt destul de precise. Pana acum am avut un banal DT830B care nu avea nici macar buzzer pentru continuitate. Dar teoretic mi-am facut treaba pana acum cu el. Acesta nou am vrut sa-l iau sa aiba de masurare temperaturi, de condensatori nu m-a interesat deoarece am capacimetru si ESR-Cap, si a venit in plus si cu masurarea frecventei. Are 3999 numaratori ceea ce e oricum mai bun decat 1999 la cel actual.Am vrut sa aiba neaparat si auto-range deoarece iti usureaza mult munca, nu mai stai tu sa misti de rotita stanga dreapta.Nici de bani nu dispun de foarte multi, asa ca pentru ce am nevoie cred ca e best buy, cel putin pentru mine.Daca imi zice cineva de un multimetru sub 72 lei cat am dat pe acesta sa fie mai bun astept cu interes. :da

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines